Wiadomości z Mikołowa

Rajd Śląska przejedzie przez powiat mikołowski? Impreza już 10 września

 • Dodano: 2021-08-15 19:15

Rajd Śląska już 10 i 11 września! Znane są szczegóły wydarzenia, przyciągającego fanów motoryzacji z całego regionu. Czy trasa rajdu będzie przebiegać przez powiat mikołowski?

Ogłoszono już datę tegorocznego Rajdu Śląska! Uwielbiana przez fanów motoryzacji z regionu i nie tylko impreza odbędzie się 10 i 11 września 2021, a zawody objął patronatem Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Rajd Śląska to runda mistrzostw Polski (ProfiAuto RSMP oraz Motul HRSMP) i mistrzostw Śląska.

Jak co roku, najszybsze i najnowocześniejsze rajdówki oraz niesamowite samochody historyczne – cała krajowa czołówka będzie rywalizować w Rajdzie Śląska. Gdzie zaplanowano start Rajdu Śląska? To serce Katowic – plac Sławika i Antalla, między Spodkiem i MCK. W zawodach weźmie udział ponad setka samochodów rajdowych – od współczesnych po historyczne.

Rajdy blisko kibiców – w programie Rajdu Śląska m.in. dwa widowiskowe odcinki specjalne – pod Stadionem Śląskim i w centrum Katowic. Ponad setka rajdowych załóg będzie się ścigać na zamkniętych odcinkach w miejscowościach Wyry, Bestwina, Chybie i Jastrzębie-Zdrój. Serwis, a także meta zawodów i wręczenie pucharów na Stadionie Śląskim w Chorzowie – informują organizatorzy.

Rajd Śląska już 10 i 11 września. Organizatorzy podali szczegóły zawodów

W Rajdzie Śląska, jak co roku zobaczymy uczestników trzech rajdowych cykli: ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska.

Widzowie kibicujący na poszczególnych odcinkach będą mieli okazję zobaczyć warte nawet milion złotych najszybsze i najbardziej zaawansowane rajdówki, jakimi można się ścigać w Polsce, a także niesamowite samochody rajdowe sprzed lat takie, jak Audi Quattro, Porsche 911, FSO Polonez 2000 C czy... Trabant 601. Organizatorzy liczą na to, że w tym roku zostanie pobity rekord z 2018 roku, gdy w Rajdzie Śląska wzięło udział aż 125 załóg.

Pełna lista uczestników zostanie podana w środę, 2 września.

Przed nami mały jubileusz Rajdu Śląska, który w tym roku odbędzie się po raz piąty, a mieszkańcy województwa śląskiego ponownie będą mieli okazję zobaczyć w akcji najlepszych kierowców rajdowych w kraju – na Stadionie Śląskim, w centrum Katowic i w miejscowościach na południu województwa. To impreza, która cały czas się rozwija, więc zapraszam wszystkich do wspólnego przeżywania sportowych i motoryzacyjnych emocji – wyjaśnia Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Piąta edycja Rajdu Śląska rozpocznie się w samym sercu Katowic – na placu Sławika i Antalla, między Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym. W piątek, 10 września o godz. 18 będzie miała miejsce ceremonia startu, a kibice spotkają się z zawodnikami i będą mogli podziwiać wszystkie rajdówki z bliska.
 
Dla fanów motoryzacji z powiatu mikołowskiego kluczowa będzie sobota, 11 września. Właśnie tego dnia organizatorzy przygotowali osiem prób sportowych, czyli wyłączone z ruchu i zabezpieczone odcinki, na których będą rywalizować rajdowi kierowcy i piloci.

Kibice z Mikołowa i regionu muszą wstać wcześnie, gdyż sobotni start rajdu zaplanowano na godzinę 8.00 właśnie w Wyrach! Następnie w Bestwinie (powiat bielski) odbędzie się OS ARCHE (godz. 9.00), a później w Chybiu (od 9:55, powiat cieszyński) i Jastrzębiu Zdroju (od 10:55).

Po przejeździe tych oesów rajdowa kawalkada wróci na Stadion Śląski, gdzie zaplanowano przerwę na serwis (od 12:37). Drugą część sobotniego etapu Rajdu Śląska otworzy odcinek w centrum Katowic, po którym zawodnicy pojadą na południe województwa, by ponownie zmierzyć się na oesach w Bestwinie (OS ARCHE, od godz. 14:50), Chybiu (od godz. 15:45) i Jastrzębiu-Zdroju (od godz. 16:45) – wyjaśniają organizatorzy.

Finałowy odcinek specjalny Rajdu Śląska będzie rozegrany jako Power Stage. W mistrzostwach Polski to dodatkowo punktowana próba. Pięć najszybszych załóg na tym oesie zdobywa kolejne punkty do klasyfikacji ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Zakończenie rajdu i wręczenie pucharów – od godz. 18:30 na błoniach Stadionu Śląskiego.

Rajd Śląska 2021 elementem obchodów 100-lecia Powstań Śląskich

W tym roku Rajd Śląska odbędzie się w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. Aby upamiętnić te wydarzenia, odcinek specjalny Rajdu Śląska na Stadionie Śląskim został nazwany Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich.
 
Harmonogram Rajdu Śląska 2021 – 5. runda ProfiAuto RSMP 2021
 
Piątek, 10 września (1 odcinek specjalny, łącznie 1,5 km)

 • 11.00 – 15.00 – odcinek testowy (2,85 km, Bieruń – ERG)
 • 18.00 – ceremonia startu (Katowice, plac Sławika i Antalla)
 • 20.00 – OS 1: Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich (1,5 km, Chorzów – błonia Stadionu Śląskiego)

Sobota, 11 września (8 odcinków specjalnych, łącznie 99,51 km)

 • 8.00 – OS 2: Wyry (6,05 km)
 • 9.00 – OS 3: ARCHE (9,55 km, Bestwina)
 • 9.55 – OS 4: Chybie (24,02 km)
 • 10.55 – OS 5: Jastrzębie-Zdrój (12,41 km)
 • 12.37 – Serwis - 30 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
 • 13.30 – OS 6: Katowice (1,5 km)
 • 14.50 – OS 7: ARCHE (9,55 km, Bestwina)
 • 15.45 – OS 8: Chybie (24,02 km)
 • 16.45 – OS 9: Jastrzębie-Zdrój (Power Stage, 12,41 km)
 • 18.30 – Ceremonia mety (Chorzów, Stadion Śląski)

Organizatorem Rajdu Śląska jest Fundacja Automobilistów. Honorowy patronat nad zawodami objął Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski. Sponsorem głównym zawodów jest Województwo Śląskie, a partnerami głównymi są: Stadion Śląski, Park Śląski oraz Time4.

Rajd Śląska sponsorują także: FCA Poland S.A., Silesia Oil. sp. z o.o. – producent olejów marki AVIA, Ibudhaus, Amic Energy, FOB-Decor, Sortex, Febi-Bilstein, ARCHE S.A. z siedzibą w Warszawie – partner OS ARCHE w Bestwinie. Partnerami imprezy są: Grupa Metkom, Vsett, Techlife, Business Centre Club Katowice, Motoryzacja Chorzów oraz NITROERG S.A.
 
Partnerzy samorządowi: powiat pszczyński, powiat cieszyński, powiat mikołowski, powiat bieruńsko-lędziński, gmina Wyry, gmina Pawłowice, gmina Strumień, gmina Chybie, miasto Bieruń, miasto Jastrzębie-Zdrój.
 
Sponsorem tytularnym RSMP jest ProfiAuto. Sponsorem tytularnym HRSMP jest Motul.

Google NewsSubskrybuj mojMikolow.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również