Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Czystsze powietrze w powiecie? Zyskamy czujniki smogu!

 • Dodano: 2017-12-11 22:30

Starostwo Powiatowe przymierza się do stworzenia systemu pomiaru powietrza. Na terenie powiatu stanie 14 czujników służących m.in. do określenia stężenia pyłów zawieszonych.

Walka śląskich samorządów ze szkodliwym dla zdrowia mieszkańców i środowiska zanieczyszczeniem powietrza trwa w najlepsze. Władze powiatu mikołowskiego postanowiły pójść za ciosem i śladem sąsiednich Tychów – w których podobny system dobrze funkcjonuje od połowy wakacji – rozpisały przetarg na zakup systemu do pomiaru jakości powietrza składającego się z 14 czujników wraz z montażem oraz zapewnieniem usługi monitoringu i serwisu w tracie użytkowania.

Sprzęt pomiarowy będzie na bieżąco wskazywać parametry temperatury, wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego nad poziomem morza, a przede wszystkim poziom stężenia pyłów PM2,5 i PM10. Starostwo ma w planach montaż łącznie 14 czujników – 7 w Mikołowie, 2 w Wyrach, 3 w Ornontowicach, a także po jednym w Orzeszu i Łaziskach Górnych.

Sieć pomiarowa będzie służyć wszystkim mieszkańcom powiatu, gdyż zwycięzca przetargu zapewni bezpłatny dostęp do ogólnodostępnej platformy informacyjnej przedstawiającej wyniki w czasie rzeczywistym, również przez Internet. Stopień zanieczyszczenia powietrza będzie można monitorować na bieżąco za pośrednictwem darmowej aplikacji mobilnej dostępnej w systemach operacyjnych Android i iOS. Dostawę i montaż przewidziano szybko, bo do 22 grudnia 2017 roku.

W Tychach czujniki zostały zamontowane przede wszystkim na szkołach i budynkach instytucji gminnych, zwłaszcza na obrzeżach miasta (zabudowa jednorodzinna). Dane o stężeniu szkodliwych pyłów można obserwować na stronie internetowej zwycięzcy przetargu w Tychach - firmy Airly, dedykowanej aplikacji mobilnej, a także uzupełnionej o tę funkcję apce Treespot Tychy. Na bieżąco dostępne są również na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • None

  No o gdzie te czujniki?

 • Asia

  Wiadomo może czy stacje są już zamontowane? W jakiej aplikacji będą dostępne informacje?

 • wasz sasiad

  W mikolow-bujakow tylko czekaja jak sie sciemni bo wtedy dymu nie widac ale za to czuc

 • Mieszkaniec Ornontowic

  A w Ornontowicach jest segregacja śmieci - do spalenia w dzień i do spalenia po zmroku i nikt tym się nie interesuje a smród większy niż w innych gminach i wszyscy są "zadowoleni" a podobno Polska Policja jest nie dofinansowana i szuka "chętnych do sprzedania mandatu" a miała by zbyt na swoje mandaty a to są ich obowiązki również sprawdzać kto kopci i czym pali w piecu.

  • Mieszkaniec Ornontowic
   2017-12-12 13:40
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.