Wiadomości z Mikołowa

O krok od tragedii. Samochód uderzył w pieszych na krajowej "wiślance"

  • Dodano: 2020-08-10 09:15

O wyjątkowym szczęściu może mówić 35-letnia mieszkanka Mikołowa, która w miniony piątek wczesnym wieczorem przechodziła wraz z trójką swoich dzieci przez jedno z przejść dla pieszych na krajowej "wiślance". Kierująca oplem zatrzymała się co prawda, by ustąpić pierwszeństwa pieszym, jednak jadący za nią samochód nagle uderzył w tył jej pojazdu, który siłą odrzutu wjechał w przechodzącą przez pasy rodzinę.

Zdarzenie drogowego miało miejsce około godziny 18:30 na oznakowanym przejściu dla pieszych w Mikołowie na DK 81, w kierunku Katowic. Według ustaleń policjantów, kierująca oplem 31-letnia mieszkanka Katowic jadąc lewym pasem ruchu zatrzymała się, aby ustąpić pierwszeństwa kobiecie z dziećmi. Pojazd jadący po prawej stronie również się zatrzymał. Gdy piesza wraz z małoletnimi weszła na przejście, w tym momencie jadący z tyłu kierujący bmw, 71-letni łaziszczanin, nie zachowując bezpiecznej odległości od poprzedzającego go auta, najechał na tył opla, który siłą odrzutu uderzył w pieszych.

Poszkodowane w zdarzeniu dzieci mikołowianki w wieku 2, 4 i 5 lat z ogólnymi potłuczeniami trafiły do szpitala

Opieki medycznej wymagał także 45-letni pasażer opla oraz jego 8-letni syn. Według informacji przekazanych przez lekarzy, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Kierujący pojazdami uczestniczącymi w zdarzeniu byli trzeźwi, a sprawcy zatrzymano prawo jazdy. Utrudnienia w ruchu trwały do godziny 20:50. Czynności wyjaśniające w tej sprawie prowadzi mikołowski wydział prewencji.

Rozsądek, przewidywanie, zwalnianie przed przejściami, zatrzymywanie się - aby udzielić pierwszeństwa pieszemu to właśnie jest to - czym powinien kierować się ostrożny kierowca. Na drodze musi  panować szacunek wszystkich dla wszystkich, a szczególnie kierowców dla pieszych, bo to właśnie oni najczęściej odnoszą poważne obrażenia, a nawet giną w zdarzeniach drogowych.

Celem policyjnego apelu, w oparciu o wskazany przykład, jest wyłącznie pobudzenie - nie tylko myślenia, ale też wyobraźni każdego uczestnika ruchu drogowego, że następstwem niewłaściwego zachowania na drodze, może być nie tylko  doznanie obrażeń zdrowotnych, ale też śmierć człowieka. Dlatego i kierowcy i piesi w rejonie przejść, powinni wzmóc czujność jeszcze bardziej.

Z takim właśnie przesłaniem policjanci apelują o ostrożną jazdę do kierowców. Apelują również do pieszych, aby ci starali się pamiętać, jak kruche jest ciało człowieka w zderzeniu z jadącym autem i byli ostrożni przechodząc przez jezdnię, także w miejscach oznaczonych.

O krok od tragedii. Samochód uderzył w pieszych na krajowej "wiślance"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również