Jeden z najważniejszych polskich poetów współczesnych uhonorowany. Ławeczka z rzeźbą Rafała Wojaczka stanęła na rynku w Mikołowie.
Mikołowianie długo czekali na tego rodzaju uczczenie pamięci jednego z najbardziej znanych mieszkańców miasta i wreszcie jest – w piątek na mikołowskim rynku odsłonięto rzeźbę Rafała Wojaczka wykonaną przez Macieja Paździora. Powstała na bazie zdjęcia poety z 1976 roku, a figura została wmontowana w stojącą na rynku ławkę. Na oryginalnej fotografii poeta siedział na oponie.
Koszt wykonania rzeźby opiewał na 40,5 tys. złotych. Dziś przysiąść się i pomilczeć z Rafałem Wojaczkiem może każdy. Jak zapewniał sam twórca przedstawienia Rafała Wojaczka praca nad rzeźbą nie należała do łatwych, ale efekt końcowy jest satysfakcjonujący.
Rafał Wojaczek na mikołowskim rynku. To jeden z elementów uczczenia 800-lecia miasta
Pomysł uhonorowania w taki sposób Rafała Wojaczka nie wszystkim się jednak podoba. Kilka lat temu doszło do mocnej wymiany zdań podczas jednej z sesji Rady Miasta, gdy pojawił się pomysł nadania patronatu Wojaczka Instytutowi Mikołowskiemu. Wówczas głos zabrała radna PiS, Stanisława Hajduk-Bies.
Wojaczek to było dziecko tragiczne, tragiczna historia, dramat rodziny, śmierć samobójcza, alkohol, narkotyki, pierwsza próba samobójcza w wieku 15 lat, autoagresywne zachowania. Jeśli chodzi o talent i poezję to ma swoje poczesne miejsce w antologii polskiej poezji, jednak buntuję się przeciwko temu, by robić z niego bohatera dla młodzieży. Ktokolwiek z Państwa chciałby mieć dziecko z tak dramatyczną historią? To jest przestroga dla wielu, ale nie jest dobrze, jeśli czynimy z niego bohatera – mówiła.
Mimo trwającego od wielu lat sprzeciwu części mikołowskich samorządowców, postać Rafała Wojaczka znalazła należyte miejsce w przestrzeni publicznej Mikołowa ze względu na twórczość, a nie biografię poety.
Rafał Wojaczek to osoba doskonale znana i do dziś ceniona w Mikołowie, ale też również w całej Polsce i na świecie. Nie ma wątpliwości co do tego, że poeta zasłużył na takie upamiętnienie w rodzinnym mieście – podkreślił burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula.
Okazuje się, że rzeźba projektu Macieja Paździora została odlana w Chinach. Mimo obaw o możliwe opóźnienia figura dotarła do Mikołowa na czas.
Rafał Wojaczek przyszedł na świat 6 grudnia 1945 roku w Mikołowie. Debiutował na łamach pierwszego numeru „Poezji” w 1965 roku decyzją Tymoteusza Karpowicza, który postanowił dać szansę 20-letniemu twórcy. Cztery lata później ukazał się jego debiutancki tom Sezon, doskonale przyjęty przez krytyków literackich, a w 1970 roku drugi i ostatni z wydanych za życia poety zbiór Inna bajka.
Poeta zmarł nocą 11 maja 1971 roku we Wrocławiu. Zgodnie z oficjalną wersją było to samobójstwo. Został pochowany na cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu.