Wiadomości z Mikołowa

Polski Ład w Mikołowie i powiecie mikołowskim. Jakie dotacje otrzymały poszczególne gminy?

  • Dodano: 2021-11-02 07:00, aktualizacja: 2021-11-02 07:12

Są już wyniki pierwszego naboru wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych. Powiat mikołowski, Mikołów i gminy powiatu otrzymały dotacje. Nie wszystkie złożone wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie.

Mikołowski ratusz, a także samorząd powiatu i władze Łazisk Górnych, Orzesza, Ornontowic i Wyr zdecydowały się złożyć wnioski się przystąpić do powstałego w ramach Polskiego Ładu Programu Inwestycji Strategicznych.

Samorządy w pierwszym naborze miały do podziału 20 miliardów złotych. Bank Gospodarstwa Krajowego do komitetu przy premierze przekazał ponad 8 tysięcy wniosków, które napłynęły z samorządów z całej Polski.

Celem istnienia Programu Inwestycji Strategicznych jest dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta oraz ich związki w całym kraju. Fundusz ma za zadanie zwiększyć pulę publicznych inwestycji przez ich bezzwrotne dofinansowanie dla jednostek samorządu terytorialnego, które złożyły odpowiednie wnioski.

Budżety JST mają zyskać refundację kosztów ponoszonych na dany pomysł w kwocie do 95 procent wartości inwestycji.

Są wyniki naboru do PIS w tzw. Polskim Ładzie. Co wygrało w Mikołowie i powiecie?

Premier ogłosił kilka dni temu wyniki pierwszego naboru wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych.

Z trzech złożonych wniosków do PIS w tzw. Polskim Ładzie Mikołów otrzymał dofinansowanie tylko jednej inwestycji. Mowa o przebudowie układu drogowego na Recie - w postaci przebudowy ul. Jasnej (II etap), Brzozowej, i ul. Reta za 4,75 mln złotych. Budowa systemu gospodarowania odpadami z funkcją Edukacji Ekologicznej na terenie Gminy Mikołów i modernizacja Oczyszczalni Ścieków Centrum nie otrzymały dofinansowania.

Dofinansowanie tylko jednej inwestycji trafi też do powiatu mikołowskiego. Starostwo Powiatowe w Mikołowie zyskało możliwość wybudowania nowej siedziby Ogniska pracy Pozaszkolnej. Na ten cel spłynie do samorządu dotacja w wysokości 16 150 000 złotych. Wnioski o modernizację ul. Bolesława Chrobrego w Orzeszu i budowy hali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki w Mikołowie nie otrzymały wsparcia.

Łaziska Górne zyskało za to środki na dwa cele.To rozbudowa stadionu miejskiego przy ul. Sportowej (dotacja w wysokości 7 105 438 złotych), a także budowa żłobka miejskiego (wartość 3 558 942 złotych).

Orzesze otrzymało natomiast 4,75 mln złotych na budowę i przebudowę dróg w całym mieście. Do Ornontowic trafi 11,4 mln złotych na budowę infrastruktury kanalizacyjnej w centrum gminy. Wyry zyskały możliwość przebudowy ulicy Zawodzie za 7,22 mln złotych.

Komentarze (1)    dodaj »

  • jorg

    Jednak pisowska kasa im nie śmierdzi ?ale za pomyj kasy nie było i nie będzie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również