Wiadomości z Mikołowa

Mikołów: Jutro strajk nauczycieli. Co z opieką nad dziećmi?

 • Dodano: 2019-04-07 06:15, aktualizacja: 2019-04-28 21:19

Od poniedziałku czeka nas oświatowa rewolucja – strajk nauczycieli. Znaczna większość placówek w regionie nie będzie świadczyć opieki nad uczniami lub tylko w ograniczonym stopniu. Co zrobić z dziećmi?

Strajk nauczycieli w Mikołowie – kto będzie sprawował opiekę nad dziećmi?

Rozpoczynający się w poniedziałek, 8 kwietnia strajk nauczycieli to spory problem dla rodziców uczniów i przedszkolaków. Chaos informacyjny mnoży pytania o możliwość zapewnienia opieki najmłodszym mikołowianom i o jej zakres. Instancją decyzyjną jest w tym przypadku dyrektor każdej placówki edukacyjnej.

Do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku. Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia. W sytuacji strajku w przedszkolu lub szkole, dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców uczniów.

Zapewnienie opieki odbywa się zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno‐wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta. Jeżeli  rodzic  został  powiadomiony o strajku, wówczas ma   prawo do informacji o sposobie zapewnienia przez szkołę lub przedszkole zajęć opiekuńczych w tym czasie.

Rodzic, jeśli nie otrzyma komunikatu od dyrektora szkoły lub przedszkola, że nauczyciele przystępują do strajku, bez obaw może przyprowadzić lub wysyłać dziecko do szkoły i nie może spotkać się z sytuacją odesłania lub nieprzyjęcia dziecka do placówki oświatowej.

Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a placówka nie zapewnia opieki dziecku na czas strajku, powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego oraz kuratora oświaty – wynika z informacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wiemy, że wszystkie szkoły w Mikołowie przystąpiły do strajku, a w dużej liczbie z nich opieka będzie zapewniona w ograniczonym (liczbą dzieci) stopniu.

W związku z możliwą akcją strajkową, do której przystąpią pracownicy naszej szkoły, począwszy od dnia 8 kwietnia br. do odwołania, zajęcia dydaktyczne w szkole mogą zostać zawieszone. Wynika to z niemożliwości zapewnienia dzieciom higienicznych i bezpiecznych warunków nauki. Jednocześnie w tym czasie szkoła zapewni uczniom zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

Zwracam się do Państwa z prośbą o przewidzenie możliwości zapewnienia swojemu dziecku opieki. Może dojść do sytuacji, w której opieka w naszej szkole będzie niemożliwa, jeśli liczba przekroczy dopuszczalne maksimum. Bardzo proszę o zrozumienie tej trudnej sytuacji i bieżące monitowanie pojawiających się wiadomości – informuje dyrektor I LO im. K. Miarki, Barbara Modzelewska.

Podobnie jest w II LO i ZST Mikołów. Tu jednak, w trakcie trzech pierwszych dni strajku (jeśli będzie kontynuowany) uczniowie będą brali udział w rekolekcjach wielkopostnych, a tym, którzy w nich nie uczestniczą zostanie zapewniona opieka w świetlicy szkolnej.

Większy problem mają jednak rodzice młodszych dzieci i przedszkolaków. Informacje w sprawie strajku podawane są na stronach internetowych szkół podstawowych i przedszkoli, na profilach w mediach społecznościowych, a także w systemie e-dziennik. Wiemy, że są szkoły, które zostaną całkowicie zamknięte. To m.in. Szkoła Podstawowa nr 3.

Dyrekcje wszystkich szkół przypominają, że najnowsze informacje dotyczące strajku będą przekazywane poprzez system e-dziennik i tu należy monitorować sytuację.

Strajk nauczycieli Mikołów – co na to władze miasta?

- Na bieżąco prowadzone są rozmowy z dyrektorami placówek. Wiemy, że rodzice dzieci podchodzą do ewentualnego strajku ze zrozumieniem i sami zapewniają im opiekę. Takie deklaracje były wcześniej zbierane w przedszkolach. Jeśli dojdzie do sytuacji, że (wciąż niepewny) strajk będzie się przedłużał, władze wspólnie z dyrektorami będą szukać najlepszego sposobu zapewnienia opieki – informuje Tomasz Rogula, rzecznik UM Mikołów.

Pytaliśmy również, czy samorząd zamierza zaangażować instytucje miejskie do organizacji czasowej opieki nad dziećmi. Ma to miejsce m.in. w Tychach, gdzie interesującą ofertę zajęć zaproponowały spółka Tyski Sport, MBP Tychy, Muzeum Miejskie, Miejskie Centrum Kultury czy Kryta Pływalnia MOSiR. W tej chwili, w Mikołowie:

Póki co nie ma na to planów, ale będziemy monitorować rozwój sytuacji – informuje Tomasz Rogula.

Przypominamy, że jeśli rodzic zdecyduje się zostać z dzieckiem w domu, może otrzymać zasiłek z ZUS, ale pod jednym warunkiem – dziecko nie ma więcej niż 8 lat. Rodzice i opiekunowie prawni dzieci do 8 roku życia, w przypadku zamknięcia szkoły lub przedszkola mają prawo do 60 dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy i zasiłku opiekuńczego z ZUS. 

Osoby zatrudnione składają wniosek u pracodawcy, natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą w najbliższym oddziale ZUS. Więcej szczegółów na ten temat m.in. na stronach rządowych [KLIKNIJ TU].

Komentarze (12)    dodaj »

 • Matka

  Strajk strajkiem ale dlaczego znowu nasze kochane miasto nic dla dzieci nie zorganizuje? Inne miasta mają różnego rodzaju zajęcia a nasze jak zawsze nic... Radź sobie sam rodzicu taki mamy klimat

 • ......

  Nauczyciel tez człowiek ma prawo do odpoczynku!Wiec nie rozumiem dlaczego ludzie tak naskakuja na nauczycieli zamiast ich zrozumiec. wiem ile siedza po godzinach w szkole i ile pracy przynosza do domu.

 • Iwo

  Klasowki w większości poprawiaja za kolejnych lekcjach. Powiedzmy szczerze Prawdziwi szanowni Nauczyciele są juz na emeryturze Teraz większość zadaje tylko materiał do przerobienia w domu co chwila wyjścia do kina,wycieczki stąd tak duża ilość korepetycji i nie przerobiony material

 • Ares

  Strajk z jakiej racji chyba za dużo macie wszystko płatne wakacje ferie urlop dziekanski zielone szkoły i jeszcze narzekacie, 20h w tygodniu w pracy nie potraficie nawet klasowek czy sprawdzianów sprawdzić w ten sam dzień bo tak za[...] robota jesteście....Strajkowac i podwyżki to możecie dostać jak będziecie pracować jak wszyscy 41 H w tygodniu i 26 dni urlopu to wtedy możecie cokolwiek powiedzieć i robić..... A strajkowac to sobie w wakacje albo w ferie a za to co teraz robicie to powinni być wszyscy obciążeni, bo teraz to pokazujecie własną głupote.....

 • Gość

  "Zielone szkoły" człowieku ogarnij się to ma być przywilej?! Praca przez 24/h !!!! Dramat

 • frank

  W głowach się tym pseudo nauczycielom przewraca , a na korkach prywatnych też będą strajkować ? nie tam będą dalej kosić kasę , patologia.

 • Adrian

  Wakacje, ferje, swiet wszystko platne a jeszcze wiecej chcecie-za co??Wezcie sie do robpty to wiecej zarobicie.

 • Lolo

  Adrian widać, że język polski to duży problem dla Ciebie skoro tyle błędów. Do szkoły chodziłeś tylko od święta! Wiemy dlaczego masz taki stosunek do nauczycieli.

 • Obiektywny obserwator

  Witam, jeżeli to taka łatwa i prosta praca zawsze może Pan przecież zostać nauczycielem! Poznać specyfikę zawodu, wymagania i czas jaki należy poświęcić żeby dobrze przygotować się do zajęć. Najłatwiej jest krytykować. Nauczyciele wychowują nasze dzieci i należy się im godna płaca oraz warunki pracy. Poza tej akcji chodzi również o inne zagadnienia związane z oświatą,a to dotyczy chyba nas wszystkich oraz naszych dzieci. Pozdrawiam

 • Iwo

  Naprawdę godna naśladowania postawa obywatelska-strajkuje bo mam zbyt duże wymagania Wspaniały przykład i jaki wychowawczy. Dobrze ze moje dzieci ukończyły już edukację i nie muszę się martwić czego jeszcze marny belferzyna nie wymyśli żeby zabłysnąć Żal mi tych dzieci karmionych takimi metodami wychowawczymi

 • Iwo

  Rozumiem że nie jest łatwo ale odbijając piłeczkę skoro jest tak ciężko to zawsze można się przekwalifikowac i więcej pracując zarabiać więcej W marketach potrzebują ludzi do pracy

 • Lis

  Nauczyciele! Czemu nie prowadzicie strajku w okresie wakacyjnym? Macie wtedy duzo czasu i strajk nie bylby problemem dla dzieci i rodzicow.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również