Wiadomości z Mikołowa

Rusza budowa nowego przedszkola w Borowej Wsi. Początek prac już w maju

  • Dodano: 2022-05-04 06:00, aktualizacja: 2022-05-04 07:49

Wielka inwestycja w Borowej Wsi! Władze miasta poinformowały o powstaniu nowego przedszkola w Mikołowie. Pierwsza łopata została już wbita! Placówka ma spełniać ekologiczne standardy.

Nowa inwestycja w Mikołowie ma służyć nie tylko najmłodszym mikołowianom i ich rodzicom, ale również środowisku. Pod koniec kwietnia władze miasta poinformowały o rychłym początku robót budowlanych zapowiadanego od dłuższego czasu przedszkola w Borowej Wsi.

Poza postawieniem i wykończeniem budynku wykonawca zadba o zagospodarowanie terenu wokół. Chodniki, tarasy, nasadzenia, parking, droga wewnętrzna, oświetlenie, monitoring no i to co dla maluchów najważniejsze – nowy plac zabaw – informuje Mateusz Handel, wiceburmistrz Mikołowa.

Przetarg na budowę przedszkola sześciooddziałowego wraz z infrastrukturą techniczną przy ul. Równoległej/Gliwickiej w Borowej Wsi wygrała sosnowiecka firma PBO Śląsk sp. z o.o., która rozpocznie prace budowlane już w maju. Wybudowanie nowej placówki kosztować będzie około 12,5 miliona złotych, a prace budowlane mają zgodnie z umową zakończyć się jesienią 2023 roku.

Rusza budowa nowego przedszkola w Mikołowie!

W nowym przedszkolu będzie funkcjonować łącznie sześć oddziałów. Powstanie sala wielofunkcyjna, sale do terapii zajęciowej i integracji sensorycznej. Do tego szatnie, toalety, pomieszczenia kuchenne czy biurowe.

Budowa przedszkola będzie wiązać się również z przebudową skrzyżowania ul. Równoległej z ul. Dąbrową wraz z poszerzeniem fragmentu drogi ul. Równoległej, do czego został zobowiązany wykonawca. Budynek będzie miał jedną kondygnację, a jego planowana powierzchnia użytkowa to ponad 1350 mkw.

Jak zapewniają mikołowskie władze, przykładem przy projektowaniu nowej placówki przedszkolnej w Borowej Wsi jest placówka oddana do użytku w zeszłym roku, czyli przedszkole przy ul. Kownackiej. Nowa placówka będzie podobna nie tylko wizualnie czy pod względem swojej funkcjonalności. Ma być to kolejny obiekt użyteczności publicznej, w którym swoje miejsce znajdą technologie służące ekologii.

Powstająca placówka będzie kolejną, w której zastosujemy ekologiczne rozwiązania. Na dachu zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne, które podgrzewać będą wodę użytkową. Wody opadowe i roztopowe z dachu gromadzone będą w zbiorniku retencyjnym. W pomieszczeniach (sale zajęć, magazyny, pow. technologiczne) zaprojektowano wentylację mechaniczną, z rekuperacją i klimatyzacją – przekonuje Mateusz Handel, zastępca burmistrza Mikołowa.

Przedszkole zyska nowoczesny plac zabaw o naprawdę dużej powierzchni - ponad 800 mkw przestrzeni do zabawy. Wyposażenie placu zabaw ma zostać zaprojektowane i stworzone w taki sposób, aby służyło dzieciom przedszkolnym w różnym wieku, a także stopniu sprawności fizycznej i intelektualnej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również