Mikołowianie zorganizowali wiele form pomocy dla Ukrainy. Poniżej podsumowanie dotychczasowych działań.
Pomoc dla Ukrainy
1. Miejsca dla uchodźców z Ukrainy
1.1. Przygotowano 2 miejsca "masowe" - Domek Harcerski i Sołtysówka w Mokrem. Okres lokacji w tych miejscach będzie miał charakter krótkotrwały i rotacyjny. Organizujemy obecnie system rotacji. Pozostałe sołtysówki w tym momencie nie są brane pod uwagę.
1.2. Gmina koordynuje spływające informacje od osób chętnych nieodpłatnie przekazać mieszkania oraz pomaga w wypełnianiu niezbędnych formularzy. Akcję organizuje Starostwo Powiatowe przy współpracy gmin powiatu mikołowskiego. Do Urzędu można zgłaszać mieszkania kilkoma kanałami – przede wszystkim przez maila pomocdlaukrainy@mikolow.eu. Tworzona jest baza danych, która zostanie przekazana do Starostwa. W kolejnym etapie Starostwo skontroluje zgłoszone lokale i po akceptacji przekaże potrzebującym Ukraińcom.
2. Baza transportowa
Urząd Miasta stworzył i na bieżąco aktualizuje bazę transportową osób prywatnych i podmiotów gospodarczych, które zadeklarowały chęć transportowania darów, pomocy i uchodźców.
3. Opieka zdrowotna
NFZ będzie świadczył podstawową opiekę medyczną przybywającym z Ukrainy.
4. Status uchodźcy
Niezbędne procedury rejestracyjne dla uchodźców, którzy nie dokonali tego zaraz po przekroczeniu granicy można dokonać w specjalnie stworzonym przez Urząd Wojewódzki punkcie recepcyjnym w Katowicach (ul Wita Stwosza 20). W siedzibie Caritas Archidiecezji Katowickiej w Katowicach w punkcie recepcyjnym uchodźcy z Ukrainy będą mogli zarejestrować swój pobyt oraz znaleźć informację o dostępnym schronieniu.
5. Magazyn z darami
Starostwo Powiatowe finalizuje wynajęcie magazynu w dzielnicy Kamionce. Zbierane są jedynie rzeczy i produkty wskazywane w komunikatach przez Wojewodę Śląskiego. Tam będzie trafiać część darów zbieranych przez Urząd Miasta w Miejskim Domu Kultury i siedzibie Straży Miejskiej. Pozostałe zebrane rzeczy wspomogą bezpośrednio uchodźców z Ukrainy, którzy zamieszkają w Mikołowie.