Wiadomości z Mikołowa

Kredyt konsolidacyjny w Mikołowie – co warto wiedzieć?

  • Dodano: 2023-07-17 13:15

Z powodu rosnących stóp procentowych i nie tylko sporo kredytobiorców zastanawia się, co zrobić ze swoimi zadłużeniami. Inflacja niekoniecznie sprzyja spłatom przy jednoczesnym zachowaniu niezmiennych warunków życia. Warto zapoznać się z zasadami konsolidacji. Czym jest, jakie ma wady i zalety oraz jak ją uzyskać?

Kredyt konsolidacyjny – definicja

Kredyt konsolidacyjny to usługa polegająca na łączeniu wielu zobowiązań w jedno. Powstała z myślą o osobach, które zaciągnęły kilka lub kilkanaście kredytów, pożyczek bankowych, mają debet na koncie lub chcą spłacić kartę kredytową. Scalenie wszystkich zadłużeń pozwala na obniżenie kosztów miesięcznych rat, dzięki czemu dług wygodniej się spłaca.

Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny, trzeba wykazywać zdolność kredytową i przejść przez odpowiednie procedury bankowe. Od klientów wymaga się złożenia wniosku, kompletu dokumentów i potwierdzenia tożsamości. Da się to zrobić w oddziałach wybranego banku oraz często również przez stronę internetową placówki. W dzisiejszych czasach nawet założenie konta jest możliwe online za pomocą selfie.

Co można skonsolidować kredytem?

Dokładne informacje na temat tego, co wolno złączyć w ramach konsolidacji, znajdują się w artykule na stronie internetowej https://www.autocentrum.pl/newsy/jakie-zobowiazania-mozna-skonsolidowac-kredytem/. Okazuje się, że poza kredytami pozyskiwanymi w bankach w grę wchodzą niekiedy również pożyczki z innych instytucji.

Ze względu na rodzaje konsolidowanych zadłużeń wyróżnia się np. konsolidację hipoteczną. W tym przypadku usługę zabezpiecza nieruchomość, na którą klient wziął kredyt hipoteczny. Do tego wolno dołączyć inne fundusze m.in. w postaci kredytów gotówkowych zaciąganych na remont czy zakup jakiegoś sprzętu.

Wybór ofert konsolidacyjnych jest bardzo szeroki, dlatego najwygodniejszy sposób na znalezienie opcji dla siebie to ranking kredytowy. Zestawienie przygotowane przez analityków to pewność aktualnych propozycji i zwrócenia uwagi na same najważniejsze kwestie. W ten sposób szybko znajduje się ofertę korzystną pod względem finansowym.

W rankingach kredytów konsolidacyjnych widać, jaka jest suma ostateczna zapożyczenia, a także jak wysokie raty trzeba będzie uiszczać każdego miesiąca. Wyróżnia się jeszcze RRSO, czyli najważniejszy wskaźnik wpływający na koszt całej usługi. To pomocne narzędzie, dzięki któremu nie trzeba kontaktować się z bankami, aby poznać ich oferty.

Czy konsolidacja się opłaca?

Opłacalność konsolidacji zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Czasami nie warto scalać pożyczek, którym niebawem kończy się okres spłaty z tymi, którym zostało jeszcze wiele lat. Takie kwestie najlepiej omówić ze swoim doradcą kredytowym czy pracownikiem banku.

Warto zastanowić się nad korzyściami płynącymi z konsolidacji, ponieważ pokazują one, kiedy usługa może być opłacalna. Przede wszystkim scalenie pożyczek to sposób na uniknięcie kłopotów finansowych w przyszłości. Czasami da się przewidzieć takie sytuacje, kiedy np. raty kredytów zaczynają rosnąć, a wynagrodzenie nie.

W takim położeniu warto przemyśleć wniosek o konsolidację, kiedy jeszcze panuje się nad sytuacją i ma się zdolność kredytową. Gdy różnica pomiędzy kosztami utrzymania a wpływami będzie zbyt niska, nie będzie można już nic na to poradzić. Trzeba zatem trzymać rękę na pulsie, szczególnie gdy ma się kilka zadłużeń. Panowanie nad finansami to ogromnie istotna kwestia.

Dla niektórych klientów konsolidacja jest opłacalna dlatego, że pomaga im uporządkować swoje comiesięczne rachunki. Nie trzeba mieć wcale kłopotów finansowych, aby zdecydować się na tę usługę. Bywa ona sposobem na zmniejszenie liczby rat i obniżenie kosztów ze względu na wygodę kredytobiorców.

Ostateczna decyzja zawsze należy do jednostki, która zastanawia się nad konsolidacją. Opłacalność rozwiązania to kwestia bardzo indywidualna i warto ją dobrze przemyśleć. W Mikołowie można odwiedzić któryś z banków, aby zasięgnąć porad ekspertów.

Kredyt konsolidacyjny – jakie ma minusy?

Największy minus kredytu konsolidacyjnego to fakt, że zwiększa on koszty całkowite zapożyczeń. Mimo obniżenia comiesięcznych rachunków finalnie klient wpłaca do banku więcej pieniędzy niż wtedy, gdy spłaciłby wszystkie zadłużenia z osobna.

W związku z tą kwestią pojawia się kolejna wada rozwiązania, czyli wydłużenie okresu spłaty. Raty są niższe, a suma jest wyższa, dlatego zadłużenie trzeba spłacać przez więcej miesięcy, a nawet lat. W tym przypadku należy ocenić swoje perspektywy oraz wiek i zdecydować, czy akceptuje się takie rozwiązanie.

Dla osób, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu, wadą konsolidacji stanie się konieczność wykazywania zdolności kredytowej. Bank bardzo dokładnie sprawdza informacje o swoich klientach, aby nie udzielić świadczenia komuś, kto nie będzie w stanie mu podołać.

Samo zaciągnięcie konsolidacji również obniża zdolność kredytową. Osoby planujące kolejne kredyty czy pożyczki muszą się liczyć z tym, że mogą otrzymać odmowę lub propozycję niższych kwot od banku. Zmniejszy się ich szansa m.in. na otrzymanie karty kredytowej.

Czy konsolidacja jest dla każdego?

Konsolidacja nie jest rozwiązaniem dla każdego. Mogą z niej skorzystać tylko te osoby, które mają co najmniej kilka zadłużeń. Drugi warunek to zdolność kredytowa, o którą nierzadko ciężko w momencie, gdy ma się już kilka pożyczek na koncie.

Poza tym konkretna decyzja zależy od sytuacji klienta i może wydawać mu się ona nieopłacalna. Konsolidacja powstała zatem dla osób, które chcą spłacać wygodniej raty bez względu na większe koszty ostateczne, a także dla tych, które spodziewają się osłabienia sytuacji finansowej w niedalekiej przyszłości.

Jak skonsolidować kredyty?

Aby skonsolidować swoje kredyty, najpierw należy skorzystać z zestawienia najlepszych ofert i wybrać jedną z nich dla siebie. Później trzeba skontaktować się z bankiem, żeby dowiedzieć się, jakie dokumenty powinno się zebrać. Po złożeniu wszystkich papierów online lub stacjonarnie pozostaje oczekiwać na decyzję placówki.
 

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.