Wiadomości z Mikołowa

Porady mikołowskich policjantów, jak spędzić święta bezpiecznie

  • Dodano: 2023-12-20 09:15, aktualizacja: 2023-12-20 11:31

Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Nie zapominajmy w tym czasie o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, które uchronią nas przed działaniem przestępców. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych rozwiązań, aby okres świąteczno-noworoczny upłynął nam w spokoju, bez niepotrzebnego stresu.

Porady mikołowskich policjantów, jak spędzić święta bezpiecznie

Wybierając się po świąteczne zakupy, pamiętajmy, aby zwracać baczną uwagę na otoczenie. Bądźmy wyczuleni na „sztuczny tłok” w sklepie i w środkach komunikacji. Nie trzymajmy w tylnych kieszeniach ubrania ważnych dokumentów oraz cennych przedmiotów. Na zakupy zabierajmy tylko potrzebną ilość pieniędzy i nie chowajmy gotówki w jednym miejscu.

Podczas zakupów internetowych starajmy się za każdym razem dokładnie sprawdzać wybrane sklepy. Posługujmy się w tym celu, m.in. opiniami innych klientów. Bardzo istotne jest również unikanie podejrzanych linków. Nie klikajmy w nie i nie podawajmy danych do swojej karty bankomatowej lub konta internetowego. Realizując płatności online, zawsze sprawdzajmy, czy transakcja jest szyfrowana i bezpieczna.

Jeżeli zdecydujemy się wyjechać na kilka dni, dokładnie pozamykajmy okna i drzwi. Zamknijmy zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii. Ponadto nie chwalmy się, że planujemy wyjazd (w szczególności na portalach społecznościowych). W miarę możliwości poprośmy sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasze mieszkanie, wyjmowali korespondencję ze skrzynki i zabierali sprzed drzwi reklamy. Cenne przedmioty pozostawmy u bliskich, a większe kwoty gotówki zdeponujmy w banku.

Przed wyjazdem w dłuższą trasę zróbmy wszystko, aby bezpiecznie dojechać do celu i powrócić do domu. Pamiętajmy o wcześniejszym sprawdzeniu oraz przygotowaniu auta do zimowych warunków. Jako kierujący powinniśmy przewidywać sytuację na drodze, szanować innych kierowców, przestrzegać przepisów i dostosować prędkość do warunków drogowych. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy do samochodu po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii. Opuszczając samochód, pamiętajmy, aby nie zostawiać kluczyków w stacyjce, a dokumenty, portfele z pieniędzmi i cenne przedmioty nośmy przy sobie. Pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi. Jadąc pociągiem, zwracajmy szczególną uwagę na swoje pieniądze i dokumenty oraz na bagaż. Starajmy się nie podróżować samotnie, unikać pustych przedziałów, a opuszczając przedział, ani na chwilę nie pozostawiajmy bagażu bez opieki. Nie opowiadajmy przygodnym znajomym, jakie prezenty wieziemy bliskim i ile pieniędzy mamy przy sobie.

Okres świąteczno-noworoczny to także czas wolny od szkoły, dlatego zadbajmy o bezpieczeństwo swoich dzieci. Jeżeli Twoje dziecko spędza czas wolny w Internecie, przypomnij mu zasady bezpiecznego i racjonalnego korzystania z tego medium.

Zadbajmy nie tylko o bezpieczeństwo nas samych, ale także naszych bliskich. Zróbmy wszystko, aby te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i okres noworoczny upłynęły nam bezpiecznie i w spokojnej atmosferze.

Porady mikołowskich policjantów, jak spędzić święta bezpiecznie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również