Wiadomości z Mikołowa

Nowe ledowe oświetlenie gminne 

  • Dodano: 2020-07-08 13:45

Rozświetlające nocą Mikołów uliczne i parkowe latarnie to w połowie zasób należący do miasta.

Pozostała część jest własnością firmy Tauron

Trzy lata temu Gmina Mikołów rozpoczęła wymianę należących do niej przestarzałych już, a stąd energochłonnych rtęciowych i sodowych opraw oświetlenia ulicznego na energooszczędne oprawy oświetleniowe typu Led. Zastępca burmistrza Mateusz Handel nadzorujący inwestycję informował wówczas, że to początek większego zadania, i że wkrótce całe gminne oświetlenie uliczne będzie bardziej ekologiczne i tańsze w utrzymaniu. Pora na realizację tej obietnicy. W ratuszu właśnie wyłoniono wykonawcę robót. Wcześniej, by inwestycja nie obciążała miejskiego budżetu i była bardziej opłacalna, urzędnicy opracowali dokumentację i wniosek o dofinansowanie zadania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Środki zostały przyznane

Po zakończeniu inwestycji (już w przyszłym roku) w mieście przybędzie ponad 1150 nowych ledowych ulicznych opraw energochłonnych, w tym 850 drogowych i ponad 290 parkowych. Zostaną umieszczone na istniejących słupach stanowiących własność Gminy Mikołów. Projekt niesie z sobą tzw. efekt ekologiczny, czyli ograniczenie emisji szkodliwych gazów. Jego wartość szacuje się na poziomie 300,746 ton CO2 w skali roku. 

O dodatkowych korzyściach z realizacji zadania mówi Mateusz Handel zastępca burmistrza Mikołowa:

Faktycznie, 3 lata temu, przy realizacji pierwszej części projektu, mówiłem, że chcemy, aby w przyszłości oświetlenie należące do Gminy było nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne. Teraz realizuję tę obietnicę. Zawsze staram się, by prowadzone przeze mnie inwestycje jak najmniej kosztowały mieszkańców. Czekaliśmy na właściwy moment, by aplikować o dofinansowanie tej inwestycji. To się nam udało, otrzymaliśmy środki w wysokości ponad 1 135 000 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To nie wszystko. Udało nam się także pozyskać środki z Funduszu Metropolitalnego, z których będziemy mogli sfinansować wkład własny projektu. Oznacza to, że nakłady miasta na inwestycję kosztującą ponad 1 335 800 zł będą znikome. Niemal w pełni zostanie ona sfinansowana ze środków zewnętrznych. Szacujemy, że w przyszłości roczna oszczędność opłat za energię elektryczną dzięki zadaniu wyniesie ok. 260 000 zł.   

Inwestycja powinna być gotowa do listopada

Nowe ledowe oświetlenie gminne 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również