Wiadomości z Mikołowa

Od wczoraj 2 punkty wymazowe w Mikołowie

  • Dodano: 2020-11-26 06:30, aktualizacja: 2020-11-26 07:30

Już od wczoraj (tj. 25.11.2020) w Mikołowie zaczęły funkcjonować dwa punkty wymazowe, pobierające od pacjentów materiał biologiczny do testów diagnostycznych w kierunku koronawirusa.

Jeden z nich zlokalizowany został na parkingu pomiędzy Starostwem Powiatowym a Białym Domkiem, drugi na Placu Harcerskim przy krytej pływalni Aqua Plant

- Na załatwienie wszystkich wymogów proceduralnych czekaliśmy blisko 2 tygodnie. To nie tylko rozpatrywanie wniosku i podpisanie stosownej umowy z NFZ i zgoda na funkcjonowanie takiego punktu wydana przez wojewodę, ale także procedura związana z uzyskaniem dostępu do systemu informatycznego EWP (skrót od Ewidencja Wjazdu do Polski), w którym zamieszczone są informacje adresowe i kontaktowe osób powracających do kraju z zagranicy, m.in. tych w stosunku, do których podjęto decyzję o wykonaniu testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, oraz osób zakażonych tym wirusem" - tłumaczy Łukasz Połatyński koordynujący pracę punktu pobrań przy Starostwie Powiatowym.

Punkt w pierwszej kolejności skierowany będzie do osób mobilnych, które są w stanie dojechać do niego bądź zostać tam dowiezione samochodem

Testy diagnostyczne w kierunku koronawirusa wykonywane będą bez wysiadania z samochodu (drive thru). Osoby te muszą wcześniej uzyskać skierowanie na wymaz od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Muszą również posiadać przy sobie dowód tożsamości.

- Na badania pacjenci umawiają się telefonicznie. Na konkretny termin i konkretną godzinę, w 10 minutowych odstępach. Rejestracja telefoniczna odbywa się pod numerem 531 620 335. Nasz punkt będzie czynny codziennie. W dni powszednie od godziny 14.00 do 18.00 a w soboty i niedziele od 9.00 do 13.00 - dodaje Łukasz Połatyński.

Dojazd do niego odbywać się będzie pierwszym zjazdem od strony ulicy Żwirki i Wigury, zaś po dokonaniu wymazu, bez konieczności wysiadania z auta, będzie się wyjeżdżać drogą wzdłuż budynku starostwa do ulicy Żwirki i Wigury – drugi zjazd.

Drugi z mikołowskich punktów "drive-thru", który pobiera wymazy na obecność koronawirusa usytuowany został przy parkingu krytej pływalni Aqua Plant, będzie czynny każdego dnia w godzinach od 8.00 - 12.00.

Na czas dojazdu do punktu pobrań wymazów i badania Sanepid zwalnia pacjentów z kwarantanny. Powinni oni pamiętać, że w dniu, w którym zostanie poddają się badaniu na 3 godziny przed jego wykonaniem należy:

  • powstrzymać się od jedzenia, pić tylko wodę,
  • nie myć zębów,
  • nie palić papierosów,
  • nie żuć gumy.

Można przyjąć leki w postaci tabletek, ale 3 godziny przed badaniem nie powinno się przyjmować żeli do nosa, gardła, ani pastylek do gardła.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Starostwo Powiatowe w Mikołowie

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.