Wiadomości z Mikołowa

Policjanci szkolili się w poszukiwaniach osób zaginionych

  • Dodano: 2018-03-16 10:00

Mikołowscy policjanci odbyli ćwiczenia terenowe, doskonalące ich umiejętności w zakresie poszukiwań osób zaginionych. W trakcie działań mundurowi, wspólnie z innymi służbami, wykorzystywali urządzenia lokalizacyjne GPS, które usprawniają pracę służb ratowniczych.

Pomimo deszczowej pogody, dzięki zaangażowaniu wszystkich służb, ćwiczenia zakończyły się sukcesem.

14 marca o 8.00 dyżurny mikołowskiej jednostki policji przyjął zgłoszenie o zaginięciu dwóch osób. Byli to mężczyźni, którzy uciekli ze szpitala psychiatrycznego i ostatni raz widziani byli w rejonie kompleksu leśnego "Starganiec", znajdującego się na terenie powiatu mikołowskiego. Jeden z nich, ubrany na ciemno, miał około 175 cm wzrostu, 90 kg wagi i ciemne włosy upięte w kucyk. To zgłoszenie, to na szczęście tylko scenariusz, wymyślony na potrzeby ćwiczeń policjantów z innymi służbami.

Celem ćwiczeń dowódczo-sztabowych, zorganizowanych przez mikołowskich policjantów, było doskonalenie praktycznych działań w zakresie poszukiwań osób zaginionych oraz współdziałania z innymi służbami w takich sytuacjach. Wcześniej opracowany scenariusz, przewidywał poszukiwania dwóch zaginionych mężczyzn, którzy znajdowali się w okolicznościach zagrażających ich zdrowiu, a nawet życiu, w dużym kompleksie leśnym.

Wraz z mikołowskimi policjantami ćwiczyli również policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Jastrzębiu Zdroju, a także zastępy PSP z Mikołowa oraz OSP w Gostyni. Na miejsce przybyli również pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mikołowie, którzy udzieli logistycznego wsparcia w przedsięwzięciu. Na samym początku dowódca całej akcji przeprowadził odprawę i zlecił zadania dla poszczególnych zespołów, na które chwilę wcześniej zostali podzieleni uczestnicy ćwiczeń. Następnie teren leśny został podzielony na sektory, które każdy z zespołów miał za zadanie sprawdzić pod kątem znalezienia poszukiwanych osób. Bardzo pomocne w tych ćwiczeniach były urządzenia lokalizacyjne GPS, w które wyposażone zostały poszczególne zespoły. Dzięki nim każdy z patroli wiedział, jaki rejon lasu musi sprawdzić, aby działania przyniosły oczekiwany efekt.

Wyreżyserowana akcja poszukiwawcza, pomimo deszczowej pogody, dzięki zaangażowaniu wszystkich służb, po niespełna dwóch godzinach zakończyła się sukcesem. Poszukiwani mężczyźni zostali odnalezieni.

http://www.slaska.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/50/50-480108.mp4

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również