Wiadomości z Mikołowa

Pierwszy samochód elektryczny Powiatu Mikołowskiego!

  • Dodano: 2020-09-23 16:15, aktualizacja: 2020-09-23 18:44

Do floty służbowych samochodów Starostwa Powiatowego w Mikołowie dołączył właśnie samochód elektryczny marki BMW i3. To auto w pełni ekologiczne, a jego zasięg na jednym ładowaniu wynosi do 260 km. Proces ładowania do pełnego zasięgu trwa trzy godziny.

Samochód Starostwu Powiatowemu użyczyła firma S.A.C. Gwarant z siedzibą w Mikołowie. Auto zostało przekazane do rocznego bezpłatnego użytkowania przez pracowników Starostwa. "Elektryk" będzie używany służbowo w szczególności przez Wydział Ochrony Środowiska, Wydział Geodezji, Wydział Administracji Architektoniczo - Budowlanej, Wydział Gospodarki Mieniem i Zamówień Publicznych oraz Wydział Informatyki. Znacząco obniży to koszty delegacji służbowych pracowników Starostwa.

Sam prywatnie mam hybrydę i bardzo sobie to chwalę. Mam nadzieję, że w ten sposób przyczynimy się do promowania ekologicznych środków transportu. Samochody tego typu wyposażone są m.in. we wtyczkę do ładowania w domu, także jeśli ktoś ma zamontowane u siebie panele fotowoltaiczne, eksploatacja tego pojazdu jest praktycznie darmowa" - podkreśla Starosta Mikołowski Mirosław Duży.

Do tej pory w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Mikołowie zarejestrowano w sumie 53 pojazdy elektryczne. 19 samochodów elektrycznych, 33 motorowery oraz jeden motocykl elektryczny. Po drogach Powiatu Mikołowskiego jeżdżą również 134 auta hybrydowe.

Przypomnijmy, Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada konkretne obowiązki na jednostki samorządu terytorialnego. Według nich, już w 2022 r. gminy i powiaty powyżej 50 tys. mieszkańców powinny posiadać we flocie użytkowanych pojazdów 10 proc. samochodów elektrycznych.

Podobne wymogi dotyczą świadczenia usługi komunikacji miejskiej oraz innych zadań własnych gminy. Docelowo, co najmniej 30 proc. wozów będzie musiało być zero lub niskoemisyjna. Ponadto w gminach ma rozwijać się infrastruktura ładowania EV. 87 proc. polskich gmin planuje rozwój floty samochodów elektrycznych, 81% zamierza inwestować w elektryczne autobusy, a 80% w ogólnodostępną infrastrukturę ładowania – wynika z „Barometru Nowej Mobilności 2019/20 - badania Polskiego Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).
 

Pierwszy samochód elektryczny Powiatu Mikołowskiego!

Komentarze (3)    dodaj »

  • yaaa!

    Droższych nie było?

  • PoloLyonu

    Bravo, mniejsze zanieczyszczenie chemiczne jest dobre dla płuc

  • Ciekawy

    "To auto w pełni ekologiczne" Odważne stwierdzenie. Ten prąd jest ekologiczny, bo z elektrowni, w większości opalanych węglem. Sprawność przetwarzanie tylko nieco większa od silników spalinowych. Masa, ze względu na akumulator, większa o kilkaset kilogramów. Problem z ekologicznością, podobnie jak przy ogniwach fotowoltalicznych, rozpocznie się w momencie utylizacji

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również