Wiadomości z Mikołowa

Mikołów przystąpił do kampanii "Ogranicz dostępność alkoholu"

  • Dodano: 2021-06-30 10:45, aktualizacja: 2021-06-30 13:43

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mikołowie informuje, iż gmina Mikołów przystąpiła do kampanii Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pod hasłem: „Ogranicz dostępność alkoholu”. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym komunikatem dotyczącym kampanii.

W rękach samorządów spoczywa duża siła i odpowiedzialność – mogą one kształtować politykę dostępności do alkoholu na lokalnym poziomie. To od władz lokalnych zależy to, w jakich godzinach będzie można kupować alkohol, gdzie będą się znajdowały sklepy i punkty sprzedające napoje alkoholowe, jak dużo będzie zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Samorządy mogą też interweniować w sprawie nielegalnej reklamy i promocji napojów alkoholowych.

Kampania "Ogranicz dostępność alkoholu"

Chcąc świadomie i odpowiedzialnie prowadzić politykę dostępności do alkoholu samorządu mogą przyłączyć się do kampanii edukacyjnej „Ogranicz dostępność alkoholu” zainicjowanej przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Osią kampanii są badania i literatura fachowa opisująca, jakie działania przynoszą najlepsze efekty w kontekście zmniejszania spożycia alkoholu, a przez to zmniejszania szkód zdrowotnych, społecznych. Bez wątpienia jednym z najskuteczniejszych działań i narzędzi jest ograniczanie dostępności fizycznej i ekonomicznej alkoholu.

– Niebagatelny wpływ na dostępność fizyczną alkoholu mają w Polsce samorządy. To w ich gestii pozostaje wydawanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu oraz wprowadzenie ograniczeń w nocnej sprzedaży. Również samorządy mogą podejmować interwencję w sprawie nielegalnej reklamy i promocji napojów alkoholowych. Chcemy o tym przypomnieć, ale przede wszystkim pokazać, że pozytywne efekty działań związanych z ograniczaniem dostępności alkoholu mają swoje naukowe potwierdzenie – mówi Katarzyna Łukowska p.o. Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Łatwy dostęp do alkoholu - skutki

Łatwy dostęp do alkoholu przekłada się na realne i bardzo wymierne szkody i straty. Ostatnie badania prowadzone w Polsce jednoznacznie wskazują, że wzrost liczby punktów sprzedaży o 100 tysięcy niesie za sobą ok. tysiąca zgonów mężczyzn w wieku produkcyjnym, z czego jedna trzecia przypada na mężczyzn w wieku 20-44 lata (Moskalewicz, Sierosławski, Dąbrowska 2005).

Samorządy mogą również zgłaszać nielegalną reklamę i promocję napojów alkoholowych. Z tego prawa warto korzystać, ale warto też szeroko informować społeczeństwo,  jakie działania noszą znamiona nielegalnej reklamy i promocji napojów alkoholowych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć: https://www.ograniczdostepnosc.pl/materialy/reklama-i-marketing-produktow-alkoholowych-aspekty-prawne

Zachęcamy, aby w działania związane z kampanią „Ogranicz dostępność alkoholu” włączyły się lokalne media, organizacje pozarządowe, lokalni działacze, ale też obywatele, którzy często najlepiej wiedzą, jak uciążliwy i destrukcyjny może być zbyt łatwy dostęp do alkoholu.

Zachęcamy wszystkich do korzystania z materiałów i informacji dostępnych na stronie kampanii: https://www.ograniczdostepnosc.pl/


Źródło: UM Mikołów

Komentarze (3)    dodaj »

  • powstaniec slonski

    a kawiarenka w sejmie w stolycy dalej rozlewa wykwintne alkohole "czy to z lewa czy prawa" koneserów nie brakuje....w miejscu pracy.....taki ten kraj media milcza....polok to alkoholik abo złodziej tego sterotypu wieki nie zmienia....

  • jorg

    A może zorganizować kampanię Mniej Głąbów We Władzach Samorządowych Mikołowa ?

  • DAWIDXXX23

    RACJA !!!! MIKOŁOWSKA WIOSKA !!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również