Mieszkańcy już czwarty raz będą mieli możliwość wprowadzić w Mikołowie nowe pomysły i zmiany, zgodnie ze swoimi pomysłami. Co nowego czeka nas w tym roku?
Ogólne zasady IV edycji pozostają bez zmian. Jedyna większa zmiana dotyczy głosowania. W tym roku wydłużamy czas trwania głosowania, które odbędzie się w październiku i będzie trwało 4 dni – od piątku do poniedziałku – przekazuje Aleksandra Pawłowska, inspektor Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej.
Pula środków przyznana na realizację projektów zgłoszonych przez mieszkańców to milion złotych, z czego 80 proc. zostanie przekazanych na projekty lokalne, a pozostałe 20 proc. na pomysły dotyczące miasta. Nie zmieniła się również liczba okręgów – jest ich 14.
Po majówce ruszają otwarte dla mieszkańców warsztaty w Miejskim Domu Kultury. W trakcie spotkań będzie można skonsultować ze specjalistami swoje pomysły na projekty, a także rozwiać ewentualne wątpliwości z pracownikami poszczególnych wydziałów.
Pierwsze warsztaty odbędą się 10 maja od 15:30 do 18:00. Kolejne zaplanowano na 7 czerwca w tych samych godzinach.
Dodatkowym ważnym elementem kampanii promocyjno-informacyjnej są też działania skierowane do młodzieży. Podobnie jak w zeszłym roku zorganizowane zostaną warsztaty dla uczniów mikołowskich szkół, które przybiorą formę symulacji – gry.
Wypracowane przez młodzież szkolną projekty dotyczące ich lokalnej szkolnej społeczności zostaną poddane pod głosowanie uczniów i zrealizowane w ramach dodatkowej puli „budżetu dla szkół".
W ten sposób chcemy w prosty sposób przybliżyć uczniom „o co chodzi w budżecie obywatelskim" oraz pobudzić ich aktywność i zachęcić do działania na rzecz swojego najbliższego otoczenia – podkreśla Aleksandra Pawłowska.
Jak wygląda tegoroczny harmonogram Budżetu Obywatelskiego?
Akcja informacyjna potrwa przez cały maj. Na złożenie wniosku do BO mieszkańcy będą mieli czas od 14 maja do 15 czerwca. Następnie miejscy urzędnicy zabiorą się za ich weryfikację, co zajmie trzy kolejne miesiące: czerwiec, lipiec i sierpień.
Przygotowanie ostatecznej listy projektów nastąpi na przełomie sierpnia i września. Pomysłodawcy zaakceptowanych przez UM propozycji będą mogli promować swoje projekty przez cały wrzesień.
Głosowanie, podsumowanie plebiscytu i ogłoszenie wyników odbędzie się tradycyjnie w październiku. Głosy będzie można oddać aż przez 4 dni: piątek, sobotę, niedzielę i poniedziałek w kilku punktach na terenie Mikolowa: w CH Auchan, Miejskiej Bibliotece Publicznej, na miejskim basenie. W piątek punkty do głosowania będą czynne we wszystkich filiach MBP, a w piątek i poniedziałek zyskamy szansę głosowania na terenie szkół podstawowych. Pojawił się również pomysł mobilnego puntku do głosowania, który byłby czynny w sobotę i niedzielę.
Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego można uzyskać w regulaminie dostępnym na stronie internetowej BO.