Współczesne rolnictwo niezwykle chętnie korzysta z rozwiązań ekologicznych, które chronią glebę i przyczyniają się do większych oraz zdrowszych plonów. Trzeba mieć jednak świadomość, że praktyki ekologiczne nie są nowoczesnym trendem, lecz towarzyszą uprawie roli od wieków. Doskonałym tego przykładem jest zasiew poplonu, który jest doskonale znany w dużych gospodarstwach wiejskich, a ostatnimi czasy coraz częściej praktykowany także w przydomowych ogródkach i na niewielkich uprawach. Jakie korzyści przynosi taka praktyka?
Sprawdź nasiona na poplon w promocyjnych cenach na plantet.pl
Co to jest poplon?
Poplon, który często nazywany jest także międzyplonem, to roślina uprawna, która wysiewana jest po zbiorze głównego wysiewu i przed kolejnym. Oznacza to, że celem poplonu nie jest uzyskanie z niego zbiorów, lecz innych korzyści. Rolnicy już setki lat temu zauważyli, że wysiew określonych roślin pozwala w znaczący sposób wzbogacić glebę w składniki odżywcze, wpłynąć na jej bioróżnorodność, a także przyczynić się do ograniczenia erozji gleby oraz zabezpieczenia jej przed utratą wilgoci. Obecnie wiemy, że poplon to nieodłączny element rozsądnego i zrównoważonego rolnictwa. Nie tylko zapewnia odpowiednią żyzność gleby i pozytywnie wpływa na jakość plonów, lecz przyczynia się również do zwiększenia ochrony środowiska naturalnego.
Poplon to dość szeroka grupa różnego typu roślin, w skład której wchodzą gatunki o unikalnych korzyściach. Wybór konkretnego poplonu powinien być uzależniony od panujących warunków glebowych, ale też klimatycznych oraz oczywiście głównych roślin uprawnych. Do najpopularniejszych poplonów zaliczyć można np. facelię, groch i bobik.
Dlaczego powinno się siać poplony?
Stosowanie poplonów przynosi szereg niezwykle cennych korzyści, do których z pewnością zaliczyć można poprawę struktury gleby. Dzieje się tak, bo system korzeniowy roślin stosowanych jako poplon powoduje rozluźnienie gleby, pozytywnie wpływa na jej dotlenienie, a także poprawia retencje wody. W efekcie tego roślina uprawiana następczo ma lepsze warunki do wytworzenia silnego systemu korzennego, co rzecz jasna wpływa na jej wzrost.
Szczególnie cenną zaletą stosowania poplonu jest wzbogacenie gleby w azot oraz dostarczenie do niej materii organicznej. Bardzo duże korzyści pozwalają na tym polu osiągnąć rośliny strączkowe, które wiążą azot z powietrza i dostarczają te niezwykle cenne składniki odżywcze do gleby. Dodatkowo poplon wpływa na poziom węgla, co zwiększa zawartość próchnicy w glebie.
Niezaprzeczalną zaletą poplonu jest ochrona gleby przed erozją wodną lub powietrzną. Dzięki okryciu gleby poplonem uzyskuje się zabezpieczenie przed wymywaniem gleby przez obfite opady deszczu, a także przed rozwianie przez wiatr górnej jej warstwy. Działanie to jest szczególnie cenne na terenach najbardziej narażonych na takie zagrożenia, czyli na glebach o niższej jakości lub położonych na zboczach.
Wspomnieć również trzeba o ogromnym wpływie poplonów na ochronę środowiska. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie stosowania nawozów sztucznych i pestycydów używanych np. do walki z chwastami, gdyż poplon samoistnie redukuje ich poziom. Dodatkowo dochodzi do znacznego zwiększenia bioróżnorodności, gdyż poplony przyciągają różnego typu organizmu w tym np. pożyteczne dla gleby i upraw owady, ale również mikroorganizmy glebowe, a nawet ptaki.
Kiedy siać poplony?
Do uzyskania wszystkich korzyści, które daje poplon, niezbędna będzie wiedza, kiedy należy go wysiewać. Wiedzieć trzeba, że czas wysiewu uzależniony jest od rodzaju i funkcji. Przykładowo poplon ścierniskowy wysiewany jest bezpośrednio po zbiorze głównego plonu. Celem w tym wypadku jest użyźnienie gleby. Najlepiej do tego zadania wykorzystywać poplon w postaci gorczycy lub facelii.
Drugim rodzajem są międzyplony ozime, które należy wysiewać jesienią. W tym wypadku celem jest ochrona gleby przed erozją spowodowaną silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu. Do tego zadania polecane jest żyto ozime i mieszkanka roślin bobowatych z owsem.
Ostatnim rodzajem poplonu są wysiewy międzyplonowe, których zadaniem jest zachowanie bioróżnorodności gleby. Do tego zadania wysiew powinien być stosowany bezpośrednio w uprawę główną w czasie wiosny lub jesieni.