Wiadomości z Mikołowa

"Safe in Poland" inauguracja kampanii kierowanej do społeczności ukraińskiej

  • Dodano: 2022-05-30 11:45, aktualizacja: 2022-05-30 13:56

Podobnie, jak w całym kraju również w województwie śląskim jest wiele miejsc, w których schronienie znajdują uciekający przed wojną uchodźcy ukraińscy.

W trosce o ich bezpieczeństwo śląscy policjanci, przy wsparciu uczniów oraz wolontariuszy, stworzyli kampanię informacyjno-edukacyjną "Safe in Poland".

Safe in Poland

W związku z wojną na terenie Ukrainy oraz związanym z nią napływam uchodźców narodowości ukraińskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w Wydziale Prewencji KWP w Katowicach opracowano projekt działań informacyjno-edukacyjnych. Działania te mają na celu ułatwienie uchodźcom funkcjonowanie w Polskim społeczeństwie. Tym bardziej, że pobyt tych osób w naszym kraju może być bardzo długi lub nawet stały. Realizowana w trzech obszarach akcja będzie dotyczyła uchodźców, obywateli naszego kraju oraz policjantów.

Aktualnie realizowany pierwszy etap kampanii, skierowany jest do uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie naszego województwa. Zgodnie z założeniami kampanii, opracowany został materiał informacyjno-edukacyjny w postaci filmu oraz broszury w językach polskim, ukraińskim oraz angielskim, w których znalazły się porady i informacje dotyczące podstawowych norm prawnych, kontaktów do służb i instytucji pomocowych oraz podstawowych zagadnień prawa pracy w Polsce. W materiałach znajdą się również informacje na temat zagrożeń, związanych z czynami zabronionymi takimi, jak hejt, czy handel ludźmi, których ofiarami mogą stać się  obcokrajowcy.

Zgodnie z założeniami kampanii "Safe in Poland”, policjanci z terenu województwa odwiedzą miejsca, gdzie przebywają uchodźcy i zaprezentują im opracowane materiały, a także wezmą udział w organizowanych dla nich wydarzeniach. Opracowane w trzech językach broszury, pozwolą na skuteczne dotarcie z treściami edukacyjnymi do odbiorców pomimo bariery językowej. Ponadto film wyświetlany będzie w miejscach, gdzie na stałe lub czasowo przebywają uchodźcy.

Powstanie kampanii możliwe było dzięki wsparciu Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Gabinet Komendanta Wojewódzkiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz współpracy z zaprzyjaźnionymi instytucjami i wolontariuszami. Ideą wspólnie prowadzonych działań była chęć udzielania pomocy osobom uciekającym przed wojną do naszego kraju, poprzez wsparcie swoimi umiejętnościami i zasobami. Uczniowie i pedagodzy Liceum Sztuk Plastycznych w Żorach przygotowali autorskie projekty graficzne oraz wstępnie zmontowali film, natomiast  uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Żorach opracowali angielskie tłumaczenie przygotowanych przez policjantów treści. Głosu w filmach, a także wsparcia merytorycznego, użyczyli nam spikerzy języka angielskiego i ukraińskiego. Wsparcia w realizacji kampanii udzieliło również Radio Żory.

Tak duża ilość osób, które zaangażowały się działania policjantów KWP w Katowicach, świadczy o tym, że w województwie śląskim nie brak jest empatii i współczucia dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie. 
Policjanci z KWP w Katowicach wraz z mundurowymi z jednostek lokalnych, już w czerwcu planują szereg spotkań z uchodźcami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również