Wiadomości z Mikołowa

Niezwykła wystawa na 30-lecie Impresji Mikołowskich!

  • Dodano: 2022-08-19 07:00, aktualizacja: 2022-08-17 19:40

Od 19 września do 25 listopada Galeria Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie zaprasza na wystawę z okazji jubileuszu 30-lecia Impresji Mikołowskich - międzynarodowego pleneru malarskiego, którego historia zaczęła się w 1991 roku. Spośród pozostających w miejskich zbiorach ponad 700 prac 207 autorów wybrane zostały te najbardziej znaczące - niebanalne, związane z naszym miastem, namalowane przez artystów, którym wspaniały warsztat, przyniósł zasłużoną sławę.

- Impresje Mikołowskie przez lata były jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych w Polsce, podczas którego z artystami o uznanej pozycji spotykali się ci, którzy rozpoczynali swoją twórczą drogę. Międzynarodowego charakteru plenerowi nadawali twórcy m.in. z Holandii, Czech, Niemiec, Słowacji, Serbii i Grecji. Kulturalny i artystyczny tygiel owocował wyjątkowymi dziełami, które jako kolekcja są cennym, artystycznym świadectwem naszych czasów – mówi Izabela Paździorek-Jakubowska, dyrektor MDK w Mikołowie.

Wystawa z okazji jubileuszu 30-lecia Impresji Mikołowskich

Przygotowana wystawa pokazuje zmiany malarskich trendów i środków wyrazu na przestrzeni lat. To także opowieść o chętnie malowanym przez artystów Mikołowie – jego zabytkach, najważniejszych budowlach i urokliwych zaułkach. 

W artystycznym podsumowaniu pleneru każdy znajdzie coś dla siebie, a prezentowane prace spodobają się zarówno koneserom sztuki współczesnej, jak i osobom, które po prostu lubią oglądać dobre i ciekawe prace plastyczne.

Na wystawie będzie można podziwiać obrazy, rysunki i grafiki takich autorów jak Jerzy Duda-Gracz, Maria Anto-Czarnecka, Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy, Zbysław Maciejewski, Henryk Waniek, Roman Banaszewski, Stanisław Batruch, Ryszard Otręba, Kiejstut Bereźnicki, Antoni Fałat, Janusz Karbowniczek, Halina Tymusz, Jolanta Zdrzalik, Małgorzata Żak, Elżbieta Kuraj, Paweł Lasik, Jan Nowak, Franciszek Dziadek, Roman Nowotarski, Krzysztof Pasztuła, Stanisław Stach, Józef Stolorz i Leszek Żegalski. 

Nie mogło zabraknąć też dzieł komisarzy pleneru, którzy odcisnęli na nim ogromne piętno - Renaty Bonczar, Stanisława Mazusia, Franciszka Maśluszczaka, Stanisława Tabisza i Barbary Kasperczyk. Twórców lokalnych, choć z uznanym dorobkiem, reprezentują Olgierd Bierwiaczonek, Stefan Poniewiera, Krzysztof Rzeźniczek i Agnieszka Sitko.

Wśród eksponatów znajdą się też rzeźby Zygmunta Brachmańskiego, Bronisława Chromego i Jerzego Kwiatkowskiego.

Wernisaż wystawy, który odbędzie się 16 września o godz. 18.00 wietni koncert zespołu Grants Project. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Przygotowane zostało także wydawnictwo, zawierające reprodukcje obrazów i biogramy twórców, które będzie można nabyć w MDK.

Całą miejską kolekcję sztuki, powstałą podczas minionych 29 edycji Impresji Mikołowskich można w wersji zdigitalizowanej podziwiać na stronie www.impresje.mdkmikolow.eu.

Niezwykła wystawa na 30-lecie Impresji Mikołowskich!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również