Wiadomości z Mikołowa

Odszkodowanie za szkody górnicze

  • Dodano: 2022-02-10 15:30

Szkody górnicze to efekt nieuchronnie wpisany w eksploatację złóż węgla kamiennego. Wpływ prac wykonywanych pod ziemią może być bardzo negatywny na budynki mieszkalne, gospodarcze, a także pola uprawne i grunty. W związku z ruchem zakładu górniczego coraz więcej osób doznaje szkód. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji kopalnia zobowiązana jest do naprawy tych szkód poprzez przywrócenie stanu poprzedniego lub zapłatę odpowiedniej kwoty pieniężnej jako odszkodowania. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. W tekście znajdziesz wiele cennych wskazówek i praktycznych porad dotyczących naprawienia szkód spowodowanych przez działania zakładu górniczego. 

1. Co to są szkody górnicze?

2. Terminy przedawnienia roszczeń o naprawę szkód górniczych

3. Kto może starać się o odszkodowanie?

4. Co w sytuacji, jeśli kopalnia nie chce odpowiadać za naprawę szkód górniczych?

Co to są szkody górnicze?

Zastanawiasz się, co to są szkody górnicze? To efekty eksploatacji górniczej, które oddziałują na budynki i grunty. Do najczęstszych szkód należą pęknięcia ścian, wybrzuszenia elewacji, pęknięte fundamenty. Poza tym mogą pojawić się problemy przy otwieraniu drzwi i okien, a także przechył budynku. Wśród szkód górniczych można wymienić także rozerwanie infrastruktury liniowej i popękane posadzki. Zdarza się także sypiący się tynk i zniszczenie komina. Jak widać, lista szkód jest długa. Wszystkie są mocno uciążliwe. Zatem warto pamiętać, że można starać się o odszkodowanie za poniesione szkody. 

Terminy przedawnienia roszczeń o naprawę szkód górniczych

Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o terminy przedawnienia roszczeń o naprawę szkód górniczych? Zgodnie z ustawą "Prawo geologiczne i górnicze" ten termin wynosi 5 lat od momentu nabycia wiedzy o szkodzie. Jest to zmiana w stosunku do poprzednich zapisów z Kodeksu Cywilnego, które mówiły o 3 latach. Jeśli mowa o szkodach, które nastąpiły przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy "Prawo Geologiczne...", stosuje się poprzedni termin. Jeśli nie jesteś pewien, czy szkoda się przedawniła, warto skonsultować się z ekspertami, którzy posiadają szeroką wiedzę na ten temat. Przeanalizują oni nie tylko terminy przedawnienia roszczeń, ale też zaproponują najkorzystniejsze rozwiązanie i podpowiedzą, jakie dalsze kroki wykonać, żeby zakończyć sprawę z sukcesem. 

Kto może starać się o odszkodowanie?

O odszkodowanie może starać się każdy, kto doznał szkody w wyniku działalności kopalni. Naprawa może obejmować zapłatę odszkodowania w formie pieniężnej lub przywrócenie stanu poprzedniego. Ta druga opcja często okazuje się trudna do zrealizowania, dlatego skuteczniejsza jest wypłata rekompensaty pieniężnej. To do osoby poszkodowanej należy wybór, w jaki sposób nastąpi naprawienie szkody. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować wszystkie opcje i zdecydować się na najbardziej korzystne rozwiązanie. 

Co w sytuacji, jeśli kopalnia nie chce odpowiadać za naprawę szkód górniczych?

Niestety często zdarza się, że uzyskanie rekompensaty za doznanie szkody nie jest łatwe. Kopalnie zaniżają wartość szkód, a naprawy wykonywane są pobieżnie i niechlujnie. Warto w takiej sytuacji podejść do sprawy na poważnie i skontaktować się ze specjalistami, którzy mają doświadczenie w uzyskiwaniu odszkodowań za szkody górnicze. Eksperci działają bardzo skutecznie i szybko. Dzięki nim można uzyskać wyższą rekompensatę. Przede wszystkim istotna jest też pomoc, jakiej udzielają przez cały proces trwania postępowania. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.