Wiadomości z Mikołowa

Rajd Śląska przejedzie przez powiat mikołowski? Impreza już 10 września

 • Dodano: 2021-08-15 19:15

Rajd Śląska już 10 i 11 września! Znane są szczegóły wydarzenia, przyciągającego fanów motoryzacji z całego regionu. Czy trasa rajdu będzie przebiegać przez powiat mikołowski?

Ogłoszono już datę tegorocznego Rajdu Śląska! Uwielbiana przez fanów motoryzacji z regionu i nie tylko impreza odbędzie się 10 i 11 września 2021, a zawody objął patronatem Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Rajd Śląska to runda mistrzostw Polski (ProfiAuto RSMP oraz Motul HRSMP) i mistrzostw Śląska.

Jak co roku, najszybsze i najnowocześniejsze rajdówki oraz niesamowite samochody historyczne – cała krajowa czołówka będzie rywalizować w Rajdzie Śląska. Gdzie zaplanowano start Rajdu Śląska? To serce Katowic – plac Sławika i Antalla, między Spodkiem i MCK. W zawodach weźmie udział ponad setka samochodów rajdowych – od współczesnych po historyczne.

Rajdy blisko kibiców – w programie Rajdu Śląska m.in. dwa widowiskowe odcinki specjalne – pod Stadionem Śląskim i w centrum Katowic. Ponad setka rajdowych załóg będzie się ścigać na zamkniętych odcinkach w miejscowościach Wyry, Bestwina, Chybie i Jastrzębie-Zdrój. Serwis, a także meta zawodów i wręczenie pucharów na Stadionie Śląskim w Chorzowie – informują organizatorzy.

Rajd Śląska już 10 i 11 września. Organizatorzy podali szczegóły zawodów

W Rajdzie Śląska, jak co roku zobaczymy uczestników trzech rajdowych cykli: ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska.

Widzowie kibicujący na poszczególnych odcinkach będą mieli okazję zobaczyć warte nawet milion złotych najszybsze i najbardziej zaawansowane rajdówki, jakimi można się ścigać w Polsce, a także niesamowite samochody rajdowe sprzed lat takie, jak Audi Quattro, Porsche 911, FSO Polonez 2000 C czy... Trabant 601. Organizatorzy liczą na to, że w tym roku zostanie pobity rekord z 2018 roku, gdy w Rajdzie Śląska wzięło udział aż 125 załóg.

Pełna lista uczestników zostanie podana w środę, 2 września.

Przed nami mały jubileusz Rajdu Śląska, który w tym roku odbędzie się po raz piąty, a mieszkańcy województwa śląskiego ponownie będą mieli okazję zobaczyć w akcji najlepszych kierowców rajdowych w kraju – na Stadionie Śląskim, w centrum Katowic i w miejscowościach na południu województwa. To impreza, która cały czas się rozwija, więc zapraszam wszystkich do wspólnego przeżywania sportowych i motoryzacyjnych emocji – wyjaśnia Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Piąta edycja Rajdu Śląska rozpocznie się w samym sercu Katowic – na placu Sławika i Antalla, między Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym. W piątek, 10 września o godz. 18 będzie miała miejsce ceremonia startu, a kibice spotkają się z zawodnikami i będą mogli podziwiać wszystkie rajdówki z bliska.
 
Dla fanów motoryzacji z powiatu mikołowskiego kluczowa będzie sobota, 11 września. Właśnie tego dnia organizatorzy przygotowali osiem prób sportowych, czyli wyłączone z ruchu i zabezpieczone odcinki, na których będą rywalizować rajdowi kierowcy i piloci.

Kibice z Mikołowa i regionu muszą wstać wcześnie, gdyż sobotni start rajdu zaplanowano na godzinę 8.00 właśnie w Wyrach! Następnie w Bestwinie (powiat bielski) odbędzie się OS ARCHE (godz. 9.00), a później w Chybiu (od 9:55, powiat cieszyński) i Jastrzębiu Zdroju (od 10:55).

Po przejeździe tych oesów rajdowa kawalkada wróci na Stadion Śląski, gdzie zaplanowano przerwę na serwis (od 12:37). Drugą część sobotniego etapu Rajdu Śląska otworzy odcinek w centrum Katowic, po którym zawodnicy pojadą na południe województwa, by ponownie zmierzyć się na oesach w Bestwinie (OS ARCHE, od godz. 14:50), Chybiu (od godz. 15:45) i Jastrzębiu-Zdroju (od godz. 16:45) – wyjaśniają organizatorzy.

Finałowy odcinek specjalny Rajdu Śląska będzie rozegrany jako Power Stage. W mistrzostwach Polski to dodatkowo punktowana próba. Pięć najszybszych załóg na tym oesie zdobywa kolejne punkty do klasyfikacji ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Zakończenie rajdu i wręczenie pucharów – od godz. 18:30 na błoniach Stadionu Śląskiego.

Rajd Śląska 2021 elementem obchodów 100-lecia Powstań Śląskich

W tym roku Rajd Śląska odbędzie się w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. Aby upamiętnić te wydarzenia, odcinek specjalny Rajdu Śląska na Stadionie Śląskim został nazwany Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich.
 
Harmonogram Rajdu Śląska 2021 – 5. runda ProfiAuto RSMP 2021
 
Piątek, 10 września (1 odcinek specjalny, łącznie 1,5 km)

 • 11.00 – 15.00 – odcinek testowy (2,85 km, Bieruń – ERG)
 • 18.00 – ceremonia startu (Katowice, plac Sławika i Antalla)
 • 20.00 – OS 1: Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich (1,5 km, Chorzów – błonia Stadionu Śląskiego)

Sobota, 11 września (8 odcinków specjalnych, łącznie 99,51 km)

 • 8.00 – OS 2: Wyry (6,05 km)
 • 9.00 – OS 3: ARCHE (9,55 km, Bestwina)
 • 9.55 – OS 4: Chybie (24,02 km)
 • 10.55 – OS 5: Jastrzębie-Zdrój (12,41 km)
 • 12.37 – Serwis - 30 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
 • 13.30 – OS 6: Katowice (1,5 km)
 • 14.50 – OS 7: ARCHE (9,55 km, Bestwina)
 • 15.45 – OS 8: Chybie (24,02 km)
 • 16.45 – OS 9: Jastrzębie-Zdrój (Power Stage, 12,41 km)
 • 18.30 – Ceremonia mety (Chorzów, Stadion Śląski)

Organizatorem Rajdu Śląska jest Fundacja Automobilistów. Honorowy patronat nad zawodami objął Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski. Sponsorem głównym zawodów jest Województwo Śląskie, a partnerami głównymi są: Stadion Śląski, Park Śląski oraz Time4.

Rajd Śląska sponsorują także: FCA Poland S.A., Silesia Oil. sp. z o.o. – producent olejów marki AVIA, Ibudhaus, Amic Energy, FOB-Decor, Sortex, Febi-Bilstein, ARCHE S.A. z siedzibą w Warszawie – partner OS ARCHE w Bestwinie. Partnerami imprezy są: Grupa Metkom, Vsett, Techlife, Business Centre Club Katowice, Motoryzacja Chorzów oraz NITROERG S.A.
 
Partnerzy samorządowi: powiat pszczyński, powiat cieszyński, powiat mikołowski, powiat bieruńsko-lędziński, gmina Wyry, gmina Pawłowice, gmina Strumień, gmina Chybie, miasto Bieruń, miasto Jastrzębie-Zdrój.
 
Sponsorem tytularnym RSMP jest ProfiAuto. Sponsorem tytularnym HRSMP jest Motul.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również