Wiadomości z Mikołowa

Przed nami Mikołowskie Dni Muzyki 2023. Znamy datę i program!

  • Dodano: 2023-03-10 13:30

To już tradycja, że każdego roku wraz z nadchodzącą wiosną zbliżają się do nas Mikołowskie Dni Muzyki. W tegorocznej edycji zaplanowano dziewięć koncertów wykonawców z polski i zagranicy. Sprawdź datę i harmonogram wydarzeń!

Mikołowskich Dni Muzyki znów powrócą!

Znamy już datę tegorocznych Mikołowskich Dni Muzyki! Festiwal rozpocznie się 22 kwietnia podczas koncertu inaugurującego i potrwa do 6 maja. W ciągu dwóch tygodni odbędzie się łącznie dziewięć koncertów w czterech miejscach: Bazylice św. Wojciecha w Mikołowie, Kościele ewangelickim św. Jana, Kościele św. Mikołaja w Bujakowie oraz w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny.

XXXI Mikołowskie Dni Muzyki - program

W sobotę, 22 kwietnia o godz. 19.30 w bazylice św. Wojciecha festiwal otworzy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa, a już we wtorek, 25 kwietnia w mikołowskiej bazylice o godz. 19.00 Jerzy Kukla zagra pierwszy z tegorocznych recitali organowych. Następnego dnia, 26 kwietnia o godzinie 19:00 w kościele ewangelickim odbędzie się Muzyczny witraż włosko-hiszpański” w wykonaniu zespołu „Finesis Trio”. Wystąpią: Katarzyna Puch-Słabik - sopran, Paulina Tkaczyk-Cichoń - klawesyn, flauto traverso, Małgorzata Żegleń-Włodarczyk - lutnia, gitara. W niedzielę, 3 kwietnia usłyszymy kolejny recital, tym razem w wykonaniu niemieckiego organisty Heinricha Wimmera. Koncert rozpocznie się o godzinie 16.00.

Kolejny miesiąc rozpoczniemy koncertem muzyki barokowej! 1 maja od godz. 19.00 w kościele ewangelickim występować będą: grupa Czech Ensemble Baroque. Kantaty Bacha, Schutza i Buxtehudego. Obchodzone 3 maja Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja uczczone zostanie koncertem muzyki polskiej w kościele pw. św. Mikołaja w Bujakowie. O godzinie 18.00 wystąpi kwartet smyczkowy „Mimesis Quartet”, a Michał Rolnicki, aktor teatralny i filmowy, będzie recytował poezję.

W tegorocznej edycji nie zabraknie też koncertu plenerowego. Odbędzie się on 4 maja w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. O godz. 19.00 wystąpi Koncertowa Orkiestra Dęta „Power of Winds” pod dyrekcją Klaudiusza Jani. 

Dw ostatnie koncerty odbędą się w mikołowskiej bazylice. 5 maja o godz. 19.00 usłyszymy połączenie organowych brzmień w wykonaniu Władysława Szymańskiego z sopranem Ewy Biegas. Festiwal zakończy koncert finałowy w sobotę 6 maja. O godzi 19.30 wystąpi orkiestra „Lwowscy Wirtuozi”.


Obywający się cyklicznie od 1991 roku międzynarodowy festiwal Mikołowskie Dni Muzyki cieszy się dużym zainteresowaniem dzięki interesującej i nietuzinkowej ofercie artystycznej. Dyrektorem festiwalu i jego współtwórcą jest prof. Władysław Szymański, obecnie rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Google NewsSubskrybuj mojMikolow.pl z Google News

Komentarze (1)    dodaj »

  • jorguś

    Jak zwykle w zestawieniu imprez na Śląsku brakuje powiatowego Mikołowa. Wygląda na to że mieszkańcy naszego miasta będą musieli zaczekać do Dni Mikołowa. Wtedy będzie się działo! Znowu będziemy mogli posłuchać muzyki w Bazylice i w deszczu (zazwyczaj) lub w słońcu, na zapchanym Rynku z kubkiem piwa w jednej ręce i tacką pieczonej kiełbasy (paskudnie drogiej) w drugiej,, pobawić się " w rytm muzyki jakiegoś popularnego zespołu na zaimprowizowanej scenie. Kto wie, może nawet sam burmistrz Piechula znowu da swój występ... A potem, przed 22 rozochoceni zabawą grzecznie udamy się do domów by czekać na Sylwestra (również na Rynku). Jak widać życie kulturalne w powiatowym mieście jakim jest Mikołów kwitnie...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również