Województwo śląskie znalazło się w czołówce rankingu programu „Czyste Powietrze” za drugi kwartał 2021 roku. W pierwszej setce znalazły się wszystkie gminy powiatu mikołowskiego oprócz jednej – Łazisk Górnych.
Polski Alarm Smogowy wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowili podsumować drugi kwartał 2021 roku w kwestii zgłoszeń do programu „Czyste Powietrze”. Stało się to przy okazji rozpoczęcia kolejnego sezonu grzewczego, którego skutki znów będziemy odczuwać w kwestii jakości powietrza aż do wiosny przyszłego roku.
Łącznie udało się sprawdzić 2477 gmin w całym kraju i okazuje się, że wśród 100 najaktywniejszych gmin aż 44 leży w województwie śląskim. Dodatkowo, wśród 50 najbardziej aktywnych gmin aż 27 to gminy śląskie (w pierwszej dziesiątce 3 z powiatu rybnickiego i 2 z wodzisławskiego).
To szczególnie istotne, ponieważ Śląsk jest regionem, w którym uchwała antysmogowa wprowadzająca zakaz użytkowania „kopciuchów” zacznie obowiązywać już za niecałe 100 dni – zaznacza również lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.
Sytuacja nie rysuje się jednak tak kolorowo w stolicy regionu – Katowice złożyły w ciągu ostatnich miesięcy tylko 66 wniosków, co daje im dalekie 1599. miejsce. Ranking nie pokazuje jednak realnej wymiany pieców lub systemów grzewczych w danych miastach, gdyż właściciele lokali mieszkalnych mogą korzystać z innych programów wymiany źródeł ogrzewania bądź dokonują wymiany we własnym zakresie.
Mikołów i gminy powiatu w pierwszej setce "Czystego Powietrza"
Jak plasuje się Mikołów i gminy powiatu mikołowskiego w rankingu? Okazuje się, że znalazły się wśród 100 najaktywniejszych gmin w Polsce!
Przoduje Orzesze, które trafiło na 19. miejsce ze 195 wnioskami złożonymi w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Tuż za Orzeszem znalazły się Ornontowice, plasując na 24. miejscu z 46 wnioskami (skok z 29. pozycji w pierwszym kwartale)
W Wyrach, które uplasowały się na 75. pozycji złożono 43 wnioski (duży spadek z 45. miejsca rankingu w pierwszym kwartale). Najdalej znalazł się Mikołów – to 87. miejsce i 130 wniosków.
Na drugim biegunie znalazły się jednak Łaziska Górne, kwalifikujące się do grupy zwanej przez PAS „maruderami”. Gmina zajęła naprawdę dalekie, bo 879. miejsce w rankingu z 21 złożonymi wnioskami do programu „Czyste Powietrze” w drugim kwartale 2021 roku. To spadek z 647. pozycji.
Warto pamiętać, że najaktywniejsze gminy w programie „Czyste Powietrze” zostaną nagrodzone, gdyż NFOŚiGW przewidział bonusy finansowe o łącznej wartości 16 milionów złotych.
Nasz ranking pokazuje, że wymiana kotłów idzie szybciej w tych miejscowościach, gdzie gminy aktywnie zachęcają mieszkańców do skorzystania z programu. Zachęcam serdecznie wszystkie gminy do aktywności w Czystym Powietrzu. Poza bonusami finansowymi dla najaktywniejszych gmin, największą nagrodą za aktywność będzie czyste powietrze dla mieszkańców – wyjaśnia wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.
Ranking gmin jest tworzony na podstawie dostarczonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej danych o liczbie wniosków do programu "Czyste Powietrze" złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach.
Ranking powstał na bazie liczby wniosków przyjętych w II kwartale 2021 roku. O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych.