Wiadomości z Mikołowa

Mikołowski ZIM radzi, jak oszczędzać ciepło w naszych domach. Oto kilka prostych sposobów

  • Dodano: 2023-01-16 11:30

Koszty ogrzewania domów i mieszkań spędzają nam sen z powiek. Zakład Inżynierii Miejskiej wyszedł do mieszkańców z krótkim poradnikiem dotyczącym umiejętnego oszczędzania ciepła. Dzięki temu rachunki spadną?

W ubiegłym roku mikołowski ZIM rozesłał do mieszkańców informator ze prostymi wskazówkami dotyczącymi możliwości obniżenia zużycia ciepła w mieszkaniach. Pracownicy Zakładu Inżynierii Miejskiej wyjaśniają, że zmiana sposobu korzystania z ciepła na bardziej ekonomiczny i ekologiczny, m.in. w postaci obniżenia temperatury w pomieszczeniach choćby o jeden stopień pozwoli na ograniczenie zużycia.

Ma to być – w przypadku jednego stopnia mniej na termostacie:

  • od 5 do 8 procent mniejsze zużycie ciepła, czyli oszczędności na rachunkach za ciepło,
  • 450 tys. ton zużytego węgla mniej,
  • 1 mln ton mniej wyemitowanego dwutlenku węgla

Oszczędzanie ciepła nie jest trudne, a przynosi wiele korzyści dla nas i planety. Potrzeba drobnych zmian w codziennych nawykach, aby jednocześnie cieszyć się komfortem cieplnym i oszczędnościami w domowym budżecie – przekonują pracownicy ZIM.

Jak oszczędzać ciepło? Kluczowe porady, by obniżyć rachunki

Nie przegrzewać pomieszczeń

20 stopni Celsjusza zdaniem specjalistów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego ma być optymalną temperaturą pomieszczeń, najlepiej odpowiadającą zdrowiu człowieka. Im cieplej w pomieszczeniu, tym niższa wilgotność powietrza, co wpływa na rozwój stanów zapalnych i chorób dróg oddechowych. Do utrzymywania takiej temperatury na termostacie przychylają się też architekci, którzy uznają ją za najlepszą dla ścian budynku. Podobnie producenci grzejników – 20 kresek na termometrze ma być temperaturą oczekiwaną w pomieszczeniach mieszkalnych i właśnie pod nią konstruuje się urządzenia.

Obniżajmy temperaturę przed opuszczeniem domu

Gdy nie ma nas w pomieszczeniach mieszkalnych, powinna w nich panować temperatura na poziomie 17-18°C. Całkowite zakręcenie grzejników nie jest oczywiście wskazane, gdy nagrzanie pomieszczeń z 10 stopni do komfortowych 20°C zdecydowanie odbije się na naszych rachunkach – w przeciwieństwie do utrzymania przez kilka godzin obniżonej temperatury. Zbyt niska temperatura w budynku przyczyni się do szybkiego powstawania grzybów i pleśni.

Zmniejszenie temperatury pomieszczeń podczas naszej nieobecności to jeden z najprostszych sposobów oszczędzania ciepła. Z kolei kiedy wyjeżdżasz na dłuższy urlop w okresie grzewczym warto ustawić temperaturę w domu w okolicy 15-16°C. Znaczne wychłodzenie ścian spowoduje trudności dogrzania mieszkania po powrocie – przekonuje ZIM.

Wietrzenie domu i mieszkania kluczem w sezonie grzewczym

Wielu z nas zapomina o tym, jak ważne jest wietrzenie pomieszczeń w okresie jesienno-zimowym. Warto oczyszczać powietrze w ten sposób krótko, ale dość intensywnie. Najlepiej otworzyć okna na optymalnie 4-6 minut, a maksymalnie do 10 minut – dłuższy czas wietrzenia powoduje wychłodzenie ścian i mebli. Przed otwarciem okien warto obniżyć temperaturę na termostacie, aby ograniczyć ucieczkę ciepła, a po zamknięciu okien odkręcić grzejnik ponownie. Regularne wietrzenie oczyszcza powietrze, usuwa chorobotwórcze drobnoustroje i pozwala utrzymać właściwą wilgotność w pomieszczeniach.

Wolna cyrkulacja powietrza przy kaloryferze

Jeśli w naszych domach źródłem ogrzewania są kaloryfery to trzeba pamiętać o ich maksymalnym odsłonięciu – to zapewnia prawidłowy przepływ ciepłego powietrza w pomieszczeniach. Każda przeszkoda stojąca w bliskim sąsiedztwie grzejnika – meble, sofy, kanapy, ale również grube zasłony wpływa na właściwy obieg ciepła. Wówczas ciepło kumuluje się w jednym miejscu (pomiędzy grzejnikiem a przeszkodą) i podnosi temperaturę na termostacie. Ma to podwójnie negatywny skutek – mamy poczucie niedogrzania pomieszczenia, a jednocześnie zwiększają się koszty ogrzewania. Jak daleko od grzejnika powinny stać elementy wyposażenia wnętrz? Dystans 10 centymetrów od kaloryfera to minimum, a z firan i zasłon sięgających do ziemi warto zrezygnować, gdy nasz grzejnik znajduje się pod oknem.

Suszenie/dosuszanie odzieży na kaloryferze

Kto z nas nie próbował szybko wysuszyć skarpetek, rękawiczek, czapek czy innych części garderoby na grzejniku? Niestety, taka praktyka prowadzi do marnowania ciepła. Przy zasłanianiu grzejnika w tym sposób utrudniamy przepływ powietrza, a zwiększa się temperatura termostatu – co powoduje wzrost wydatków na ogrzewanie. Przy chęci szybkiego wysuszenia czegoś warto zaopatrzyć się w mini suszarki zawieszane na grzejnik.

Komentarze (1)    dodaj »

  • wesoły hanysek

    najlepiej jest przemalowac grzejniki na kolor czerwony:) pozdrawiam zrobionych w bambuko przez eko-oszołomów:)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również