Wiadomości z Mikołowa

Logicznie i strategicznie. Mikołów z taktyką na najbliższą dekadę

 • Dodano: 2020-11-18 06:30, aktualizacja: 2020-11-18 10:56

Mikołów ma już nową Strategię Rozwoju Gminy. Dokument obejmuje lata 2020-2030.

Przez blisko 10 miesięcy trwały prace nad projektem, którego efekt końcowy ma wytyczyć kierunek działań na kolejne lata. Dokument powstawał pod czujnym okiem profesora Andrzeja Sztando, eksperta ds. zarządzania strategicznego, autora blisko 60 strategii napisanych dla miast, powiatów i województw.   

Z definicji słowo "strategia" związane jest z umiejętnością podejmowania działań

Militarne, polityczne, gospodarcze, tylko te decyzje, które bazują na obranej wcześniej strategii mają szanse powodzenia. 
Wyznaczenie celu bądź celów, znalezienie odpowiedniego sposobu realizacji i narzędzi, które mają w tym pomóc - bez tych trzech składników trudno wyobrazić sobie zestawienie słów strategia i sukces. 

Tworzenie strategii rozwoju Mikołowa poprzedzone było szkoleniami, które prof. Sztando przygotował dla władz gminy, radnych, kadry urzędu oraz miejskich jednostek. 

Od lutego prowadzono zakrojone na szeroką skalę prace diagnostyczne i analityczne mające na celu identyfikację istotnych, społecznych, gospodarczych i środowiskowych cech Mikołowa, a także określenie jej pozycji strategicznej w szeroko rozumianym regionalnym, krajowym, europejskim i globalnym otoczeniu. Prace te realizowano już z uwzględnieniem wpływu pandemicznych i popandemicznych zmian społeczno-gospodarczych na uwarunkowania jego rozwoju. Kilkumiesięczne prace nad pisaniem projektu zwieńczone zostały warsztatami, w których brały udział osoby obecne na styczniowych szkoleniach. Później przyszedł czas na wnoszenie uwag w ramach konsultacji społecznych. Strategia została przyjęta podczas Sesji Rady Miejskiej 9 listopada.  

 Misja, wizja, priorytety i zadania

Włodarze tych miast, które na co dzień opierają swoje działania na przyjętej wcześniej strategii, często zwracają uwagę, że jest to zdecydowanie najważniejszy dokument, umożliwiający podejmowanie właściwych, długofalowych decyzji.  Mikołowscy samorządowcy również zdają sobie z tego sprawę. Podzielając opinię o wadze strategii w zarządzaniu miastem.

Poprzednia strategia przydatna była głównie w pozyskiwaniu środków finansowych z funduszy europejskich

- Miasta, które posiadały plan rozwoju w postaci takiego dokumentu mogły liczyć na dodatkowe punkty, często ważące o przyznaniu dofinansowania na wskazane projekty. Nie mieliśmy wątpliwości, że napisanie strategii na kolejne lata jest sprawą fundamentalną, jednak teraz motywacje były inne – tłumaczy zastępca burmistrza Mateusz Handel.  

Burmistrz Handel wyjaśnia, że chodzi o ustalenie priorytetów, celów i zadań strategicznych dla Mikołowa. Pomocna w tym była dogłębna analiza cech i relacji naszej Gminy zawarta w opracowaniu. Zwrócono uwagę na szanse ale i wyzwania stojące przed naszym miastem. 

- Istotnym elementem jest tutaj wyraźny kierunek działań jaki powinniśmy obrać, aby  spełnić jej założenia. Strategia nie jest pisana pod kątem sprawowania władzy w tej, czy następnej kadencji. Chodzi o następne 10 lat i rozwój Mikołowa z pożytkiem dla wszystkich jego mieszkańców – dodaje Mateusz Handel.

Nad Strategią Rozwoju Gminy Mikołów na lata 2020-2030 Rada Miejska Mikołowa procedowała podczas sesji nadzwyczajnej 9 listopada.   

Komentarze (5)    dodaj »

 • jorg

  piechula ty ĆWOKU ludzie mają coraz mniej kasy a ty chcesz podnosić opłaty jesteś mułem pod dnem P[...]ńcu .....

 • Mikołowianin od urodzenia

  Dziękujemy radnym za podniesieni opłaty za wywóz śmieci,niech żyje Mikołów i najdroższe co może być na Śląsku to właśnie w tym mieście miodem i mlekiem płynącym.

 • Sceptyk

  Jeszcze nie podnieśli, a prawdopodobnie podniosą w najbliższym tygodniu. "Rencami "OKS - Łączy Nas Mikołów".

 • Biydok

  Od 1 stycznia o 3zł do góry,rzeczywiście po sprawdzeniu paru miast dużych i małych Mikołów górą.

 • Biydok

  Przepraszam skłamałem,o 6zł czyli z 23 na 29zł

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również