Wiadomości z Mikołowa

Oświetlenie pojazdu - ważna sprawa. Czy znasz przepisy?

  • Dodano: 2020-02-04 08:15, aktualizacja: 2020-02-03 11:46

Trwa ogólnopolska kampania: "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo".

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na właściwe oświetlenie pojazdów i jego wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Podczas działań w dniach 16 i 23 listopada br., kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach na wybranych stacjach diagnostycznych. Z kolei dzięki aplikacji "Yanosik", jej użytkownicy z łatwością znajdą najbliższą stację kontroli pojazdów biorąca udział w kampanii.

Przypominamy: 

w myśl art. 51 kodeksu drogowego: kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. Ponadto w art. 30 ustawodawca wskazał, że kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie. Należy zatem stosować się do zasady, iż tylko od świtu do zmierzchu i tylko przy dobrej przejrzystości powietrza zamiast świateł mijania można włączyć światła do jazdy dziennej. Przy tym oba rodzaje świateł nie mogą być włączone równocześnie. Osoby planujące zakup świateł do jazdy dziennej powinny zwracać uwagę na ich zgodność z obowiązującymi warunkami technicznymi. Taką zgodność potwierdzają naniesione w widocznym miejscu litery RL oraz znak homologacji E z liczbą w kółeczku. 

Przypominamy o trwającej kampanii "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo".

Oświetlenie pojazdu - ważna sprawa. Czy znasz przepisy?

Komentarze (1)    dodaj »

  • jorguś

    Ciekaw jestem jak wygląda sprawa fabrycznie montowanego oświetlenia LED i ksenonów które z racji ogromnego natężenia światła oślepiają pojazdy jadące z przeciwka w takim stopniu, że po minięciu takiego pojazdu kierowca ma czarną plamę przed oczami i nie jest w stanie dojżeć przed sobą stojącej stodoły a co dopiero pieszego?...

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również