W okresie świąteczno–noworocznym odnotowuje się wzrost podaży i popytu na różnego rodzaju środki pirotechniczne. Policjanci wzorem lat ubiegłych prowadzą działania kontrolne ukierunkowane na przestrzeganie przez handlowców obowiązujących przepisów w zakresie obrotu materiałami i wyrobami pirotechnicznymi. Stróże prawa zwracają szczególną uwagę na osoby, które sprzedają fajerwerki osobom małoletnim!
Szczególnie okres sylwestrowo-noworoczny i karnawał związany jest z zakupem materiałów pirotechnicznych i sztucznych ogni. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, istnieje całkowity zakaz ich sprzedaży dzieciom i młodzieży do lat 18. Sprzedawcy, którzy naruszą ten zakaz muszą liczyć się z karą nawet do 2 lat więzienia.
Przepisy nakładają również obowiązek oznaczenia wyrobu pirotechnicznego, poprzez określenie: jego nazwy i klasy, numeru obowiązującej normy, nazwy i adresu producenta lub importera oraz wyposażenie produktu w polską instrukcję użytkowania.
Sprzedaż wyrobów bez oznakowania, lub oznaczonych nieprawidłowo, stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności albo grzywny.
Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego i początek Nowego Roku był dla nas miły i bezpieczny. Zachowajmy szczególną ostrożność przy posługiwaniu się różnego rodzaju wyrobami pirotechnicznymi. Przed ich użyciem zapoznajmy się dokładnie z instrukcją obsługi. Niewłaściwe wykorzystanie petard, sztucznych ogni i podobnych wyrobów może spowodować narażanie życia i zdrowia. Ponadto może skutkować odpowiedzialnością cywilną i karną użytkownika.
PAMIĘTAJMY WIĘC:
- zakupione petardy powinny mieć polski atest,
- nie kupujmy petard niewiadomego pochodzenia bez polskich oznaczeń i instrukcji obsługi,
- nie odpalajmy petard w stanie nietrzeźwym oraz w miejscach i okolicznościach, mogących narazić na niebezpieczeństwo inne osoby,
- nie podchodźmy i nie dotykajmy petard, które nie wybuchły,
- nieletni podczas odpalania fajerwerków powinni być pod czujną opieką dorosłych.
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, policjanci w całym naszym województwie prowadzą kontrole stoisk, w których sprzedawane są fajerwerki. Mundurowi sprawdzają głównie legalność dostępnych w sprzedaży środków pirotechnicznych oraz pełnoletność osób kupujących towar.