Jednym z projektów tegorocznego Budżetu Obywatelskiego w Mikołowie jest stworzenie strefy muzycznej w Pasażu Jesionowym. Miałby tam stanąć całoroczny fortepian! O losie pomysłu zdecydują mieszkańcy już 21 października.
Projekt autorstwa Anny Liwy, Anety Esnekier i Mateusza Biesa zakłada stworzenie ogólnodostępnej strefy muzycznej na terenie między Pasażem Jesionowym a targowiskiem miejskim, nieopodal rynku i parku Małe Planty, na tyłach Miejskiego Domu Kultury, której centralnej elementem będzie całoroczny fortepian zewnętrzny wykonany z betonu architektonicznego odpornego na różne warunki pogodowe i niszczenie przez wandali.
Tego typu instrument posiada elektroniczny system zarządzania, pozwalający na jego zdalne włączanie i wyłączanie oraz regulację głośności, a także zbieranie zaawansowanych statystyk o aktywności użytkowników. Zdaniem projektodawców proponowana lokalizacja pozwoli na wykorzystanie naturalnie stworzonej sceny wśród zieleni.
Fortepian na świeżym powietrzu ma służyć mieszkańcom nie tylko na co dzień do spontanicznych występów jako atrakcji dla przechodniów, ale umożliwi również organizację koncertów kameralnych. Możliwość umieszczenia fortepianu na świeżym powietrzu powoduje, że dźwięk jest nieskrępowany i dostępny dla wszystkich. Przy okazji ma stać się dobrym miejscem do realizacji klimatycznych sesji fotograficznych.
Podobne realizacje możemy już obserwować m.in. w Dusznikach Zdroju, Gliwicach i Katowicach, w których całoroczny fortepian stanął na miejskim rynku, w pobliżu Teatru Śląskiego i cieszył się dużym powodzeniem.
W Mikołowie pojawi się całoroczny fortepian? To pomysł BO
Szacunkowy koszt przedsięwzięcia to 199 643,70 złotych. Koszt zakupu samego fortepianu wraz z nagłośnieniem i siedziskiem betonowym to 169 470 złotych. Dostawa i montaż, w tym wykonanie podłoża z kostki betonowej kosztuje 4,5 tysiąca złotych. Do tego trzeba dołożyć koszty monitoringu w wysokości 11 613,70 złotych i kilka innych elementów. Roczne koszty utrzymania mają wynieść około 560 złotych.
Należy również uwzględnić zużycie prądu – około 100-200 kWh rocznie. Pojawił się także dodatkowy pomysł – w przyszłości można byłoby postawić przy fortepianie ozdobną pergolę z panelami solarnymi, aby instrument stał się samowystarczalny pod kątem zasilania (pomysłodawcy są w kontakcie z przedstawicielami branży, którzy chcą się podjąć zasponsorowania fotowoltaiki w strefie muzycznej).
Myślę, że fortepian całoroczny świetnie wpisuje się w klimat naszego miasta, jego kulturotwórczy pierwiastek i muzyczne tradycje. Widzę, że te instrumenty robią obecnie furorę na całym świecie, więc czemu by nie właśnie w Mikołowie? – komentuje Mateusz Bies.
Według założeń pomysłodawców, strefa muzyczna wraz z całorocznym fortepianem ma służyć aktywności mieszkańców okrągły rok. Będzie można tu nawet kolędować!
Usytuowanie [...] pozwala korzystać ze strefy muzycznej każdemu, kto ma na to ochotę. Będzie to ogólnodostępne miejsce dla osób zarówno chcących rozwijać i prezentować swoje talenty muzyczne, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją muzyczną przygodę. Każdy będzie mógł spróbować gry na tym instrumencie – deklarują wnioskodawcy.
Beneficjentami będą również słuchacze, mogący przysiąść lub przystanąć w „strefie słuchacza” dzięki naturalnie tworzącemu się w ten sposób amfiteatrowi. W założeniu z nowej strefy muzycznej będzie można korzystać aktywnie i biernie.
Miejsce takie jest potrzebne również do odbudowy i wzmacniania relacji społecznych, mocno nadszarpniętych przez sytuację epidemiczną” – przekonuje trójka pomysłodawców.