Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Nietrzeźwy kierujący

  • Dodano: 2017-10-19 08:15, aktualizacja: 2017-10-18 09:41

Zdarzenia drogowe będące wynikiem jazdy po spożyciu alkoholu od wielu lat stanowią przekleństwo polskich dróg. Podjęte przez policję działania przynoszą efekty, ale nadal, jak pokazują statystyki, wiele jest do zrobienia.

17 października rano policjanci mikołowskiej drogówki zatrzymali 63-letniego mieszkańca Łazisk Górnych, który kierował samochodem mając w organiźmie ponad 0,5 promila alkoholu. Mężczyzna odpowie za popełnione przestępstwo. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

63-latek został zatrzymany kilka minut przed godziną 8.00 podczas kontroli w Łaziskach Górnych na ulicy Cieszyńskiej. Prowadząc samochód osobowy marki Seat Cordoba, łaziszczanin miał w organiźmie ponad 0,5 promila alkoholu. Badanie alkomatem wykazało bowiem 0,26 mg/l w wydychanym powietrzu. Czyn ten stanowi przestępstwo z art. 178a Kodeksu Karnego i zagrożony jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Od dnia 18 maja 2015 r. polityka państwa w odniesieniu do ww. przestępstw się zaostrzyła. Aktualnie sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo w razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 1 K.k. sąd orzeka świadczenie pieniężne wymienione w art. 39 pkt 7 na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych.

Należy pamiętać, że nietrzeźwi kierujący stwarzają bardzo duże zagrożenie nie tylko dla siebie ale również dla swoich pasażerów i pozostałych uczestników. Każda nawet najmniejsza ilość alkoholu w naszym organizmie może zakłócić reakcję na otoczenie na drodze.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.