Wiadomości z Mikołowa

Niezdecydowany na drodze, pijany i bez uprawnień

  • Dodano: 2021-02-24 07:45, aktualizacja: 2021-02-24 07:54

Policjanci łaziskiego patrolu zatrzymali do kontroli pojazd, którego kierujący był na drodze wyjątkowo niezdecydowany.

Podejrzany styl jazdy oraz ciągłe zmiany kierunku trasy wzbudziły w mundurowych obawy co do trzeźwości kierowcy. Mieszkaniec Chorzowa był nie tylko pijany, ale także pozbawiony przez sąd uprawnień do kierowania.

23 lutego, godzina 1:00, Mikołów, ulica Prusa: do policyjnej kontroli zatrzymany został kierujący volkswagenem 39-letni mieszkaniec Chorzowa. Jak się okazało, jego niezdecydowanie podczas jazdy było wynikiem spożywanego wcześniej alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organiźmie ponad 2 promile. Ponadto, od lipca 2020 roku mężczyzna miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, ponieważ już wcześniej wsiadł za kółko "na podwójnym gazie".Teraz znów stanie przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Pijani kierowcy stanowią poważny problem społeczny na polskich drogach. Dlatego walka z nimi to jeden ze stałych priorytetów mikołowskiej drogówki. Oprócz działań prewencyjno-kontrolnych mundurowi regularnie włączają się w kampanie profilaktyczne organizowane przez inne instytucje, których celem jest wypromowanie wizerunku  trzeźwego, odpowiedzialnego kierowcy i pasażera. Każdy kto wsiada do samochodu z przekroczoną normą alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi stanowi ogromne zagrożenie na drodze. Tym wszystkim, do których nie dotarły apele i ostrzeżenia przypominamy o konsekwencjach z jakimi muszą liczyć się nietrzeźwi kierowcy:

Art.  178a.  [Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego]

§  1.  Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeśli kierowca był karany za jazdę po alkoholu i ponownie zasiądzie za kółkiem w stanie nietrzeźwym, grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ponadto osoba, która drugi raz prowadziła pod wpływem alkoholu, zostaje zobowiązana do większego świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Jego minimalny wymiar to 10 000 zł. Natomiast minimalna długość zakazu poruszania się pojazdem zostaje zwiększona do 3 lat. Trzecia jazda po alkoholu oznacza, że kierowca dożywotnio utraci prawo jazdy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.