Wiadomości z Mikołowa

Najciekawsze place zabaw dla dzieci w okolicy [Przegląd]

  • Dodano: 2021-05-01 12:00

Majówka z dzieckiem w mieście: Gdzie znajdują się najciekawsze place zabaw dla dzieci? Jakie miasta oferują najwięcej atrakcji? Sprawdziliśmy!


Kreatywne place zabaw, kręte zjeżdżalnie, małpi gaj, parki linowe, edukacyjne urządzenia – jednym słowem atrakcyjne miejsca do zabawy dla dzieci poszukiwane! W ciągu ostatnich kilku lat w województwie śląskim powstało wiele interesujących placów zabaw, które zapewniają rozrywkę zarówno tym najmłodszym, jak i nieco starszym mieszkańcom regionu.

Ale co, gdy placu zabaw w pobliżu naszego domu brak? Wtedy pozostaje nam turystyka w celach rekreacyjnych i poszukiwanie idealnego placu w okolicy. Poniżej przedstawiamy subiektywny przegląd placów zabaw, na którym dziecko będzie czuło się jak ryba w wodzie! Zachęcamy też do komentowania i dodawania propozycji ulubionych placów zabaw.

Piracki plac zabaw w Piekarach Śląskich

Plac zabaw znajdujący się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piekarach Śląskich zasługuje na miano jednego z najbardziej kreatywnych. Stworzono tu prawdziwy raj dla dzieci. Teren został zagospodarowany z pomysłem, a każde urządzenie dokładnie przemyślano. Mamy tu zatem kosmiczną rakietę, która w rzeczywistości jest ogromną zjeżdżalnią.

To także rewelacyjny punkt obserwacyjny. Jest tu także statek piracki, na którym dzieci mogą wcielać się w postaci z bajek i przeżywać przygody. Znajduje się w centralnej części placu zabaw. Konstrukcja wyposażona została w wiele instalacji do wspinaczki i niższe zjeżdżalnie. Dodatkowo, na terenie umieszczono także kilka trampolin, huśtawki, bujane koniki czy karuzelę, a także domek do zabaw dla najmłodszych. Prawdziwym hitem jest park linowy z charakterystycznym pająkiem.

Tuż obok znajduje się street workout i boiska sportowe, a w lecie można korzystać także z wodnego placu zabaw. Należy podkreślić fakt, że projektanci pomyśleli zarówno o atrakcjach dla maluszków, jak i dla tych nieco starszych, bowiem miło czas spędzą tu zarówno brzdące, jak i nastolatkowie. Niewątpliwie, to jeden z najatrakcyjniejszych placów zabaw w tym rejonie województwa. Ahoj przygodo!

Świętochłowicki plac zabaw

Świętochłowicki plac zabaw znajduje się tuż przy sklepie Lidl, na Plantach w Piaśnikach. Taka lokalizacja to duże ułatwienie dla rodzin z małymi dziećmi. Podczas, gdy jeden z rodziców pilnuje dzieci podczas zabawy, drugi może swobodnie zrobić zakupy. To jego niewątpliwy atut.

A sam plac? Jest barwny i zdywersyfikowany. Podzielono go na kilka stref. W tej znajdującej się najbliżej wejścia zaplanowano przestrzeń dla najmłodszych. Umieszczono spadzisty podest, po którym łatwo wejść i niską zjeżdżalnię. Jest także piaskownica, duża karuzela oraz huśtawki. Nieco dalej ulokowana została konstrukcja dla nieco starszych – z kilkoma zjeżdżalniami.

Różnorodny jest też poziom przeszkód, które należy pokonać, aby dostać się na wyższy poziom konstrukcji. Obok schodów mamy tu bowiem drabinkę, ale i malutką ściankę wspinaczkową. Nie zabrakło też bujanych koników oraz strefy do ćwiczeń dla dorosłych, czyli popularnej siłowni „pod chmurką”.

Królewski plac zabaw w Mikołowie

Marząc o wypoczynku na łonie natury, warto odwiedzić Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie. To największy w Polsce ogród botaniczny istniejący od 2003 roku jako Związek Stowarzyszeń. W mikołowskim Mokrym znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

W samym jego centrum kryje się jednak niespodzianka dla najmłodszych – ekologiczny, trzypoziomowy plac zabaw, zbudowany z drewna. Utworzono go na Sośniej Górze, wznoszące się na wysokość 329 m n.p.m. Na piaszczystym podłożu ustawiono aż dwa drewniane zamki, przywodzące na myśl nieco czasy średniowiecznych rycerzy (podobna konstrukcja znajduje się w Warowni w Pszczynie) i mały domek na palach ze zjeżdżalniami. Jest tu też mnóstwo atrakcyjnych torów przeszkód, czyli „dziecięcych ścieżek zdrowia”, huśtawek, bujanych koników oraz olbrzymia piaskownica. Hitem jest z kolei wiecznie oblegają tyrolka. Wszystko zostało tak zaaranżowane, że każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie, zarówno maluszek, jak i starszak.

Przy placu zabaw znajduje się kawiarnia, w  której można zaopatrzyć się w napoje i lody, a tuż za nią znajduje się bezpłatna toaleta. Na trenie placu ustawiono także ławeczki. To też doskonałe miejsce na rodzinny piknik i relaksację przy dźwiękach ptasich treli. Rekreacja i zabawa na świeżym powietrzu gwarantowana! 

Plac zabaw w miejscu dawnej orzegowskiej koksowni w Rudzie Śląskiej

Plac zabaw w Rudzie Śląskiej- Orzegowie to jeden z najnowszych obiektów tego typu. Otwarty został raptem kilka tygodni temu. Znajduje się na terenie, na którym niegdyś wznosiły się zabudowania dawnej koksowni „ Orzegów”. Olbrzymią przestrzeń podzielono na dwie strefy. Pierwsza z nich dedykowana jest dla najmłodszych – dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Ulokowano tu zjeżdżalnię z domkiem, huśtawkę i wiele innych przeszkód. Z kolei druga przestrzeń została stworzona z myślą o nastoletnich fanach wspinaczki, choć i młodsi będą mieli mnóstwo frajdy z pokonywania przeszkód.

Centralną atrakcją jest tu olbrzymia konstrukcja do wspinania, pełna pułapek, mostów i innych elementów służących kształtowaniu zwinności, a wspinaczkowy trud wieńczy zjazd z wysokiej zjeżdżalni. Obok urządzenia znajdują się trampoliny i inne urządzenia mające na celu kształcenie zmysłu równowagi. Warto podkreślić, że na zrewitalizowanym trenie zbudowano także wolnostojącą toaletę. Niestety, obecnie jest nieczynna.

Dolina Trzech Stawów w Katowicach

Place zabaw, park wodny i rekreacja nad malowniczym zbiornikiem wodnym – jednym słowem katowicka Dolina Trzech Stawów to miejsce dobre do aktywnego wypoczynku w sercu miasta. Stanowi część Katowickiego Parku Leśnego. W pobliżu znajduje się stacja roweru miejskiego, ścieżki rowerowe i przystań wodna z boiskami do siatkówki plażowej.

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach stworzono kilka urozmaiconych placów zabaw – każdy z nich dedykowany jest innej grupie wiekowej. Co więcej, nie zapomniano także o maluszkach i ich rodzicach, bowiem ustawiono także drewniany przewijak, w którym bezpiecznie i komfortowo można zmienić pieluszkę.

Kolorowy zawrót głowy w Rogoźniku

Rogoźnik znany jest głównie z dwóch zbiorników wodnych, które w okresie letnim przyciągają prawdziwe tłumy. Wieś ta położona w Zagłębiu Dąbrowskim, w powiecie będzińskim. Aż 125 ha obszaru miejscowości zajmują tereny rekreacyjne, a do 1990 roku działał tu ośrodek sportowo-wypoczynkowy Kombinatu Metalurgicznego „Huta Katowice” w Dąbrowie Górniczej.

Tuż przy jednym ze zbiorników wodnych utworzono olbrzymi plac zabaw dla dzieci. Nowocześnie urządzona przestrzeń zachęca do odwiedzin. Umieszczono tu także drabinki i linarium w kształcie piramidy do wspinania, rolkostradę i siłownia „pod chmurką”. Malownicza okolica pozwala na wypoczynek na łonie natury. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również