Wiadomości z Mikołowa

Odprawa roczna garnizonu mikołowskiego

  • Dodano: 2021-03-12 07:45, aktualizacja: 2021-03-12 07:52

Tradycyjnie już, pierwsze miesiące danego roku to dla mundurowych czas podsumowania poprzedniego okresu. By poprawić efektywność służby i podnieść poziom bezpieczeństwa, policjanci zaglądają w poszczególne "słupki", które dają obraz tego jak wyglądała praca w wybranych obszarach policyjnej działalności. Komendant Powiatowy Policji w Mikołowie przeprowadził odprawę roczną, w której podsumował, wyjątkowy, momentami bardzo trudny rok 2020.

10 marca w samo południe odbyła się odprawa roczna garnizonu mikołowskiego

Stan epidemii wymusił jednak zmianę dotychczasowej formy tego ważnego dla policjantów dnia. Spotkanie przeniosło się więc do sieci. Zgodnie z tradycją, odprawę przeprowadził Komendant Powiatowy Policji w Mikołowie. Obecni byli także komendanci komisariatów w Orzeszu i Łaziskach Górnych, naczelnicy oraz kierownicy poszczególnych komórek mikołowskiej komendy. Wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele lokalnych samorządów, prokuratury oraz straży miejskiej.

Jako pierwszy głos zabrał Starosta Mikołowski Mirosław Duży, który w imieniu pozostałych samorządowców podziękował za dotychczasową współpracę, podkreślając jak bardzo trudny, bogaty w nowe, niespotykane dotąd doświadczenia, był miniony rok. Czas pandemii nie jest łaskawy dla nikogo, dlatego też nie pozostaje nic innego jak pozytywnie patrzeć w przyszłość i każdy powinien dokładać jak największych starań, bo przetrwać ten szczególny czas.

Po krótkim wstępie Starosty, gospodarz spotkania nadkom. Dariusz Klimczak przedstawił zgromadzonym statystykę poszczególnych obszarów policyjnej działalności. Podsumował rok 2020 w służbie prewencji, pionie kryminalnym oraz w logistyce. Chcąc przybliżyć trud i zaangażowanie, jaki w codzienną pracę wkładają miejscowi policjanci, komendant omówił dzień z życia mikołowskiego garnizonu.Tylko w ciągu jednej doby stróże prawa podejmują ponad 30 interwencji, wykonują 52 badania trzeźwości, ujawniają 49 wykroczeń i kontrolują 40 pojazdów.

Szef mikołowskich stróżów prawa poruszył, między innymi, kwestię bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Wskazał na spadek liczby wypadków drogowych w stosunku do lat ubiegłych. Do najczęstszych przyczyn tej kategorii zdarzeń należało nieustąpienie pierwszeństwa, nadmierna prędkość, nieostrożna zmiana kierunku jazdy oraz niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Najwięcej wypadków odnotowno na terenie Mikołowa - najmniej w gminie Wyry. W roku 2020 w całym powiecie odnotowano 927 kolizji. I tu znów spadek, gdyż w roku 2019 było ich aż 1098.

Jednym z ważnych aspektów była także tematyka kryminalna. Okazuje się, że spadła liczba przestępstw w powiecie. W minionym roku wszczęto blisko 1300 spraw, co stanowi 80 procent liczby z roku 2019. Oznacza to, że na naszym terenie jest bezpieczniej.

Komendant zwrócił uwagę na aktywność lokalnej społeczności w platformie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Odnotowano łącznie 824 zgłoszenia. Zdecydowana większość dotyczyła sfery szeroko pojętego ruchu drogowego, głównie przekraczania dozwolonej prędkość, nieprawidłowego parkowania oraz nielegalnych rajdów. Piraci drogowi niewątpliwie są jednym z największych zagrożeń dla uczestników ruchu. Mundurowi mikołowskiej drogówki regularnie pojawiają się więc w miejscach, w których społeczeństwo sygnalizuje nieprawidłowości. Spora częśc tych zgłoszeń niejednokrotnie nie potwierdza się. Wynika to głównie z faktu, że to co dla ludzkiego oka sprawia wrażenie nadmiernej prędkości - dla policyjnego radaru mieści się w normie.

Podsumowując oceniany rok nadkom. Klimczak podkreślił także trudne i mocno absorbujące momenty w życiu jednostki spowodowane konsekwencjami panującej epidemii. Obowiązek kontroli osób przebywających na kwarantannie powoduje znaczące obciążenie sił garnizonu. Jak pokazują statystyki, w listopadzie 2020 roku liczba osób, do których policjanci musieli dotrzeć sięgnęła ponad 21 tysięcy, co przekładało się na 700 kontroli na dobę. Komendant zapewnił jednak o pełnej mobilizacji jednostki oraz zachowaniu ciągłości służby i pełnym zaangażowaniu w ochronę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu.

Komentarze (1)    dodaj »

  • jorguś

    Nad czyją to poprawą bezpieczeństwa debatują policjanty-chyba nad swoją! W gminach ich ani czuć. Plotą coś o,, piratach drogowych" podczas gdy nasze drogi to coraz większy obraz nędzy i rozpaczy. Dziura na dziurze, braki chodników, braki oświetlenia, walący się most, brak oznakowanych przejść dla pieszych itd. itp, mogę tak bez końca. Komendant i starosta widzą jedynie problem szybkości by móc dalej inwestować w łamiące prawo patrole w nie oznakowanych radiowozach łupiące kierowców tam gdzie da się jeszcze w miarę normalnie i bezpiecznie jechać. Niema co bajdużyć o poprawie bezpieczeństwa w Mikołowie bo to nie zasługa policji lecz pandemii a sytuacja jest coraz gorsza...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również