Wiadomości z Mikołowa

Nie 14, a 17. Tyle czujników smogu zyska powiat mikołowski!

  • Dodano: 2018-01-08 08:30, aktualizacja: 2018-01-08 08:43

Starostwo Powiatowe w Mikołowie zdecydowało – krakowska firma AIRLY stworzy dla gmin powiatu mikołowskiego system monitoringu powietrza. Oznacza to montaż siedemnastu czujników smogu, o trzywięcej niż zapowiadano.

Dziesięć na terenie Mikołowa, Orzesze i Łaziska Górne po jednym, Wyry dwa, Ornontowice trzy. W taki sposób rozkłada się liczba czujników zanieczyszczeń powietrza na terenie powiatu mikołowskiego. Trzeba jednak zauważyć, że Starostwo Powiatowe kupi jeden czujnik dla każdej z gmin, pozostałe miasta i gminy będą musiały zapłacić we własnym zakresie, zwracając za nie powiatowi pieniądze. W ten sposób powiat mikołowski dołączy do grupy miast aglomeracji, w których takie systemy monitoringu powietrza działają z dobrymi rezultatami od dłuższego czasu.

Jak informowaliśmy już w grudniu, władze powiatu mikołowskiego postanowiły pójść za ciosem i śladem sąsiednich Tychów – gdzie podobny system dobrze funkcjonuje od połowy wakacji 2017 roku – rozpisały przetarg na zakup systemu do pomiaru jakości powietrza. Początkowo było to 14 czujników wraz z montażem oraz zapewnieniem usługi monitoringu i serwisu w tracie użytkowania. W dokumentację przetargową wkradł się jednak błąd (niewłaściwy termin płatności – 60 zamiast przepisowych 30 dni), zatem pierwszy konkurs z datą zakończenia na 22 grudnia trzeba było rozpisać ponownie. 4 stycznia Starostwo poinformowało, że przetarg wygrało krakowskie AIRLY, które okazało się jedynym oferentem. Firma stworzy sieć czujników za 46 211,10 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że to nie koniec opłat – każda z gmin będzie musiała wnosić miesięcznie kwotę 50 złotych za bieżącą obsługę czujników.

Sprzęt pomiarowy ma na bieżąco wskazywać parametry temperatury, wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego nad poziomem morza, a przede wszystkim wielkość stężenia pyłów PM2,5 i PM10. Sieć czujników będzie służyć wszystkim mieszkańcom powiatu, gdyż AIRLY stworzy bezpłatną i ogólnodostępną platformę informacyjną, na bieżąco przedstawiającą wyniki pomiaru przez Internet. O zanieczyszczeniu powietrza i występującym nad gminą smogu dowiemy się dzięki darmowej aplikacji mobilnej dostępnej w systemach operacyjnych Android i iOS.

Montażu czujników smogu na terenie powiatu mikołowskiego możemy spodziewać się na dniach. Starostwo dało zwycięzcy przetargu czas na dostawę i montaż sprzętu do 19 stycznia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również