Wiadomości z Mikołowa

Mikołów zbiera nakrętki! Pojemnik na korki stanął w centrum miasta

  • Dodano: 2021-09-01 16:15

Śladem innych miast Mikołów posiada pojemnik na nakrętki. Środki uzyskane z ich przetworzenia trafią do potrzebujących mieszkańców miasta.

Jak informują władze miasta i mikołowscy radni, w Pasażu Jesionowym w poniedziałek stanął pierwszy w mieście pojemnik na nakrętki. Tego typu inicjatywa funkcjonuje już z sukcesami w wielu miastach regionu m.in. w Katowicach, Tychach czy Rudzie Śląskiej.

Pojemnik w formie kosza posiada logo "Mikołów - ogród życia", nawiązując tym samym do systemu identyfikacji miejskiej. Sam pomysł na zbieranie nakrętek plastikowych z butelek i rozmaitych opakowań nie jest nowością. Od lat zajmują się tym szkoły, zakłady pracy i inne placówki.

Powody? Podstawowy to oczywiście ekologia. Plastikowe nakrętki stanowią cenny, łatwy w recyklingu surowiec, gdyż w przeciwieństwie do plastikowych butelek są wykonane w całości z czystego polimeru.

Mikołów ma pojemnik na nakrętki! W ten sposób pomoże potrzebującym

Po przetopieniu, dzięki gruntownemu oczyszczeniu i uformowaniu na nowo można z nich wykonać rozmaite plastikowe przedmioty, a także ponownie zakrętki. Jeśli zbiera się je osobno ułatwiamy proces powtórnego użycia.

Wspólne zbieranie nakrętek przynosi wymierne korzyści w postaci środków finansowych. Firma przetwarzająca surowiec, nie musi skupywać nakrętek - same do niej trafiają. Pieniądze jakie musiałaby przeznaczyć na ich zakup mogą trafić do osoby potrzebującej! – przekonuje zastępca burmistrza Mikołowa, Mateusz Handel.

Tak będzie w przypadku pojemnika, który stanął w centrum Mikołowa. Środki uzyskane ze zbiórki nakrętek przekazywane będą potrzebującym mieszkańcom Mikołowa.

Autorem tego pomysłu jest radna Agnieszka Fiola. UM Mikołów zapowiada, że jeśli inicjatywa się przyjmie to powstaną nowe pojemniki, szczególnie na terenie sołectw.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Jola

    Super długo na to czekałam

  • Ania

    Dlaczego promujecie opakowania z tworzyw sztucznych za moje podatki a nie stosowanie dzklanych butelek kapsle też można zbierać.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również