Wiadomości z Mikołowa

Mural zamiast kilkudziesięciu drzew w walce ze smogiem? Na taki pomysł wpadł radny

  • Dodano: 2021-02-15 11:30

Nie jest niczym nowym fakt, że rejon niemal całego województwa śląskiego cały czas znajduje się w czołówce europejskiego rankingu dotyczącego zanieczyszczeń powietrza. Problem jakości powietrza nie jest kwestią abstrakcyjną, ale wiąże się bezpośrednio z jakością naszego codziennego życia.

Pomysłów na walkę ze smogiem i niską emisją jest wiele i choć podstawą jest w tym przypadku sukcesywna wymiana źródeł ciepła na nowe, a także zadbanie o ilość i jakość drzewostanu, a także pomagającej w redukcji zanieczyszczeń roślinności są również takie pomysły, które zaskakują innowacyjnością i prostotą.

Takim właśnie ciekawym i dosyć nowatorskim rozwiązaniem na walkę z niską emisją, które miałoby wpisać się w strategię działań proekologicznych miasta jest specjalny mural antysmogowy. Z ideą wykonania takiego naściennego malowidła wyszedł niedawno mikołowski radny Rady Miejskiej Mikołowa, Mateusz Bies.

Radny wskazuje, że w kilku miastach Polski (Warszawa, Bielsko-Biała) powstały już takie antysmogowe murale. W jaki sposób to działa? Do ich wykonania używa jest farb fotokatalicznych. Wykorzystują one proces podobny do fotosyntezy – z tą jednak różnicą, że w farbach obecny jest dwutlenek tytanu wytwarzający  reaktywne cząsteczki,  które neutralizują zanieczyszczenia powietrza w związki obojętne – bezpieczne dla środowiska i człowieka azotany i węglany.

Niewielki mural zamiast kilkudziesięciu drzew w walce ze smogiem? Na taki pomysł wpadł mikołowski radny

„Mural antysmogowy jest w stanie w perspektywie dziesięciu lat zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza tak, jak robiłby to las o  powierzchni 100 metrów kwadratowych! Powstanie takiego   muralu byłoby  również świetnym  prezentem dla mieszkańców na przyszłoroczne 800-lecie Mikołowa, ale przykułoby również uwagę i skłoniło mikołowian do refleksji na temat ekologii – wskazuje we wniosku do Urzędu Miasta radny Mateusz Bies.

Gdzie proekologiczny i prozdrowotny mural miałby powstać? To dla radnego pozostaje kwestią otwartą. Mateusz Bies wskazuję, że dobrze byłoby, aby mural przedstawiał którąś z wybitnych postaci związanych z kulturą lub sportem w  Mikołowie.

Jako propozycje podaje poetę Rafała Wojaczka, którego 50. rocznicę śmierci będziemy obchodzić w maju tego roku),  legendarny zespół Paktofonika (20 grudnia 2020 roku obchodziliśmy 20-lecie powstania jednej z najważniejszych płyt w historii  polskiego hip-hopu – „Kinematografia”) czy przedstawiciela ś cisłej czołówki polskiego himalaizmu – Artura Hajzera.

Co na to mikołowskie władze? Jak wynika z najnowszych informacji, mikołowianie wkrótce będą mogli podziwiać mural antysmogowy na elewacji jednego z budynków w centrum miasta. Obecnie trwają prace dotyczące powstania muralu techniką klasyczną na tyłach budynku gospodarczego należącego do Instytutu Mikołowskiego.

W pobliżu Szkoły Podstawowej nr 1 ma zatem pojawić się podobizna Rafała Wojaczka, który – co bardzo możliwe – będzie dodatkowo oczyszczać mikołowskie powietrze ze smogu!

„Biorąc pod uwagę koszty wykonania muralu proponowaną techniką rozważamy możliwość zmiany wykonania dzieła na mural antysmogowy. Realizacja planowana jest w rocznicę śmierci poety, 11 maja 2021 roku” – wyjaśnia wiceburmistrz Mikołowa, Mateusz Handel.

Komentarze (8)    dodaj »

  • stan

    OK. Mural - tak, ale proekologiczny, a nie wizerunek nie akceptowanego przez większość mieszkańców wątpliwego poety. Piękny jest mural przy ul. Prusa, a może na kolejnym muralu umieścić inny fragment starego Mikołowa.

  • Polonista

    Delikatnie powiedziane. Alkoholik, lekoman, pierwszy do bijatyki, pensjonariusz psychiatryka, no żesz ja cię nie mogę, ale kandydatura. Czy ten kto to wymyślił ma takie same hobby?

  • jorg

    Niech sobie piechula [...]..nie mural razem z jego przy[...]asami z rady miejskiej i handlem wiecznie żywi będą :)

  • rumagedon

    kopciuch jest praktycznym piecem.....nie jestes uzalezniony od nikogo energi elekt.cen surowca np.gaz pozatem okres grzewczy sie konczy pozatem pandemia pokazała uzaleznienie ludnosci polski biegali po sklepach wykupujac co sie da....np.w razie konfliku wojennego tacy osobniki beda "szabrowac" np.rolnik bedzie miał co do gara włozyc....tak samo jak własciciel np.poczciwej "kozy"

  • jorguś

    Proponuję umieścić na tym muralu naszego wielkiego burmistrza piechulę...

  • ferdek

    zabawny facet:)w miescie wywieszone sa "klepsydry zycia" np.80 latka zył w erze przemysłu ciezkiego lat 50,60,70, budowało te pokolenie polske ze zniszczen powojennych "cegiełki na odbudowe" stolycy" lub by w pcimiu dolnym nastała elektrycznosc dozył chłopina 80 rak go nie zjadł ba za jego czasów medycyna raczkowała...nie było szpitali onkologicznych dzis natomiast np.niemcy smogu brak a oddziały np. dziecęcej onkologi pekaja w szwach....."cycu" chce zmienic swiat jadajac np.zmodyfikowana zywnosc bo taka kultura owych czasów.....

  • Leszek Suwalski

    O fajny pomysł z tym muralem. Aby było sprawiedliwie, powinien znaleźć się przy drodze z największym natężeniem ruchu (ilość przejeżdżających pojazdów na dobę), w terenie zabudowanym i najlepiej w miejscu gdzie znajdują się obiekty takie jak szkoły czy przedszkola. Proponuję SP nr 6 im. JPII przy ul. Gliwickiej w Mikołowie..

  • Miś

    a ja się pytam ile kopciuchów można by za te pieniądze wymienić? Przypominam, że w budżecie na 2021 zaplanowane całe 100 tys. zł na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również