Wiadomości z Mikołowa

Rewolucje w komunikacji. Co się zmieniło?

  • Dodano: 2019-01-08 09:00

ZTM zamiast KZK GOP i MZK TYCHY, nowa taryfa, nowe bilety, czytniki ŚKUP w taborze dawnego MZK Tychy. Komunikacja w powiecie przeszła rewolucyjne zmiany!

Wraz z 1 stycznia tego roku przestały istnieć trzy spółki transportu publicznego, obsługujące pasażerów na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na rzecz ich złączenia w jeden, wspólny Zarząd Transportu Metropolitalnego. W ten sposób zlikwidowano struktury firm, ich strony internetowe przestały działać, a z autobusów zniknęły dawne oznaczenia, zastąpione logo ZTM. To jednak nie koniec zmian.

Od początku stycznia w powiecie mikołowskim, tak samo jak w innych miastach i gminach GZM obowiązuje nowa Taryfa przewozu osób i bagażu w komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM). Jak tłumaczy zarząd ZTM:

Dokument integruje taryfy dotychczasowych organizatorów komunikacji (Komunikacyjny Związek Komunalny GOP, Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach oraz Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach). W nowej taryfie wszystkie ceny biletów pozostają bez zmian. Nie zmienia się również ich zakres obowiązywania. Wszystkie bilety okresowe kupione w roku 2018 zachowują swoją ważność. Bezterminowo ważność zachowują również bilety jednorazowe.

Jedyną zmianą, która dokonuje się poprzez wprowadzenie taryfy decyzja o pozostawieniu od stycznia w sprzedaży biletów okresowych (7, 30 i 90-dniowych) wyłącznie od wybranej daty. Jak tłumaczy rzecznik PKM Tychy, Michał Kasperczyk:

Oznacza to, że już w momencie zakupu pasażer będzie decydować, od kiedy ma zacząć obowiązywać jego bilet. Do tej pory w sprzedaży były również bilety ważne od pierwszego skasowania – aby je aktywować konieczne było dwukrotne przyłożenie karty do czytnika, co czasami sprawiało podróżnym problem. Jeśli ktoś zapomniał tego zrobić, podróżował bez ważnego biletu. Dlatego wzorem innych miast zdecydowano o wycofaniu tego rodzaju biletów.

Co ważne, aktualne są rozkłady jazdy, numery linii i punkty obsługi pozostają bez zmian.

Nową szatę graficzną zyskały bilety jednorazowe nowej spółki. Jak informują pracownicy ZTM:

Nowe bilety mają zamienioną kolorystykę oraz układ graficzny. Nadrukowana jest na nich nazwa organizatora komunikacji – Zarząd Transportu Metropolitalnego oraz logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Co istotne, nie zmieniają ceny biletów ani zakres ich obowiązywania. Nowe bilety będą sukcesywnie będą zastępować te, które obowiązują dotychczas, ale wszystkie stare bilety bezterminowo zachowują swoją ważność. Jeśli pasażerowie posiadają kupione w minionym roku bilety jednorazowe, nadal mogą je wykorzystywać – nie ma wyznaczonego ostatecznego terminu ich ważności. Istotne jest, aby pamiętać o tym, że suma zapłacona za przejazd musi być zgodna z aktualnie obowiązującym cennikiem.

Nieistniejący już tyski przewoźnik, MZK Tychy, przed świętami wdrożył projekt integracji systemu tyskiej komunikacji miejskiej z systemem Śląskiej Karty Usług Publicznych. Oznacza to, że wszystkich pojazdach PKM Tychy, w tym autobusach kursujących na trasach powiatu mikołowskiego już wkrótce pojawią się specjalne czytniki kart ŚKUP. Ostateczna data montażu tych urządzeń to wrzesień tego roku (10 miesięcy od podpisania umowy pomiędzy zwycięzcą przetargu, firmą Asseco Data Systems SA a przewoźnikiem, podpisy pod umową złożono 20 listopada 2018 roku).

W ten sposób, nie tylko Tychy, które weszły w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ale również wszystkie gminy obsługiwane dotychczas przez MZK Tychy zyskają komunikację zintegrowaną z pozostałymi miastami GZM.

Nowość stanowi także opcja regulowania płatności za przejazd kartą płatniczą bezpośrednio w pojeździe.

Umowa przewiduje zintegrowanie informatyczne komunikacji miejskiej MZK Tychy z systemem Śląskiej Karty Usług Publicznych. W ramach projektu zainstalujemy w pojazdach MZK Tychy 190 autokomputerów i 560 kasowników z czytnikami kart umożliwiających płatność EMV. Dostarczymy 10 urządzeń kontrolerskich z obsługą kartową oraz panele kontrolne dla kierowców. Stworzymy również centrum przetwarzania danych funkcjonujące w chmurze obliczeniowej - powiedział Paweł Sokołowski, Dyrektor w Pionie Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej w Asseco Data Systems.

Wartość umowy zawartej między zwycięzcą przetargu a przewoźnikiem to 13,1 mln złotych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również