Wiadomości z Mikołowa

Nowe łazienki w Szkole Podstawowej nr 6? Placówka prosi o pomoc w remoncie

  • Dodano: 2021-10-05 08:15, aktualizacja: 2021-10-05 08:40

Toalety w Szkole Podstawowej nr 6 w Borowej Wsi niemal wołają o remont. Sanitariaty dla dzieciaków ostatni raz były modernizowane w 1997 roku! Dyrekcja szkoły i rodzice uczniów proszą o głos w Budżecie Obywatelskim.

Dla dyrekcji podstawówki w Borowej Wsi i rodziców uczniów uczęszczających do szkoły w tym sołectwie konieczność przeprowadzenia kompleksowego remontu łazienek i węzła sanitarnego w placówce jest oczywistością.

Ostatnią modernizację łazienek przeprowadzono w 1997 roku, w związku z tym urządzenia sanitarne są zniszczone wieloletnim użytkowaniem. Szkoła poza działalnością edukacyjną udostępnia salę gimnastyczną piłkarzom klubu "Burza" Borowa Wieś, sekcji tenisa stołowego oraz uczestnikom zajęć z gimnastyki artystycznej a także sekcji tanecznej, co również wiąże się z udostępnieniem łazienek, a z tego wynika, że każdego dnia służą one ok. 300 osobom – informują władze szkoły.

Sekretarz Rady Rodziców SP nr 6 im. Jana Pawła II, Dominika Orszulik-Baron postanowiła skorzystać z okazji i zgłosić projekt modernizacji sanitariatów do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Remont łazienek ma zostać przeprowadzony ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Łazienki w SP nr 6 w Borowej Wsi proszą o remont? Jest projekt BO

Remontem miałyby zostać objęte łącznie dwie łazienki – dla chłopców i dziewczynek. Szkoła posiada na ten moment cztery łazienki, z których korzystają nie tylko uczniowie, ale i kadra nauczycielska, a także wiele innych osób. Wszystkie pomieszczenia wymagają generalnej zmiany w celu zapewnienia właściwego standardu sanitarnego i zagwarantowania uczniom bezpieczeństwa.

Projekt zgłoszony do tegorocznego BO dotyczy łazienek na parterze i na piętrze. Łazienki są połączone ze sobą pionami kanalizacyjnymi – to determinuje konieczność łącznej realizacji remontu.

Okazuje się, że węzeł sanitarny w SP nr 6 był remontowany ostatni raz w 1997 roku! Nietrudno się domyślić, że glazura, drzwi i wszystkie urządzenia sanitarne, w tym umywalki i same toalety są zniszczone wieloletnim użytkowaniem przez kolejne roczniki uczniów i nie tylko. Prace konserwatorskie prowadzone na bieżąco pozwalają tylko w ograniczonym stopniu na zapewnienie higieny i bezpieczeństwa użytkowania. Pomysłodawczyni przekonuje, że dzieci niechętnie korzystają ze szkolnych łazienek, a to nie powinno mieć miejsca, szczególnie w obecnej sytuacji epidemiologicznej.

Przy przeprowadzaniu remontu łazienek w Szkole Podstawowej nr 6 trzeba mieć na względzie nie tylko kwestie estetyczne i higieniczne, ale konieczność maksymalnego przystosowania sanitariatów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dlaczego?

Mieszkańcy Ośrodka „Caritas” dla Osób Niepełnosprawnych w Borowej Wsi są częstymi gośćmi w progach szkoły, a także rodzicami naszych uczniów – informuje pomysłodawczyni.

Z łazienek w podstawówce w Borowej Wsi korzysta cała masa osób!

Ponadto, łazienki muszą być skonstruowane tak, aby zapewnić możliwość właściwego korzystania z nich nie tylko starszym dzieciom i młodzieży, ale dzieciom uczących się w klasach 1-3 i grupie przedszkolnej.

Liczba mieszkańców w sołectwie Borowa Wieś corocznie się powiększa. Konsekwencją tej zmiany demograficznej jest stale rosnąca liczba uczniów i oddziałów szkoły. Obecnie prowadzonych jest 15 oddziałów, w których uczy się 276 uczniów. W kolejnych latach prognozowane są przynajmniej dwa nowe oddziały rocznie, co daje od 30 do 40 dodatkowych użytkowników toalet – wyjaśnia Dominika Orszulik-Baron.

To nie wszystko. Od rozpoczętego miesiąc temu roku szkolnego w placówce uruchomiony został również oddział przedszkolny ze względu na przepełnienie starego budynku przedszkolnego w Borowej Wsi. Konsekwencją tej decyzji jest fakt, że dodatkowa grupa dzieci będzie korzystać z węzłów sanitarnych szkoły, które nie są dostosowane do potrzeb maluchów.

Co ważne, szkoła udostępnia też salę gimnastyczną piłkarzom klubu „Burza” Borowa Wieś, sekcji tenisa stołowego i uczestnikom zajęć z gimnastyki artystycznej oraz sekcji tanecznej. To kolejne osoby korzystające z sanitariatów.

Łącznie zmodernizowana infrastruktura będzie każdego dnia służyć blisko 300 osobom. Podczas uroczystości, kiermaszów szkolnych oraz spotkań z łazienki na parterze korzysta większość mieszkańców sołectwa. Inicjatywa ma większe oddziaływanie niż wyłącznie grupa uczniów i nauczycieli.

Przeprowadzenie remontu zostanie zaplanowane na okres wakacyjny, by uniknąć hałasu, zakłóceń w pracy szkoły i niebezpiecznych sytuacji dla dzieci. Zostanie, jeśli na wart blisko 200 tysięcy złotych głosy oddadzą mieszkańcy Mikołowa w zbliżającym się wielkimi krokami głosowaniu w Budżecie Obywatelskim Mikołowa 2021. Koszt remontu obu łazienek wynosi po 98 900 złotych każda, a do tego trzeba doliczyć dokumentację projektową.

Przypominamy, że głos na projekt „Przyjazne łazienki w Szkole Podstawowej nr 6 w Mikołowie” będzie można oddać już 21 października – w formie online lub w punkcie do głosowania mieszczącym się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również