15 maja ruszył w województwie śląskim elektroniczny nabór do szkół ponadpodstawowych. W Powiecie Mikołowskim na ósmoklasistów czekają miejsca w dwóch liceach, trzech szkołach technicznych oraz szkole specjalnej.
I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Mikołowie
W I LO im. Karola Miarki na rok szkolny 2023/2024 planowane jest otwarcie sześciu klas pierwszych. Będę to dwa oddziały matematyczno-geograficzne przy czym w jednym przewidziano rozszerzenie z matematyki, geografii i języka angielskiego, zaś w drugim uczniom proponowane są jako przedmioty rozszerzone: matematyka, geografia i informatyka.
Ma zostać stworzony również jeden oddział humanistyczny ze zwiększoną liczbą godzin z języka angielskiego, języka polskiego i historii, klasa matematyczno-fizyczna ( matematyka, fizyka, język angielski), biologiczno-chemiczna ( biologia, chemia). Planowane jest także utworzenie czterech klas lingwistycznych, w których w zakresie rozszerzonym będą prowadzone lekcje języków obcy: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego oraz wiedzy o społeczeństwie i historii.
Wśród swoich atutów Miarka wymienia możliwość skorzystania z wyjazdów dydaktycznych, obozów językowych – Anglia, Hiszpania, wymiana Niemcy, obozy narciarskie, nowoczesna baza dydaktyczna, bezpieczna szkoła, laureaci konkursów i olimpiad.
II Liceum Ogólnokształcące im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Mikołowie
W II LO im. rotmistrza Witolda Pileckiego mają zostać utworzone klasy: humanistyczno-dziennikarska (język polski, historia, język angielski), geograficzno-humanistyczna (geografia, wiedza o społeczeństwie, język angielski) biologiczno-chemiczna – dietetyka (biologia, chemia), językowa (język angielski, język hiszpański i geografia) matematyczno-informatyczna (matematyka, informatyka). Przewidywalna liczba uczniów w poszczególnych oddziałach to 30.
W przyszłym roku szkolnym w II LO otwarty zostanie nowy kierunek kształcenia – klasa matematyczno-informatyczna. Szkoła ta zachęca przyszłych uczniów m.in. realizacją projektów historycznych w formie wyjazdów dydaktycznych krajowych i zagranicznych, organizacją w klasach humanistycznych przedmiotu edukacja dziennikarska, natomiast w ramach klasy biologiczno-chemicznej dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z dietetyki.
Zespół Szkół Specjalnych nr 2 im. Marii Grzegorzewskiej w Mikołowie
W Zespole Szkół Specjalnych przygotowano miejsca w Liceum Ogólnokształcącym, a w szkole branżowej klasę wielozawodową.
Zespół Szkół Energetycznych i Usługowych w Łaziskach Górnych
W Zespole Szkół Energetycznych i Usługowych w Łaziskach Górnych w pięcioletnich technikach przewidziano kształcenie w zawodach: technik Logistyk – klasa mundurowa oraz technik logistyk, informatyk, elektryk, energetyk oraz technik organizacji turystyki. W branżowej szkole I stopnia planowany jest jeden wspólny oddział wielozawodowy i dla profilu mechanik – monter maszyn i urządzeń.
W ZSEiU funkcjonują klasy pod patronatem największych zakładów przemysłowych naszego regionu. W wielu zawodach uczniowie mają zapewnione gwarancje zatrudnienia oraz stypendia.
Dodatkową atrakcją, nie tylko dla uczniów klas mundurowych, jest powstała w tym roku szkolnym strzelnica wirtualna wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt i oprogramowania, które pozwalają uczniom czerpać pełną przyjemność z nauki i treningów. Szkoła dysponuje nowoczesnymi pracowniami do nauki zawodu, w tym najnowszymi nabytkami: pracownią energetyki odnawialnej z pełnowymiarowymi stanowiskami badawczymi oraz Laboratorium Inteligentnych Domów zrealizowaną w ramach konkursu Laboratorium Taurona.
Podczas nauki w ZSEiU uczniowie mają również możliwość zdobywania dodatkowych kwalifikacji w ramach projektów unijnych, na przykład: bezpłatne prawo jazdy kategorii B, kurs obsługi wózków jezdniowych czy kurs spawania.
Szkoła współpracuje z m.in. z Firmą Tauron Serwis, Polską Grupą Górniczą, Kopalnią Bolesław Śmiały, Firmą Bekuplast.
Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie
W Zespole Szkół Technicznych w technikach będzie to 12 kierunków: elektryk, mechanik, handlowiec, ekonomista, rachunkowość, reklama, programista, robotyka, spawalnictwo, mechatronik, informatyk i technik pojazdów samochodowych, zaś w szkole branżowej cztery: elektromechanik pojazdów samochodowych, wielozawodowa-rzemieślniczna, operator obrabiarek skrawających, mechanik pojazdów samochodowych.
Uczniowie ZST uczestniczą w licznych projektach unijnych – staże uczniowskie, praktyki zawodowe. Mają także możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności w trakcie szkoleń i zdobycie dodatkowych kwalifikacji np. bezpłatne prawo jazdy kat. B.
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach mamy cztery technika oraz trzy w szkole branżowej. Łącznie przygotowano siedem oddziałów dla 226 uczniów.
Uczniowie kształcący się w zawodach: technik automatyk, technik elektryk, technik górnictwa podziemnego oraz automatyk, elektryk, ślusarz i górnik eksploatacji podziemnej. Otrzymują stypendia JSW w wysokości 250 zł.
Szkoła realizuje projekty: Erasmus+ – praktyki zawodowe w Hiszpanii, uczniowie mogą także korzystać z bezpłatnych dodatkowych kursów zawodowych m.in. barmański, kelnerski, przygotowania sushi, florystyczny, programowanie sterowników PLC, projektowania krajobrazu, kurs inseminacji zwierząt.
W naszych szkołach kształcimy w zawodach przyszłości zgodnie z potrzebami rynku pracy. Wszystkie zawody, w których kształci się na terenie Powiatu Mikołowskiego znalazły się na tej liście, przedstawionej w obwieszczeniu Ministra Edukacji Narodowej z lutego 2023 roku, zawierającym prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy – przyznaje Iwona Smorz, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwo Powiatowe w Mikołowie.
Link do strony Kuratorium Oświaty, na której znajdują się informacje dotyczące naboru 2023/2024.