Wiadomości z Mikołowa

Mieszkańcy Mokrego przeciwko CPK. Protest już w sobotę 29 stycznia!

 • Dodano: 2022-01-19 18:00

Mikołowianie postanowili zaprotestować przeciwko planowanym przebiegom linii kolejowych w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Manifestacja odbędzie się 29 stycznia!

W imieniu wszystkich mieszkańców, których domy, pola, gospodarstwa rolne i miejsca pracy są zagrożone planowanymi przebiegami linii kolejowych CPK zapraszamy na PROTEST! Twoja obecność na tym zgromadzeniu publicznym jest bezcenna. Nie ważne czy jesteś bezpośrednio zagrożony czy nie. KOSZTY TEJ INWESTYCJI PONIESIEMY WSZYSCY! – przekonuje Sławomir Fudala, sołtys Mokrego i pomysłodawca akcji protestacyjnej.

Protest odbędzie się w sobotę 29 stycznia, a początek manifestacji zaplanowano na godzinę 10.00. Punktem zbiórki jest chodnik przy DK 81 na wysokości skrzyżowania z ulicą Lipcową.

Obie propozycje linii 170 KDP przebiegają m.in przez sołectwo Mokre. W jednym i drugim przypadku mieszkańców i przedsiębiorców czekają wysiedlenia, czyli utrata domów, gospodarstw rolnych i pól uprawnych. Odbędzie się to na mocy specustawy, która nie zostawia praw do zachowania swojej własności.

Protest przeciwko trasie CPK przez Mokre już 29 stycznia!

 To także katastrofa ekologiczna, czyli zniszczenie bogatych przyrodniczo terenów. W Mokrem występują unikatowe skupiska fauny i flory oraz Śląski Ogród Botaniczny – wyjaśnia sołtys Mokrego.

Przeprowadzenie nitek komunikacyjnych w takim kształcie będzie również wiązać się z nieodwracalnymi stratami w gospodarce wodnej regionu – na ich przebiegach znajduje się rezerwuar wody pitnej dla całego Śląska.

Mówimy tu również o podziale sołectwa i degradacji miejsca, w którym żyjemy – uciążliwości związane z tą inwestycją będą odczuwalne nie tylko od momentu wybudowania trakcji, ale już sama jej budowa przyniesie ze sobą obciążenia w ruchu drogowym, zniszczenia dróg oraz hałas. Na lata mokre stanie się wielkim placem budowy z nami w środku! – przekonują władze sołectwa.

Protestujący są proszeni o zabranie ze sobą kamizelki odblaskowej w razie konieczności przejścia na drugą stronę DK 81, a także przyjście w maseczkach. W razie pytań organizatorzy protestu proszą o kontakt poprzez WhatsApp (Anita - 530200409).

Organizatorzy zachęcają również do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych "Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego linii kolejowej nr 170 Katowice – granica państwa – Ostrawa", której odcinek ma przebiegać właśnie przez część Mikołowa, a także innych gmin powiatu mikołowskiego.

Komentarze (26)    dodaj »

 • ŻorŻ

  Jako zwolennik PiS mówię, że ta inwestycja jest całkowicie chybiona. Kto miałby dojeżdżać tą super szybką linią do CPK? Katowice mają świetne połączenie z lotniskiem Chopina. A my wioskowi dojedziemy sobie tradycyjną koleją do Katowic. Ten projekt to megalomania. Dramat.

 • Erna

  [...]ać z tym cugym

 • Czeżwo myślący

  Inwestycje to podstawa każdej gospodarkiKażdy rozumie niechęć do tego typu inwestycji na swoim terenie co wiąże się z wysiedleniem całych gospodarstw rolnych z dziada pradziada zamieszkanych.Ale proszę spojrzeć pod innym kątem nie jest to oczyszczalnia ścieków czy farma drobiu.Każda tego typu inwestycja wzbudza kontrowersje , nikt nie odbierze wam domostwa bez określonej wyceny to nie Białoruś a gdy wszystko wszyscy blokowali i to ma się też do krajów UE zostalibyśmy zaściankiem Europy.Życzę wam drodzy mieszkańcy więcej konstruktywnych rozmów z przedstawicielami CPK i wypracowania stosownych i sowitych wypłat za odebrane mienie .

 • zbych

  O sowitych wypłatach można tylko pomarzyć drogi czeżwo myślący

 • SLD

  Głosowaliście w Mikołowie na PiS to teraz siedzieć cicho i nie przeszkadzać.

 • Belfer

  Mokre to prowincja jak najbardziej cpk Przecież nie będą wytyczać przez gęsto zabudowy miast działki wywłaszczać i dawać w Bieszczadach

 • jorguś

  Jakoś nie ruszał by mnie problem Mokrego, ale jak pomyślę o ile wzrośnie znowu zadłużenie Polski z powodu tej inwestycji to diabli mnie biorą. I po co to wszystko, jeśli z góry wiadomo że budowa CPK będzie wyglądać tak jak,, naszych" autostrad. Będziemy dzięki korupcji i gigantycznemu marnotrastwu mieli zbudowaną,, kolej dużych szybkości,, którą pociągi pojadą o połowę wolniej ze względu na ciągłe remonty (niczym samochody po naszych autostradach), dziwnym trafem administrować poszczególnymi odcinkami i czerpać zyski będą szemrane firmy na podstawie tajnych umów z rządem a wagony będą świecić pustkami z powodu wygórowanych cen biletów. W związku z tym uważam że należy wstrzymać tę chorą inwestycję przynajmniej do czasu gdy nasze prawnuki nie spłacą zbudowanych na kredyt autostrad...

 • Piotr P

  Czytam te komentarze nie wierze że nikt się nie zastanawia za co PIS buduje tę bzdurę!!! Wybudowali lotnisko w Modlinie i Radomiu, pewnie krowy się tam pasają, Jest Okęcie ale jak zaczęli się budować koło lotniska to im samoloty przeszkadzają więc Pan z Nowogrodzkiej ze Spółką Srebrna wybuduje sobie lotnisko za nasze pieniądze. Czy kogoś interesuje w ogóle ile to będzie kosztowało? Pewnie nie bo każdy łapkę wystawia bo rozdają... Narodzie to rozdają Nasze pieniądze a teraz co obecnie się dzieje to jest tego efektem, kiedyś ten balon musiał pęknąć,Jakiś komentator napisał że jak zapłacą to ręce wyciągają, a czy my wiemy jak będzie wyglądał wykup terenów? Najlepiej komentować. Czy dziś pociągi nie jeżdżą do Ostrawy? Ano jeżdżą. Więc pytam się po co nowa linia?Zapewne zaleją mnie komentarze zwolenników budowy CPK a ja się pytam - kiedy ostatni raz jechałeś pociągiem, kiedy ostatni raz leciałeś samolotem? tyle w temacie.Oby ten PIS przestał rządzić i nowi emisariusze uratują te pieniądze i pogrzebią ten projekt A ja będę bronił Mokre przed tym [...]em

 • Misiek

  Protestowac protestowac i protestowac. Pokazac [...]m, obciętym z CPK co znaczy solidarnosc narodu. Szlag by hui nie trfił

 • Gostyniok

  Niczego się w Polsce zbudować nie da, każdy sobie Panem! Tylko przymusowe wywłaszczenie i budować! Kolej potrzebna!

 • MMM

  A jeździsz?

 • Piotr P

  jeżdżę MMM i wiem jak dojechać pociągiem do Pragi, Wrocławia, Warszawy i Gdańska bez nawigacji

 • E.Z

  Może kiedyś jakaś kolej albo autostrada pomknie przez Pana dom a na otarcie łez dostanie Pan mniej niż połowę wartości nieruchomości /lub mieszkania/ a ktoś powie Panu to samo, co Pan tym ludziom dzisiaj..

 • tyle w temacie

  Kretyn z ciebie

 • Siwy

  A jak bydom wypłacać to wszyscy bydom brać ta kasa

 • Zbigun

  Mikolowianie kto was podpuszcza? Gdzie Mikołów a gdzie CPL. Inwestycja z wszech miar potrzebna Polsce a paru idiotów organizuje protest przeciwko czemu i komu. Protestują wyznawcy idei że skoro jest port w Berlinie to w Polsce jest niepotrzebny.

 • Dariusz Otlik

  Jest duży w Radomiu.

 • wysiedlany mieszkaniec

  Ile zarabiasz a ile tracisz przez pomysł CPK?Nawet nazwy skrótu nie potrafisz dobrze napisać.

  • wysiedlany mieszkaniec
   2022-01-22 13:18
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Srigun

  Przez własny dom sobie puść kolej, ty kreaturo bezduszna!!! Jedź sobie żyć do Berlina

 • Kaczynski

  a co to jest CPL??

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.