Wiadomości z Mikołowa

Mikołów tej zimy oszczędzi na soleniu? Zaskakująca rada burmistrza dla mieszkańców

 • Dodano: 2022-11-23 14:15

Akcja Zima w Mikołowie przybierze w tym roku dość nietypową formę. Kilka dni temu burmistrz Stanisław Piechula poinformował mieszkańców, że miasto będzie odśnieżać drogi i chodniki, ale zacznie oszczędzać na soli. Jaki może być tego skutek?

Koniec listopada to niemal w całej Polsce okres, w którym lokalne zakłady komunalne i instytucje zajmujące się drogami powiatowymi/gminnymi przygotowują się do Akcji Zima. W tym roku nagły spadek temperatur i opady śniegu już na początku listopada sprawiły, że konieczne było postawienie w stan gotowości sprzętu do odśnieżania dróg i chodników.

Burmistrz Mikołowa zastrzegł, że w tym roku – ze względu na oszczędności – miasto będzie używać mniej soli, zasadniczo tam, gdzie jest to naprawdę konieczne, m.in. w miejscach stromych, na schodach itp.

Stanisław Piechula jest przekonany, że ograniczenie solenia jest korzystne nie tylko ze względu na zwierzęta, których łapy cierpią zimą. W tym roku dodatkowym powodem są finanse i m.in. wojna na Ukrainie. Dlaczego warto spróbować nie solić?

Dotychczas sól była sprowadzana z Ukrainy w cenie około 380 zł za tonę, obecnie jest z Egiptu w cenie 917 zł za tonę. Tylko na jednorazowe posypanie tylko naszych dróg gminnych w Mikołowie (a są jeszcze drogi powiatowe, wojewódzkie i krajowe, których my nie obsługujemy) potrzeba 50 ton soli jednorazowo! – wyjaśnia burmistrz Mikołowa.

Burmistrz wyjaśnia również, że ograniczenia używania soli z racjonalnym podejściem mieszkańców do tej sprawy pozwoli nie tylko zaoszczędzić, ale również zadbać o ekologię, w tym o drzewa przy drogach.

Mikołów będzie zima solić mniej. Jak to wpłynie na stan nawierzchni jezdni i chodników?

Stanisław Piechula wyszedł do mieszkańców z konkretną radą w kwestii śliskich chodników. To sugestia szczególnie istotna dla seniorów, którzy z racji wieku mają trudności z poruszaniem się.

Niezależnie od solenia, gorąco polecam na zimę gumowe nakładki - raczki na buty, które zdecydowanie zwiększają zimowe bezpieczeństwo, a koszt około 15 zł jest zdecydowanie mniejszy niż leczenie złamań – przekonuje włodarz miasta na Facebooku.

Wielu mieszkańców nie jest jednak przekonanych do tego pomysłu. W komentarzach pojawiły się zapowiedzi ewentualnych pozwów wobec Urzędu Miasta o odszkodowania i zadośćuczynienie w przypadku urazu (w takim przypadku podmiotem odpowiedzialnym za złe utrzymanie chodnika, na którym doszło do wypadku jest lokalny samorząd lub zarządca terenu – spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota mieszkaniowa, czasem kolej lub spółka komunikacyjna). To nie jedyny zarzut.

Jeśli chcesz wprowadzać biały standard dróg jak w Szwecji czy Norwegii musisz pozwolić na jazdę na oponach wyposażonych w kolce. Inaczej prosisz się o nieszczęście, zimowa opona nowa zachowuje się zupełni inaczej od takiej zjeżdżonej na asfalcie po kilku sezonach. Urząd wykazał się głupotą i brakiem organizacji jeśli sól drogową kupuje tuż przed sezonem – czytamy w komentarzach.

A gdzie można takie raczki za 15 zł dostać ? Chętnie się dowiem. Z tego co widziałam w Internecie to 0 trzeba dodać. Myślę, że to najgłupsza rzecz oszczędzać na zdrowiu i na życiu innych ludzi. My jako mieszkańcy też musimy oszczędzać. Tym bardziej jak co chwilę czynsz idzie w górę i żywność i inne – pisze inna internautka.

Dodatkowo, wielu mieszkańców przekonuje, że import soli jest niepotrzebny, gdy stosunkowo tanią sól drogową oferuje m.in. kopalnia w Kłodawie.

Co zamiast soli?

Podnoszona jest również kwestia możliwych alternatyw – piasku na chodnikach i chlorku magnezu, żwiru czy keramzytu w przypadku jezdni.

Może lepiej zastanowić się nad alternatywą, np. chlorek magnezu? Z tego co czytam na stronach potrafi być 8 razy bardziej wydajniejszy niż zwykła sól a oprócz tego jest bardziej eko.

Z [wcześniejszego posta z września – przyp. red.] pana burmistrza wynikało, że Mikołów jest w lepszej kondycji finansowej niż wiele gmin w Polsce, i na szczęście mamy umowę na niższe stawki za prąd i nie musimy tak bardzo oszczędzać. Tymczasem gospodarz miasta proponuje seniorom raczki – ironizuje jeden z komentujących.

Obawiacie się stanu dróg i chodników podczas nadchodzącej zimy? Dajcie znać w komentarzach!

Komentarze (9)    dodaj »

 • Budowlaniec

  Akurat z tą decyzją zgadzam się z burmistrzem. Jak widać ludzie najwięcej atakują gdy nie mają pojęcia o temacie.Sypanie soli podczas intensywnych opadów śniegu nie ma sensu, a z kolei posypanie dróg standardową solą tylko raz przy niskiej temperaturze przynosi efekt odwrotny od zamierzonego. Jeśli temperatura spada poniżej minus 7 st. C używanie „zwykłej soli” traci sens.Na zamarznięte chodniki, podjazdy, schody sens ma chlorek wapnia, w przeciwieństwie do soli drogowej, nie pozostawia białego osadu, za to działa jeszcze dłużej i w niższych temperaturach.

 • jorg

  Takiego BAŁWANA wybraliście więc teraz nie beczeć ciemniaki :)

 • Pozytywny

  Spójrz w lustro.

 • Bob

  No straż miejska będzie miała co robić szpitale i ortopedzi też ubezpieczyciele również i mnóstwo spraw sądowych

 • mm

  "...ja Wam burmistrza nie wybierałem ..." słowa rudego guru burmistrza... z partii PO ...ludzie , z głowa głosować i tyle...

 • Miś

  To wygrał kaczor który doprowadził do gospodarczego upadku zasłaniając się wojną... No cóż...

 • Tadek

  Brawo Panie burmistrzu, mniej zniszczonego obuwia oraz lepsza ochrona roślin

 • jorguś

  Mikołów od lat żeruje na sołectwach i na których oszczędza, tak będzie i w tym wypadku. Rynek i chodnik do bloku w którym mieszka burmistrz z pewnością będą,, posolone" i wolne od lodu, a na sołectwach Piechula będzie oszczędzał. Mam nadzieję że mikołowski sąd będzie zasypany pozwami o odszkodowania od obywateli którzy zrobią sobie krzywdę na nie posypanych chodnikach. Mam nadzieję że jeśli piekło istnieje to będzie się w nim smażył ten który zdecydował o przyłączeniu okolicznych wiosek do Mikołowa...

 • Licealista

  Problem w tym, że burmistrz nie mieszka w bloku, tylko w domku vis-a-vis I LO. Efekt jest, niestety taki, że jest już decyzja o przekształceniu boiska tej szkoły na parking.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również