W Centrum Aktywności Społecznej 16 marca spotkały się panie, które połączyła idea stworzenia na terenie gmin powiatu mikołowskiego Szlaku Kobiet oraz wydania przewodniczki, czyli wydawnictwa, w którym znalazłyby się biografie 22 kobiet szczególnie zasłużonych dla rozwoju miejscowości tworzących nasz powiat.
W spotkaniu uczestniczyły reprezentantki każdej z gmin powiatu, które mają odpowiadać za tworzenie Szlaku Kobiet w swojej miejscowości i wybór bohaterek, które mają znaleźć się w tym opracowaniu.
Obecne były także przedstawicielki Centrum Aktywności Społecznej oraz Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet, które promuje tworzenie Śląskiego Szlaku Kobiet. To właśnie te organizacje mają odpowiadać za całość przedsięwzięcia w naszym powiecie. Pod umową swoje podpisy złożyły z ramienia Śląskiego Szlaku Kobiet Małgorzata Tkacz-Janik i Anna Skindziel oraz reprezentujące CAS Agnieszka Ganiek i Sabina Grzywok.
Kolejny etap, to praca nad zbieraniem materiałów o wybitnych Kobietach, które przyczyniły się do rozwoju naszych miast i gmin. Liczymy także bardzo na Państwa pomoc i sugestie - przekonują pomysłodawczynie.
Mikołów: Tak tworzy się HERstoria
W spotkaniu uczestniczyły reprezentantki każdej z gmin powiatu, które mają odpowiadać za tworzenie Szlaku Kobiet w swojej miejscowości i koordynację wyboru bohaterek mających znaleźć się w tym opracowaniu.
- Powiat Mikołowski – Grażyna Nazar – członkini Zarządu
- Mikołów – Katarzyna Syryjczyk-Słomska Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mikołowie; Aneta Esnekier Łączy nas Mikołów – radna RM
- Łaziska Górne – Elżbieta Piecha – sekretarzyni Miasta Łaziska Górne, Monika Kukla – prezeska Towarzystwa Przyjaciół Łazisk
- Wyry – Joanna Pasierbek-Konieczny - Przewodnicząca Rady Gminy Wyry
- Orzesze – Sylwia Krawczyk – zastępczyni Burmistrza Miasta Orzesze
- Ornontowice – Justyna Sittek-Goj - sekretarzyni Gminy Ornontowice; Aleksandra Szołtysek - zastępczyni naczelnika Wydziału Organizacyjnego
- Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet – Joanna Masal
- CAS – Maria Kamyk
Historia, nie tylko naszych miast, naszego powiatu, ale całej Polski pełna jest nazwisk mężczyzn. A przecież Kobiety stanowią 51 proc. społeczeństwa. Odgrywały i zawsze odgrywają dużą rolę w kształtowaniu naszej rzeczywistości. dlatego tworzymy HERstorię. Chcemy wydobyć z czeluści pamięć o wybitnych Kobietach, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju naszych miast i gmin na różnych polach swojej aktywności. W Przewodniczce znajdą się przedsiębiorczynie, aktywistki, społeczniczki, nauczycielki, lekarki... Przywrócimy pamięć o tych Kobietach - mówią jednogłośnie inicjatorki projektu.