Nie jest niczym nowym fakt, że rejon niemal całego województwa śląskiego cały czas znajduje się w czołówce europejskiego rankingu dotyczącego zanieczyszczeń powietrza. Problem jakości powietrza nie jest kwestią abstrakcyjną, ale wiąże się bezpośrednio z jakością naszego codziennego życia.
Pomysłów na walkę ze smogiem i niską emisją jest wiele i choć podstawą jest w tym przypadku sukcesywna wymiana źródeł ciepła na nowe, a także zadbanie o ilość i jakość drzewostanu, a także pomagającej w redukcji zanieczyszczeń roślinności są również takie pomysły, które zaskakują innowacyjnością i prostotą.
Takim właśnie ciekawym i dosyć nowatorskim rozwiązaniem na walkę z niską emisją, które miałoby wpisać się w strategię działań proekologicznych miasta jest specjalny mural antysmogowy. Z ideą wykonania takiego naściennego malowidła wyszedł niedawno mikołowski radny Rady Miejskiej Mikołowa, Mateusz Bies.
Radny wskazuje, że w kilku miastach Polski (Warszawa, Bielsko-Biała) powstały już takie antysmogowe murale. W jaki sposób to działa? Do ich wykonania używa jest farb fotokatalicznych. Wykorzystują one proces podobny do fotosyntezy – z tą jednak różnicą, że w farbach obecny jest dwutlenek tytanu wytwarzający reaktywne cząsteczki, które neutralizują zanieczyszczenia powietrza w związki obojętne – bezpieczne dla środowiska i człowieka azotany i węglany.
Niewielki mural zamiast kilkudziesięciu drzew w walce ze smogiem? Na taki pomysł wpadł mikołowski radny
„Mural antysmogowy jest w stanie w perspektywie dziesięciu lat zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza tak, jak robiłby to las o powierzchni 100 metrów kwadratowych! Powstanie takiego muralu byłoby również świetnym prezentem dla mieszkańców na przyszłoroczne 800-lecie Mikołowa, ale przykułoby również uwagę i skłoniło mikołowian do refleksji na temat ekologii – wskazuje we wniosku do Urzędu Miasta radny Mateusz Bies.
Gdzie proekologiczny i prozdrowotny mural miałby powstać? To dla radnego pozostaje kwestią otwartą. Mateusz Bies wskazuję, że dobrze byłoby, aby mural przedstawiał którąś z wybitnych postaci związanych z kulturą lub sportem w Mikołowie.
Jako propozycje podaje poetę Rafała Wojaczka, którego 50. rocznicę śmierci będziemy obchodzić w maju tego roku), legendarny zespół Paktofonika (20 grudnia 2020 roku obchodziliśmy 20-lecie powstania jednej z najważniejszych płyt w historii polskiego hip-hopu – „Kinematografia”) czy przedstawiciela ś cisłej czołówki polskiego himalaizmu – Artura Hajzera.
Co na to mikołowskie władze? Jak wynika z najnowszych informacji, mikołowianie wkrótce będą mogli podziwiać mural antysmogowy na elewacji jednego z budynków w centrum miasta. Obecnie trwają prace dotyczące powstania muralu techniką klasyczną na tyłach budynku gospodarczego należącego do Instytutu Mikołowskiego.
W pobliżu Szkoły Podstawowej nr 1 ma zatem pojawić się podobizna Rafała Wojaczka, który – co bardzo możliwe – będzie dodatkowo oczyszczać mikołowskie powietrze ze smogu!
„Biorąc pod uwagę koszty wykonania muralu proponowaną techniką rozważamy możliwość zmiany wykonania dzieła na mural antysmogowy. Realizacja planowana jest w rocznicę śmierci poety, 11 maja 2021 roku” – wyjaśnia wiceburmistrz Mikołowa, Mateusz Handel.