Przed nami ostatnie dni wakacji. W związku z powrotami z letniego wypoczynku, należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach szczególnie na głównych ciągach komunikacyjnych, trasach dojazdowych do dużych miast i trasach wyjazdowych z miejscowości wypoczynkowych. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będą policjanci ruchu drogowego. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych mundurowi podejmą szereg działań dotyczących przestrzegania przepisów, sprawdzą trzeźwość kierowców, stan techniczny samochodów oraz to, czy dzieci podróżują zgodnie z przepisami.
Statystyki wypadków
Od początku wakacji do 27 sierpnia 2024 r. na śląskich drogach doszło do 384 wypadków drogowych, podczas których zginęło 25 osób. Rannych w tych zdarzeniach zostało 441 osób, a do kolizji doszło ponad 8000 razy.
Koniec wakacji, to czas powrotów z letniego wypoczynku, a co za tym idzie, okres wzmożonego ruchu na drogach. Jest to także okres wytężonej pracy policjantów, których zwiększoną liczbę będzie można spotkać na autostradach, drogach krajowych, a także wjazdowych i wyjazdowych z miast i regionów turystycznych. W działania związane z bezpiecznymi powrotami z wakacji zaangażowani są mundurowi z ruchu drogowego, ale też stróże prawa z innych pionów. Służbę pełnią również policjanci wchodzący w skład grup SPEED, których zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze.
Kontrole i nadzór
W trosce o bezpieczeństwo podróżnych policjanci zwracają uwagę na trzeźwość kierowców oraz przestrzeganie przez nich przepisów ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania prędkości do warunków na drodze oraz obowiązujących ograniczeń, a także korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz urządzeń zapewniających bezpieczeństwo podróżującym najmłodszym pasażerom. W miejscach o największym natężeniu ruchu policjanci będą nadzorować jego płynność, a w uzasadnionych przypadkach podejmować ręczne kierowanie ruchem.
Celem działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych również poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Do działań są wykorzystywane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.
Wracając do domu ze swoimi najbliższymi, pamiętajmy o elementarnych zasadach bezpieczeństwa:
- Zaplanujmy trasę podróży, uwzględniając warunki pogodowe oraz ewentualne utrudnienia w ruchu.
- Nie spieszmy się, nie wyznaczajmy sobie godziny dotarcia do celu. Najważniejsze, abyśmy dojechali bezpiecznie.
- Unikajmy zbędnego wyprzedzania, zwłaszcza w czasie jazdy w długiej kolumnie pojazdów. Staje się ono z reguły bezcelowe. Każdy kierowca, wsiadając do samochodu, powinien mieć poczucie, że odpowiada za ludzkie życie!
- Nie należy prowadzić pojazdu, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą.
- Przestrzegajmy dopuszczalnych limitów prędkości. Niestety, wciąż dominującą przyczyną tragedii na drodze jest jazda z nadmierną prędkością.
Jeśli chodzi o przewozy autokarowe, to podstawowym warunkiem bezpieczeństwa jest sprawny autokar oraz kierowca, który przestrzega przepisów ruchu drogowego. Opiekunowie grup dzieci i młodzieży powracających z wakacji autobusem, w razie jakichkolwiek wątpliwości, powinni zgłosić Policji potrzebę skontrolowania pojazdu i kierowcy.
Policja apeluje o rozwagę i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Niezależnie jaką trasę pokonujemy, pamiętajmy, aby zawsze korzystać z drogi w sposób odpowiedzialny, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu.