Rusza tegoroczna tura darmowych badań na boreliozę w mikołowskim Centrum Zdrowia. Szpital Powiatowy przyjmuje zapisy już od 6 października. Jak się zgłosić?
Koniec wakacji i spędzania wielu godzin na świeżym powietrzu, w plenerze wiąże się nie tylko z pięknymi wspomnieniami, ale może pozostawić po sobie bardzo niebezpieczny ślad – boreliozę. Choroba ta staje się coraz bardziej powszechna ze względu na zwiększającą się populację zarażonych krętkami Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii i Borrelia afzelii kleszczy. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że zostaliśmy ukąszeni przez tego groźnego pajęczaka, a infekcja powoli daje się nam we znaki.
Co roku Starostwo Powiatowe i Centrum Zdrowia w Mikołowie wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców w zakresie badania boreliozy. Już z początkiem października rozpocznie się kolejna tura bezpłatnej diagnostyki mieszkańców powiatu pod kątem tej niebezpiecznej choroby.
Darmowe badania boreliozy w Centrum Zdrowia już od środy
W programie profilaktycznym przewidziano bezpłatne badania laboratoryjne (test ELISA Lyme IgG/IgM – w przypadku uzyskania dodatniego lub/i wątpliwości wyniku w teście ELISA wykonany zostanie test Western Blot IgG/IgM), a także konsultacje lekarskie w formie teleporad.
Jak co roku zadanie realizowane jest dla mieszkańców powiatu mikołowskiego, którzy zostali ukąszeni przez kleszcza, zaobserwowali u siebie objawy wskazujące na możliwość ugryzienia (np. rumień) lub odczuwają objawy infekcji odkleszczowej. Ważne, by od ugryzienia minęło co najmniej 6 tygodni.
Jak można się zapisać? To banalnie proste – rejestracja rozpocznie się 6 października i będzie możliwa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00 pod numerem telefonu – +48 606 300 557.
Program będzie realizowany do 26 listopada 2021 roku lub do wyczerpania limitu miejsc. Identyfikacja pacjentów odbywać się będzie na podstawie dowodu osobistego, a osoby nieletnie muszą okazać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.
Kleszcze przenoszą szereg bakterii, wirusów i pierwotniaków. Mogą powodować kleszczowe zapalenie mózgu, bartonelozę, babeszjozę, erlichiozę, jersiniozę, mykoplazmozę. Borelia naśladuje wiele chorób, m.in. SM, SLA, Alzheimiera, Parkinsona, fibromialgię czy toczeń – informują władze Szpitala Powiatowego.