Wiadomości z Mikołowa

Seniorzy odwiedzili mikołowską komendę

  • Dodano: 2019-09-23 10:45

Pojawili się w miniony czwartek tuż po godzinie 13.00. Uśmiechnięci, zadowoleni i z ogromnym zainteresowaniem rozpoczęli swoją wycieczkę po mikołowskiej komendzie

"Pamiętasz Milicję - zobacz Policję. Jesteśmy po to by pomagać": pod takim hasłem seniorzy powiatu mikołowskiego wzięli udział w spotkaniu z mundurowymi, którzy w zwięzły i rzeczowy sposób przedstawili przybyłym gościom zasady funkcjonowania jednostki oraz specyfikę pracy poszczególnych wydziałów i komórek komendy.

Mundurowi garnizonu mikołowskiego stale i regularnie podejmują współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie polityki senioralnej. Spotkania profilaktyczne oraz współudział w różnego rodzaju przedsięwzięciach dotyczących tej grupy społeczności są dla policjantów bardzo ważne.  Dzięki nim istnieje bowiem możliwość stałego pozyskiwania informacji o potrzebach osób starszych oraz wnikania w ich środowiska, które, biorąc pod uwagę monitorowane przez policję obszary, stanowią docelowy punkt działalności przestępczej. Starsze osoby nagminnie padają bowiem  ofiarami różnego rodzaju oszustw, kradzieży, wyjątkowo często stają się także uczesnikami zdarzeń dorogowych.

Ta niecodzienna wycieczka po mikołowskiej komendzie, to jeden z punktów trwających aż trzy dni, zorganizowanych przez Urząd Miasta Mikołów, V Mikołowskich Dni Seniora. Licznie zgromadzona grupa naszych gości miała okazję zobaczyć jak na co dzień funkcjonuje jednostka policji,  z jakimi zadaniami każdego dnia zmierzają się policjanci. Seniorzy zostali oprowadzeni po wszystkich piętrach budynku, na własne oczy zobaczyli jak wygląda między innymi miejsce osadzenia osób zatrzymanych, sala odpraw policjantów patrolu, pokój okazań wydziału kryminalnego,  z jakiego rodzaju sprzętu korzysta mikołowska drogówka podczas kontroli kierujących pojazdami oraz co wkładają na siebie mundurowi podczas zabezpieczania imprez masowych. Jeden ze współprowadzących zajęcia dla seniorów, policjant do spraw profilaktyki społecznej - sierż.szt. Artur Ceran, omówił narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikację Moja Komenda, z kolei st.sierż. Michał Kolon odpowiedział na wiele pytań dotyczących pracy policjantów ruchu drogowego.  Nad całością wizyty cały czas czuwali Komendant Powiatowy Policji w Mikołowie p.o. nadkom. Dariusz Klimczak oraz jego zastępca - nadkom. Dariusz Waligóra. Na sam koniec spotkania seniorzy zostali zaproszenie do gabinetów komendantów, gdzie co poniektórzy bardzo dobrze poczuli się zasiadając za biurkiem szefów mikołowskich mundurowych i choć przez chwilę mogli wczuć się w ich rolę.

Drugi dzień senioralnego przedsięwzięcia skumulował się na mikołowskim rynku. Tam również można było spotkać przedstawicieli mikołowskiej komendy.  Dzielnicowi pojawili się z odblaskowymi gadżetami. Wręczając je seniorom zachęcali do noszenia na co dzień, zwłaszcza, że przed nami jesienna szaruga. W budynku domu kultury, obok takich instytucji jak urząd pracy, zakład ubezpieczeń społecznych czy urząd skarbowy, swoje stanowisko mieli także policjanci zajmujący się profilaktyką starszych osób. Niemałą niespodzianką okazało się otrzymane podziękowanie Rady Seniorów - organu doradczego Burmistrza Miasta Mikołów za "...wsparcie w realizacji działań na rzecz mikołowskich Seniorów..." - złożone na ręce szefa mundurowych nadkom. Dariusza Klimczaka. Wśród zorganizowanych w różnego rodzaju grupy seniorów znajdują się także policyjni emeryci. Ci właśnie członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych - koło nr 17 w Mikołowie - w trakcie jednego z zorganizowanych przez organizatora imprezy konkursów - Festiwalu Żuru - zdobyli I miejsce w kulinarnej rozgrywce. Osoby zasiadające w jury bezkonkurencyjnie przyznali im największą liczbę punktów.

Serdecznie dziękujemy Urzędowi Miasta Mikołów za możliwość wzięcia udziału w realizacji tak ważnego dla lokalnej społeczności senioralnej przedsięwzięciu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również