Wiadomości z Mikołowa

Nie ma zgody na ataki i groźby kierowane do policjantów i ich rodzin!

  • Dodano: 2020-04-23 15:15

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz kierownictwo polskiej Policji stanowczo sprzeciwiają się atakom na policjantów i ich rodziny w jakiejkolwiek formie - czy to fizycznej, czy werbalnej poprzez hejt, wyzwiska, zastraszanie, groźby i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w Internecie. Nie ma i nie będzie pobłażania wobec tego typu zachowań, a każdy kto grozi policjantom czy ich rodzinom, znieważa lub oczernia w oczach opinii publicznej, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi i zdecydowaną reakcją ze strony Policji i wymiaru sprawiedliwości.

Każdego dnia tysiące policjantów wypełnia swoje obowiązki, z ogromnym poświęceniem służąc polskiemu społeczeństwu. Prawo nakłada obowiązki i przywileje, które są niezbędne, aby państwo było stabilne, a objęci nim obywatele mieli poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne.

Na straży tego prawa stoi polska Policja, która każdego dnia podejmuje kilkanaście tysięcy interwencji. Są one prowadzone zgodnie z najwyższymi standardami i w poczuciu odpowiedzialności, jaką daje noszenie munduru. Społeczna kontrola prawidłowości działania jest bardzo ważnym elementem determinującym dbałość o profesjonalizm Policji - jednak nie ma zgody na działanie mające na celu dyskredytowanie, oczernianie, znieważanie funkcjonariuszy Policji w związku z ich czynnościami. Nie może być pobłażania dla osób, które targane osobistymi pobudkami kierują wobec policjantów, ich rodzin i bliskich bezprawne groźby czy też próby zastraszenia. Z tym niestety mamy obecnie do czynienia, a za dowód służą setki zabezpieczonych wpisów i komentarzy umieszczanych w sieci, w których zamieszczane sa m. in. groźby do dzieci i członków rodzin policjantów.

Kierownictwo polskiej Policji staje ramię w ramię z każdym polskim policjantem i zapewnia o udzieleniu niezbędnego wsparcia. Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk w każdym przypadku kierowania gróźb w stosunku do podległych mu policjantów i ich rodzin, będzie składał zawiadomienie o przestępstwie.

Biuro do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji i Wydziały dw. z Cyberprzestępczością Komend Wojewódzkich Policji/ Komendy Stołecznej Policji codziennie analizują setki wpisów odnoszących się do policjantów i ich rodzin - efektem jest złożenie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby grożące, znieważające i nawołujące do popełnienia przestępstw przeciwko rodzinom policjantów.

Żyjemy w Państwie prawa. Prawa, które przewiduje szereg procedur umożliwiających obronę obywatelowi w momencie, gdy uznaje, że policjant postąpił niewłaściwie. Do oceny konkretnego zachowania, do ustalania stanu faktycznego czy też rozwiązania sporu co do różnic w interpretacji prawa, powołane są organy wymiaru sprawiedliwości i władzy sądowniczej.

Należy przy tym pamiętać, że nie tylko policjanci zobowiązani są działać zgodnie z prawem, ale i każdy obywatel ma również obowiązki określone w przepisach, w tym m.in. obowiązek zachowania zgodnego z prawem. Każdy, kto domaga się przestrzegania jego praw, nie może walczyć o nie poprzez bezprawny hejt czy też mowę nienawiści, grożby i nawoływanie do popełniania przestępstw na szkodę policjantów i ich rodzin.

Polska Policja jest zawsze blisko ludzkich spraw. Policjanci robią wszystko co w ich mocy, aby wspierać rodaków w tych trudnych chwilach. Zawsze czynią to zgodnie z dewizą "Pomagamy i chronimy".

"Nie rzucaj kłód pod nogi policjanta, bo możesz się o nie potknąć gdy będzie spieszył ci z pomocą...” - ten cytat najlepiej oddaje to, co obecnie można zaobserwować.

Insp. Mariusz Ciarka
Rzecznik Prasowy
Komendanta Głównego Policji

Komentarze (3)    dodaj »

  • Kuba Batanachama

    Podobno żyjemy w państwie prawa, ale czy w takim państwie istnieją,, kontratypy" zezwalające do łamania prawa policjantom na służbie? Czy w tzw. państwie prawa przepisy obowiązujące policję stoją ponad Konstytucją i pozwalają na łamanie praw obywatelskich i praw człowieka jak w Polsce? Wreszcie czy człowiek zarabiający grosze i służący władzy jest osobą godną szacunku w sytuacji gdy gnębi współobywateli wiedząc jaka jest ich sytuacja materialna i że jego postępowanie jest niezgodne z prawem żeby otrzymać premię?

  • jorguś

    Pan Szymczyk zapomina najwyraźniej że epidemia nie zawiesza w Polsce Konstytucji, respektowania praw człowieka i i demokracji. W demokratycznym kraju policja jest powołana by służyć obywatelom a obywatele mają prawo do jej krytyki oraz do wyrażania swoich poglądów w ramach wolności słowa i swobody wypowiedzi. Gdyby szefostwo policji nie zmuszało swoich podwładnych do do nękania, zastraszania i karania pod byle pretekstem obywateli to nikt by nie krytykował jakże potrzebnej pracy szarych policjantów

  • Riguś

    Oczywiście i jak najbardziej. Ale policja powinna stać na straży porządku i przede wszystkim pomagać a nie karać za wszystko co popadnie w majestacie niby prawa. W policji aktualnie nie ma ludzi kompetentnych i doświadczonych do pracy z ludźmi. Z powodu braków kadrowych po ulicach chodzi tylko banda biednych zakompleksionych bydlaków zmotywowanych niby premiami. Prawdziwego stróża prawa dziś ze świeczką można szukać i to jest prawdziwa tragedia. Niestety żyjemy w szeroko pojętej dyktaturze....

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również