Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Mikołów: Przystanki do wymiany? 

  • Dodano: 2019-06-17 09:15

Brudne, z powyginanymi i połamanymi siedziskami, przeżarte rdzą, obklejone ogłoszeniami – mikołowskie przystanki psują estetykę miasta. Czy – wzorem naszych sąsiadów – doczekamy się ich wymiany?

Nie ma chyba mieszkańca Mikołowa, którego estetycznie nie odrzuca stan wiat przystankowych w naszym mieście. Znaczna większość z nich jest mocno wiekowa, a rozlokowane na terenie miasta przystanki są w stanie trudnym lub niemożliwym w użytkowaniu - zardzewiałe, z połamanymi siedziskami, zanieczyszczone ptasimi odchodami, klejem pochodzącym z ogłoszeń, często wymalowane graffiti. Mieszkańcy, a także podróżni przemieszczający się autobusami na trasach międzymiastowych zwracają uwagę na wygląd przystanków w Mikołowie.

Zwyczajnie psują estetykę miasta i przestały spełniać funkcję użytkową – komentuje pan Adam z Tychów, który przesiada się w Mikołowie na autobus do Gliwic.

Postanowiliśmy zapytać Zarząd Transportu Metropolitalnego o plany dotyczące sukcesywnej wymiany wiat przystankowych, szczególnie w centrum Mikołowa. Warto zauważyć, że m.in. w sąsiadujących z Mikołowem dzielnicach Katowic (Podlesie) czy Tychów (Wilkowyje) kilka miesięcy temu zamontowano nowe przystanki.

Obecnie za wymianę, remonty czy modernizację wiat przystankowych odpowiadają poszczególne miasta i gminy, ponieważ to one są właścicielami, a Zarząd Transportu Metropolitalnego posiada prawa jedynie do słupków przystankowych. Okazuje się jednak, że:

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia pod koniec maja przedstawiła gminom i miastom propozycję przejęcia od nich zadania związanego z wiatami przystankowymi – z ich zarządzaniem i utrzymaniem. Zależy nam, aby ujednolicić ich wygląd i w pełni wykorzystać ich potencjał m.in. reklamowy, co pozwoli na obniżenie kosztów ich utrzymania. Do połowy czerwca czekamy na odpowiedzi z gmin i miast czy są zainteresowane przekazaniem tego zadania do Metropolii – przekazuje Zbigniew Anioł, Zbigniew Anioł z działu promocji i komunikacji społecznej Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii.

Postanowiliśmy zapytać władze Mikołowa o plany wymiany wiat przystankowych. Wiemy, że nowe przystanki pojawią się już wkrótce na przebudowywanym centrum przesiadkowym, jednak dworzec autobusowy w Mikołowie to nie jedyne miejsce, które wymaga odświeżenia w tym zakresie.

Analizujemy propozycje metropolii, co nie zmienia faktu, że chcemy być może od tego roku sukcesywnie wymieniać wszystkie wiaty przystankowe w naszym mieście. Chcemy ujednolicić wiele elementów, zarówno informacyjnych jak i elementów małej architektury tak, aby przestrzeń publiczna była spójna i zadbana. 
Chcemy aby te elementy nawiązywały do symboli naszego miasta i były zarówno praktyczne jak i nowoczesne. Jesteśmy w trakcie rozpisania konkursu na System Identyfikacji Miejskiej i myślę, że niektóre elementy tego systemu wykorzystamy również do opracowania projektów wiat przystankowych, korzystając jednocześnie ze wzorca metropolitarnego – informuje wiceburmistrz Mikołowa, Mateusz Handel.

Was także drażni estetyka przystanków w Mikołowie? Czekamy na komentarze!

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • damian

    a czego sie spodziewales? radni skrupulatnie wyciagaja od mieszkancow informacje co chcieliby dostac/zmienic/usunac z mikolowa. pozniej im sie to obiecuje i wygrywa :P prosta bajka.

  • Wiber

    Wstyd że władze miasta nie zauważyły problemu wcześniej A gdzie są nasi radni którzy tak się angażowali w kampanię wyborczą i nikt nie widział tego problemu. Jak zawsze patrzyli tylko aby wygrać wybory a wyborców traktują jak zawsze, bo przed następnymi wyborami będą znowu obiecywać i wmawiać że tylko oni wiedzą jak zrobić aby żyło nam się lepiej. I tak minie kolejna dekada itd.,itd....

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.