Wiadomości z Mikołowa

Mikołów, jakiego nie pamiętacie [Galeria]

  • Dodano: 2021-05-01 15:00

Mikołów to miasto-ogród, bowiem ważne miejsce zajmują tu tereny zielone. Przyciąga mieszkańców województwa śląskiego nie tylko ogrodem botanicznym, ale także Doliną Jamny i Wzgórzem Kamionka oraz oryginalną architekturą. Do dziś kryje wiele tajemnic. Zobaczcie, jak zmieniał się na przestrzeni XX wieku!Mikołów jest miastem o średniowiecznym rodowodzie. Pierwsza wzmianka dotycząca miejscowości pojawiła się w 1222 roku w dokumencie wydanym przez księcia opolskiego Kazimierza I dla biskupa wrocławskiego Wawrzyńca. Wymieniono w nim bowiem hrabiego Andrzeja, kasztelana z Mikołowa. Z kolei lokacja miała miejsce w 1276 roku. 

Dynamiczny rozwój miasta miał miejsce w XIX wieku.  W 1856 r. zbudowano tu dworzec kolejowy, a dwa lata później hutę „Waltera”, czyli późniejszą Fabrykę Palenisk Mechanicznych, natomiast w 1862 roku powstała papiernia Carla Gustava Dittricha, a w 1868 uruchomiono gazownię miejską. Początek wieku XX to okres walk powstańczych i wojen. Jak miasto zmieniało się na przestrzeni mijających dekad? Zobaczcie zdjęcia!

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Olo

    ***** piechule

  • jorg

    Betonowy rynek super właściciel nurek aptekarz piechula .ps.najlepiej niech zabetonuje również swoją fontannę :)

  • Tod

    Marny komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.