Wiadomości z Mikołowa

Rowery metropolitalne w Mikołowie coraz bliżej. GZM wyłoniło wykonawcę

  • Dodano: 2023-09-04 13:45

Po 3 latach metropolii GZM udało się w końcu wybrać wykonawcę dużego projektu, jakim jest Rower Metropolitalny. Spółka Nextbike GZM będzie wdrażała system etapami – finalnie rowery będzie można spotkać aż w 31 gminach GZM!

Wykonawca wyłoniony

Ze względu na wiele komplikacji, postępowanie w sprawie wyboru wykonawcy Roweru Metropolitalnego trwało aż 3 lata. Finalnie wykonawcą została firma Nextbike GZM, która jako jedyna złożyła ofertę. Firma zawarła z Metropolią umowę na 5 lat, wartą 181 mln złotych – obejmuje ona uruchomienie, zarządzanie i eksploatację całego systemu Roweru Metropolitalnego.

– To będzie jedna z największych sieci miejskich wypożyczalni rowerów w Europie – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Cieszę się, że po trwającym ponad 3 lata postępowaniu, udało nam się je zakończyć. Jeszcze kilka miesięcy i na naszych ulicach pojawią się pierwsze rowery.

W ramach Roweru Metropolitalnego mieszkańcy będą mogli korzystać z 7000 rowerów IV generacji, dostępnych na 924 stacjach, znajdujących się w 31 gminach GZM. Każdy rower będzie wyposażony w nowoczesny nadajnik GPS.

3 etapy wdrażania

Rower Metropolitalny będzie wdrażany w 3 etapach:

  • 1 etap – udostępnienie 1260 rowerów w 7 miastach, w których dotychczas funkcjonowały podobne systemy: w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu, Tychach, Czeladzi i Siemianowicach Śląskich. 1 etap zostanie rozpoczęty w ciągu 4 miesięcy od podpisania umowy.
  • 2 etap – wzrost liczby rowerów do 4800. Pojawią się w kolejnych miastach: w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Mysłowicach, Piekarach Śląskich i Świętochłowicach. Zostanie wdrożony w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy.
  • 3 etap – liczba rowerów osiągnie docelowe 7 tysięcy. Pojawią się w pozostałych miastach i gminach: w Będzinie, Bieruniu, Chełmie Śląskim, Gierałtowicach, Knurowie, Łaziskach Górnych, Mikołowie, Pyskowicach, Radzionkowie, Rudzińcu, Siewierzu, Sławkowie, Świerklańcu, Tarnowskich Górach, Wojkowicach, Wyrach i Zbrosławicach. Ostatnia faza zostanie wdrożona do 22 miesięcy od podpisania umowy.

Co ważne, system zostanie zintegrowany z systemem płatności komunikacji miejskiej, a rowery będzie można wypożyczać przez cały rok. Po wypożyczeniu roweru będzie możliwość pozostawienia go w innej miejscowości, która przystąpiła do systemu.

Komentarze (1)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również