Wiadomości z Mikołowa

Myślała że pomaga wnuczce. 86-latka oszukana na 20 tysięcy!

  • Dodano: 2021-11-02 09:45

Policjanci mikołowskiej komendy po raz kolejny apelują do mieszkańców powiatu o ograniczone zaufanie oraz daleko idącą przezorność. Mieszkająca w centrum Mikołowa seniorka padła ofiarą oszustów, którzy metodą "na wnuczka" wyłudzili od kobiety niespełna 20 tysięcy złotych. 86-latka była przekonana, że oddając swoje oszczędności, może pomóc swojej rodzinie.

86-latka chciała pomóc wnuczce poświęcając prawie 20 tysięcy

Do zdarzenia doszło w sobotę 27 października po południu na jednym z mikołowskich osiedli mieszkaniowych. Oszuści skontaktowali się ze starszą kobietą telefonicznie. Wymyślając historię o wypadku drogowym z udziałem wnuczki 86-latki, doprowadzili kobietę do przekonania, że oddając swoje oszczędności, pomoże jej wyjść z kłopotów. Włożone do reklamówki pieniądze seniorka oddała nieznajomemu mężczyźnie, który zapukał do drzwi mieszkania.

Policjanci apelują do wnuków, dzieci, znajomych i sąsiadów osób starszych, aby wyczulać i informować o takich sytuacjach. Nie dajmy się zmanipulować i nie działajmy pod presją czasu. Właśnie o to chodzi oszustom.

Policjanci radzą:

  • bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
  • informować Policję o każdej próbie oszustwa,
  • • konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,
  • nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,
  • prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego ma obowiązek – ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz.

Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji.

Pamiętać należy również o tym, że chcąc wykonać kolejne połączenie, trzeba zakończyć najpierw poprzednią rozmowę lub wykonać połączenie z innego telefonu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również