Wiadomości z Mikołowa

Kolejny pijany kierowca na drodze. Policyjne statystyki wciąż rosną

  • Dodano: 2021-12-01 09:00

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego mikołowskiej komendy zatrzymali kolejnego kierowcę, który prowadził samochód, będąc pod wpływem alkoholu. 29-latek miał w organizmie ponad 2,3 promila alkoholu i jest 178 osobą w tym roku zatrzymaną na terenie powiatu mikołowskiego. Słupki w tym zakresie niepokojąco rosną, dlatego mundurowi zapowiadają regularne kontrole.

Liczba pijanych kierowców w Polsce wciąż rośnie

Mimo że prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu niesie za sobą poważne konsekwencje, wiele osób zdaje się zupełnie o tym nie myśleć. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji nie tylko łamiemy przepisy, ale też narażamy siebie, swoich pasażerów oraz innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Jak dowodzą policyjne statystyki, liczba pijanych kierowców w Polsce wciąż rośnie. Nie inaczej jest również w powiecie mikołowskim.

Policjanci drogówki kontrolują kierowców codziennie

Patrole pracują 24 godziny na dobę i nie ma tygodnia, by za kierownicą nie pojawił się ktoś na tak zwanym podwójnym gazie. Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu traktowane jest jako przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości lub wykroczenie jazdy po użyciu alkoholu. Jeżeli pokazana przez urządzenie wartość mieści się w zakresie od 0,2 do 0,5 promila, mamy do czynienia z wykroczeniem. Jeśli wynik pomiaru przekracza 0,5 promila, mówi się już o popełnieniu przestępstwa.

27 listopada o godzinie 00.25 w Mikołowie na DK 81 mundurowi zatrzymali do kontroli pojazd marki Citroen, którym podróżowało dwóch mężczyzn. Kierujący 29-letni mikołowianin miał w organizmie ponad 2 promile. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy, a sprawę wkrótce prześlą do sądu. Mężczyźnie grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

Co zrobić kiedy zauważysz pijanego kierowcę

Jeśli zauważymy, że osoba prowadząca samochód nie jest trzeźwa (przykładowo auto porusza się po drodze zygzakiem), powinniśmy jak najszybciej zainterweniować.

Zaleca się, aby zadzwonić na numer 112 i przekazać dyspozytorowi jak najwięcej szczegółów:

  •  miejsce, w którym się znajdujemy,
  • marka, model, kolor i numer rejestracyjny samochodu, który prowadzi nietrzeźwy kierowca,
  • opisać zachowanie kierowcy,
  •  w miarę możliwości powinniśmy informować, w którą stronę porusza się obserwowany samochód.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również