Czekaliśmy, czekaliśmy i jest – kilka dni temu w okolicy ul. Prusa pracuje ekipa budowlana. Zapowiadana od miesięcy rewitalizacja Placu Karpeckiego oficjalnie ruszyła.
Plany rewitalizacji skweru na obecnym Placu Karpeckiego pojawiły się jeszcze w ubiegłym roku. Część robót związanych z odsłonięciem fundamentów istniejącej dawniej fontanny, prawdopodobnie z okresu wojny, została przeprowadzona już w styczniu. Dawną świetność tej części miasta dobrze pamiętają starsi mieszkańcy. W latach 50. skwer zdobiła fontanna, która ma się tam znów pojawić.
Z pewnością wielu mieszkańców Mikołowa pamięta fontannę, która znajdowała się na skrzyżowaniu przy dawnej ulicy Bytomskiej, obecnie jest tu skwer, a plac u zbiegu ulic Konstantego Prusa i Katowickiej nosi imię długoletniego proboszcza parafii ewangelicko augsburskiej św. Jana: księdza Jana Karpeckiego – przypomina Wojciech Szwiec, historyk Miejskiej Placówki Muzealnej.
Pomysł przywrócenia fontanny doczekał się akceptacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Plac Karpeckiego jest doskonale usytuowany. Fontanna uzupełni estetycznie kamienny mur oporowy oraz zabytkowy Krzyż Męki Pańskiej. Mur ma być odnowiony, wykonane zostaną nowe ścieżki i oświetlenie, a odpowiednio skomponowana niska zieleń dopełni całości. Mają to być przede wszystkim krzewy i byliny.
Robotnicy stworzą fontannę z trzema dyszami głównymi oraz pierścieniem wyposażonym w 64 dysze jednostrumieniowe (obieg wody zamknięty). Istniejąca niecka zostanie zwieńczona kamiennym frezowanym obrzeżem. Woda będzie spływać kaskadowo. Ponadto, fontanna wieczorami ma być podświetlana, dzięki systemowi reflektorów, osobnych dla głównego lustra wody (3 reflektorami o mocy 15 W każdy) i pierścieni wodnych (trzema zestawami reflektorów po trzy lampy o mocy 5,8W). Obrzeże fontanny zostanie wykonane z piaskowca, a jej misa zostanie wysypana kruszywem dekoracyjnym – kremowym żwirem kwarcytowym. Zanikająca poprzez parowanie woda będzie uzupełniana z sieci wodociągowej poprzez system automatycznego dolewania.
Po przeprowadzeniu głównych robót Plac Karpeckiego doczeka się uporządkowania terenu, i demontażu istniejących obrzeży chodnikowych pozostałych po poprzednim układzie komunikacyjnym. Następnie – po niwelacji teren – powstaną ścieżki z kostki brukowej. Wokół fontanny zasadzone zostaną rośliny ozdobne i ułożony będzie trawnik z rolki. Dla mieszkańców staną ławki i kosze na śmieci.
Rewitalizacja Placu Karpeckiego składa się z trzech odrębnych zadań. Za budowę samej fontanny i jej kamiennego obrzeża jest odpowiedzialny Zakład Budowlano Drogowo Melioracyjny Tomasza Turczyńskiego z Imielina za kwotę 116 850 i 55 350 złotych. Przyłącze fontanny do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wykona PPHU ALG Andrzej Gasz z Gostyni za 19 926 złotych. Po zakończonych robotach nad ostatecznym zagospodarowaniem terenu czuwać będzie AGRO-MAT Mateusz Janota z Lędzin za kwotę 79 679,40 złotych. Zgodnie z dokumentacją przetargową roboty mają się zakończyć jeszcze przed 1 listopada. Nad przetargiem czuwa Centrum Usług Wspólnych.